Stretli ste sa už s takým pacientom?
„Vo svojej praxi som sa stretol len s dvomi-tromi ženami, ktoré vystrašili takéto volania. Išlo o zvuky sprevádzajúce pohlavný akt a vulgarizmy. Jeden z volajúcich takto svojrázne prejavoval lásku, keďže sa zrejme neodvážil kontaktovať vyhliadnutú ženu priamo. V druhom prípade išlo o surové nadávanie a o slovné prejavy sexuálnych násilností. Hovory prestali po ich opakovanom ignorovaní, respektíve po hrozbe oznámenia veci polícii.“
O čo v takýchto prípadoch ide?
„Obťažovanie cez telefón nie je zriedkavé a vyskytovalo sa aj v časoch, keď sme používali len pevné linky. Niekedy ide o cielené volanie určitej osobe v zmysle vybavovania si účtov. Napríklad opakované volanie bývalej partnerke, alebo naopak, po rozchode s partnerom, ktorý s týmto faktom nie je zmierený a má nutkavú potrebu neustáleho dožadovania sa svojej pravdy alebo znepríjemňovania života. Môže ísť o anonymné volania, ktorými chce volajúci vyvolať v druhom pocit neistoty či strachu. A môže ísť aj o priame zastrašovanie. Inou kategóriou nežiaducich volaní sú tie, ktoré sú sexuálne motivované, obsahujú rôzne sexuálne narážky či výzvy a vulgarizmy.“
Stúpa podľa vašich skúseností počet takýchto prípadov?
„V mojej klientele nie, predpokladám však, že počet takýchto volaní je v súčasnosti vďaka široko rozšírenému telefonovaniu mobilnými telefónmi vyšší ako v minulosti.“
Kto je osoba, ktorá začne niekoho takto otravovať?
„Čo sa týka hovorov so sexuálnym obsahom, je veľmi pravdepodobné, že ide o sexuálne úchylných volajúcich. Sú to ľudia, ktorých takéto správanie a najmä vyľakanosť žien, s ktorými hovoria, sexuálne vzrušuje. Táto sexuálna úchylka v aktivite sa nazýva skatológia alebo erotofónia či pornolalia. Volajúci spravidla nielen hovorí svojím charakteristickým slovníkom, ktorý sa týka, slušne povedané, rôznych sexuálnych aktivít, ale pri tom aj masturbuje. Keď hovoríme v tejto súvislosti o sexuálnej úchylke, treba povedať aj to, že podľa obsahu reči môže ísť aj o exhibicionistov. To sú tí, ktorí sa odhaľujú pred ženami, zväčša pred dievčenskými internátmi, ale aj o nebezpečnejších sadistov či sexuálnych agresorov.“
Čo ak nejde o sexuálny motív?
„Motívy volaní sú rôzne. Môže ísť o svojráznu formu vyrovnávania si účtov, ale aj o samoúčelné pôsobenie si radosti práve tým, že takýto človek niekomu naženie strach. Niekedy ide o akúsi hru dospievajúcich detí, inokedy je to konanie ľudí s poruchou osobnosti a agresívnymi tendenciami. Isteže to môžu byť aj jednoduchší ľudia so skromnejšou úrovňou intelektu, čo sa spravidla odzrkadlí aj pravopisnými chybami v ich esemeskách.“
Prestane niekedy?
„Ak ide o sexuálne úchylného jedinca, s určitými prestávkami sa vracia k svojim úchylným aktivitám, pričom volá na iné telefónne čísla. Významným momentom môže byť jeho prezradenie. Práve anonymita a tým určité neohrozené dominantné postavenie voči druhej strane tu má osobitný význam. Neznamená to však, že už to nikdy nebude robiť.“
Myslíte, že za to môže aj rozvoj technológií?
„Rozhodne by som to nepripisoval na vrub technológiám, ktoré sa vždy dajú prospešne využiť, ale aj zneužiť. Napokon, v minulosti zastúpila telefón erotografománia, čo je v podstate to isté, len v písanej podobe, hoci aj husím brkom, no a teraz stláčanie tlačidiel klávesnice.“
Autor: mož