Aký bude hlavný zámer hospodárskej politiky?
„Hlavným záujmom je udržať makroekonomickú stabilitu, čo bude dôležité a náročné z hľadiska verejných financií, ale aj z hľadiska vývoja podmienok na ďalšie uzdravenie podnikateľského sektora. Makroekonomickú stabilitu nemusíme udržať len pre ňu samu, ale najmä preto, aby pokračovali pozitívne trendy v ekonomike.
Okrem toho budeme pokračovať v reštrukturalizácii a privatizácii a na jej dokončení vo finančnom sektore. Napredovať bude reštrukturalizácia strategických podnikov - najmä v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). S tým súvisí dobudovanie právneho rámca pre reguláciu prirodzených monopolov. Samostatnou oblasťou je zlepšovanie právneho a regulačného rámca pre podnikanie a, samozrejme, reforma verejnej správy a audit štátnej správy.“
V čom vidíte najvážnejšie politické a ekonomické riziká budúcoročného vývoja?
„Je to, samozrejme, politická stabilita a politická vôľa pokračovať v reformách. Tieto riziká sa však niekedy nadsadzujú, pretože hoci dochádza k politickým turbulenciám, koalícia má stále ústavnú väčšinu. Dôležité je, aby krehká politická stabilita bola udržaná.
Z ekonomických rizík sú to hlavne tie, ktoré sú spojené s udržaním makroekonomickej stability - teda najmä riziká fiškálne. Musíme byť schopní rešpektovať schodok verejných financií a podľa možností ho aj znížiť. Na to je potrebné, aby pokračovali reformy v najdôležitejších výdavkových rezortoch - v zdravotníctve, školstve a najmä v sociálnom systéme, ale aj v poľnohospodárstve. Obrovské rezervy vidím v zefektívňovaní sociálneho systému.“
Dôjde aj v roku 2001 k zvyšovaniu regulovaných cien alebo odvodového zaťaženia?
„Som presvedčený, že s odvodovým zaťažením sa nebude hýbať. Už pred zvyšovaním v tomto roku bolo príliš vysoké. K zvyšovaniu sme pristúpili v krajnej núdzi, pretože priorita udržania deficitu verejných financií bola dôležitejšia ako zachovanie výšky odvodov.
Iná je situácia v oblasti regulovaných cien. Ich vývoj závisí od pohybu svetových cien týchto komodít a od vývoja kurzu - teda vlastne od vývoja nákladov podnikov, ktoré tieto tovary poskytujú. Určite existuje priestor na znižovanie nákladov týchto firiem, ale najefektívnejším riešením v tejto oblasti bude reštrukturalizácia a privatizácia.
Prebehne privatizácia tak, aby sa našli peniaze na vyplatenie dlhopisov FNM?
„Áno. Ten záväzok tu je - dlhopisy musia byť vyplatené v priebehu budúceho roka. V oblasti privatizácie urobíme všetko preto, aby prebehla čo najskôr. Najreálnejší termín jej ukončenia je koniec tretieho štvrťroka 2001.
V preplácaní dlhopisov sa určitý priestor vytvoril aj privatizáciou Slovenskej sporiteľne, ale kľúčové je, aby bol SPP sprivatizovaný v priebehu roka 2001. Prípadný časový nesúlad v rámci budúceho roka je možné prekonať pomocou jednoduchých technických operácií, respektíve pôžičkou. Problém by nastal, keby sme privatizáciu neuzavreli v priebehu roka. Ale aj v takom prípade by sa to mohlo prekryť pôžičkou. Bol by to teda problém najmä z pohľadu času a nákladov.
JURAJ JAVORSKÝ