Za mrežami sedeli včera niekoľko minút slovenskí politici, kňazi a umelci.
Monika Beňová, Pavol Hrušovský, Dušan Hanák i Anton Srholec protestovali v „klietke solidarity“ proti nedemokratickému režimu na Kube. Pripomenuli si tak štvrté výročie zatknutia 75 disidentov, ktorí podpísali projekt Varela inšpirovaný československou Chartou 77.
„Táto klietka a mreže sú hanbou Fidela Castra a všetkých autoritatívnych režimoch na svete,“ povedala europoslankyňa Smeru Beňová. Na kolenách držala fotografiu kubánskeho väzňa Pedra Ramosa, ktorého si „adoptovala“ a pravidelne mu posiela peniaze. „Pedro ako odborár a ľavičiar obraňoval práva ľudí. Napriek tomu skončil za mrežami.“ Disidentov podporila dva mesiace potom, čo premiér a predseda Smeru Robert Fico oslavoval výročie kubánskej revolúcie v luxusnej reštaurácii na bratislavskom nábreží.
V klietke sedeli aj ďalší slovenskí politici a europoslanci, ktorí si adoptovali rodiny väzňov. „Antonio Diaz Sanchez dostal 20 rokov väzenia a držia ho v neľudských podmienkach na opačnom konci ostrova. Rodina ho vidí raz za pol roka,“ povedal europoslanec SDKÚ Milan Gaľa. Na porušovanie ľudských práv na Kube sa snaží poukazovať aj v Štrasburgu a Bruseli. Žiadal napríklad Európsku komisiu, aby pritvrdila politiku voči Kube. Hovorí, že podobnú akciu s klietkou hanby by rád zorganizoval aj v sídle Európskeho parlamentu.
Celodennú akciu spolu s večerným premietaním filmu zorganizovali Nadácia Pontis a Človek v ohrození. „Aspoň jeden deň v roku chceme prejaviť solidaritu. Kubánsky režim je podobný tomu, čo sme zažívali u nás pred novembrom '89,“ povedal Milan Nič z Pontis. Fotografie zamrežovaných Slovákov chcú doručiť aj rodinám kubánskych disidentov.