Bývanie v luxuse, v dobrej lokalite, s magickou blízkosťou upokojujúcej hladiny a sviežeho vzduchu láka rovnako obyvateľov Londýna, Prahy či Budapešti. A, ako ukazujú prvé skúsenosti z predaja bytov pri Karloveskom ramene, ani Bratislava v tomto ohľade nebude výnimkou.
Byty z projektu v Karlovej Vsi sa podľa hovorcu developera J&T Real Estate Maroša Sýkoru vypredali skôr, ako ich postavili. "Rieka je jedným z najatraktívnejších prírodných rámcov rezidenčného bývania," potvrdzuje hlavný architekt tohto obytného súboru Juraj Šujan. Skvelým príkladom, ako veľmi rieka rieka kupujúcich i developerov je podľa neho Londýn, kde jednotlivé developerské projekty vznikajú ako nové obytné komplexy (New Providence Wharf, Jurys Inn, Imperial Wharf, či Riverside West, Battersea Reach), alebo ako revitalizované prístavné doky (St Katharine's Docks, Butler's Wharf) po oboch brehoch Temže. Rieka podľa názoru architekta zvyšuje atraktívnosť bývania nielen svojím estetickým vyznením, ale aj rekreačným potenciálom, ktorý ponúka nábrežná promenáda spolu s príležitosťami na vodné športy. Šujan má po ruke hneď ďalší klasický príklad zo sveta - projekt Marina City na Chicago River, ktorého veže sú výškovo zónované od maríny pre jachty, cez garážové až po apartmánové podlažia na vrchu.
Apartmány, ateliéry i penthousy
Moderné bytové a polyfunkčné komplexy nad alebo pri rieke si našli cestu aj do Bratislavy. Karlova Ves bola prvou lastovičkou veľkého formátu. O niekoľko týždňov spúšťa predaj bývania pri rieke rovnaký developer, a to v novom multifunkčnom centre River Park. Nábrežie v tejto časti ponúkne takmer dvesto bytov s výhľadom na Dunaj. Rozľahlé apartmány, priestranné balkóny, galérie, strešné terasy a ďalšie architektonické riešenia sú navrhnuté tak, aby bolo možné získať maximum z atmosféry rieky. Na jeseň plánuje ponúknuť na trh byty s benefitom nerušeného výhľadu na Dunaj ďalšia veľká spoločnosť - írska Ballymore Properties. Jej komplex Eurovea by mal od základov zmeniť charakter zóny v okolí prístaviska označovanom ako Pribinova. Eurovea ráta v časti River Place s celým radom rôznych foriem bývania, od ateliérov až po penthousy. Obidva projekty, či už River Park alebo Eurovea podobnou mierou okrem blízkosti rieky ťažia aj z ďalšej konkurenčnej výhody - blízkosti centra hlavného mesta.
Otázka prestíže
"Voda je lákadlom a teda aj atribútom luxusu," mieni Sýkora z J&T Real Estate. Dnes už zastavaný pozemok s bytmi pri Karloveskom ramene, kam sa sťahujú noví obyvatelia, bol podľa neho pre developera veľkým lákadlom. Na druhej strane rieky sa totiž nachádza záplavová zóna, takže súčasný výhľad na lesy za vodou by mal zostať nezmenený. River Park, ktorý spoločnosť začala stavať vlani na jeseň a dokončený by mal byť v budúcom roku sa stal výzvou. Nielen pre developera. Aj keď sa predaj ešte nespustil a ceny nie sú verejne známe, už teraz sa o byty v River Parku zaujímajú budúci kupci. "Stretli sme sa s tým, že bývanie v tomto komplexe chápu aj ako otázku prestíže," dodáva Sýkora.
Príležitosti sa míňajú
Ballymore sa výstavbe luxusných pririečnych projektov s vyhľadávaným výhľadom na vodu venuje už mnoho rokov. Iba v londýnskej štvrti Docklands má developer rôznej fáze rozplánovania deväť projektov, ktorých súčasťou bude približne desať tisíc bytov. "Veľmi dobre chápeme, že dynamická architektúra v kombinácii s výhľadom ponad rieku je pre komerčný úspech ideálna kombinácia," hovorí Patrícia Hradilová, ktorá na Slovensku pre Ballymore zastrešuje komunikáciu. Podľa skúsenosti spoločnosti zo sveta, záujemcovia o takéto byty sú pripravení zaplatiť aj niečo navyše, aby mohli žiť na mieste s výhľadom na rieku. "Nábrežia miest sa však postupne zapĺňajú a týchto príležitostí je čoraz menej," dodáva Hradilová.
Lofty nad vodou
Nový developer na slovenskom trhu GTC pri svojom projekte Vinohradis v Bratislave nezamieril k vode, ale do podhorského pásma.
S výstavbou na nábreží však má skúsenosti z Prahy a z Budapešti. "Pri riekach sa odjakživa sústreďoval život. Boli zdrojom obživy a obchodného ruchu. V dobe nedávno minulej sa však rieky, najmä vo východoeurópskych mestách, často využívali len na lodnú prepravu. Čo je škoda, pretože toto prostredie vie ponúknuť ďaleko viac. Výhľad na rieku, mesto, možnosť oddychu pri vodnom toku, a v prípade projektu v Bratislave blízkosť lesoparku - to je to, čo zvyšuje atraktivitu prostredia, ktorú dnes naši klienti vyhľadávaju a vedia ju aj oceniť," tvrdí projektový manažér GTC Juraj Hutnik. Okrem projektu Prague Marina v bývalom holešovickom prístave developer v súčasnosti stavia komplex RiverLoft v Budapešti. Umiestnený je na nábreží Dunaja, v prostredí s vynikajúcou infraštruktúrou, s množstvom zelene a prekrásnym panoramatickým výhľadom na Margertin ostrov a Buda Hill. Atraktivitu prostredia podčiarkuje architektúra spájajúca tradičné hodnoty s najnovšími trendmi. Klientov tiež priťahuje aj zaujímavá ponuka a členenie bytov - sú to najmä v súčasnosti atraktívne priestranné loftové byty a duplexné apartmány, ktoré niekto nazýva aj rodinným domom v dome.
Byty namiesto prístavu
Rezidenčný projekt Prague Marina developera GTC vzniká na mieste, kde bol pre 110 rokmi vybudovaný najvýznamnejší pražský prístav. Na území holešovického prístavu vyrastie mesto v meste s tisíckou nadštandardných bytov, kancelárií a obchodných priestorov, reštaurácií a kaviarní. Projekt priťahuje pozornosť aj rozsiahlymi zelenými plochami, ktoré vytvoria oddychovú zónu pre aktívny odpočinok a relax. Víziou projektu je vytvoriť priestor pre život a voda dodáva bývaniu pri rieke výnimočnú atmosféru. Napriek tomu nebude voda nebezpečná. Celé územie je bezpečne chránené pred povodňami.