Drevo je vhodné do každého interiéru, mnohé dreviny vydržia iba so základnou starostlivosťou dlho aj na balkóne či v záhrade. Dôležité je vybrať si vhodný druh podľa použitia a vlastností.
Farba dreva
Orech, čerešňa, červený smrek a hrab majú výraznú kresbu a peknú prirodzenú farbu, preto ich necháme vyniknúť a nemoríme ich. Stačí nalakovať bezfarebným lakom.
Javor, breza, jelša, buk a lipa majú rovnomernú hustotu a menej výraznú kresbu, morením sa zvýrazní.
Výber dreva
Na rezanie a ďalšie spracovanie vyberáme dosky, fošne a hranoly bez trhlín a prasklín, na sústruženie iba hranoly vyrezané od vysušeného jadra alebo priamo suché stredové jadro. Pri tomto obrábaní musí mať drevo po celej dĺžke rovnakú hustotu a bez sukov.
Sušenie dreva
Drevo obsahuje až 60 percent vody, na spracovanie musí byť vysušené na 13 percent. Možno to dosiahnuť počas niekoľkým dní v priemyselnej sušičke alebo postupným sušením prirodzeným spôsobom - to však môže trvať aj tri roky.
Pripravil Stano Turzo
Vlastnosti drevaIhličnaté dreviny
Majú výraznejšiu kresbu letokruhov, viac sukov a neraz aj živicu, ktorá nie je pri výrobe bytových doplnkov žiaduca. Ťažšie sa vybrusuje hladký povrch.
Smrek - drevo je svetložlté, mäkké, ľahké, pomerne trvanlivé.
Borovica - drevo je okrovožlté s oranžovým viditeľným jadrom, stredne tvrdé s množstvom sukov a živice, vďaka ktorej je veľmi trvanlivé a odolné proti vlhkosti, kvalitnejšie vysušené kusy sa dobre opracúvajú.
Červený smrek (smrekovec opadavý) - drevo je pomerne tvrdé, pevné, má menej živice než borovica, odolné a trvanlivé, výrazný rozdiel medzi mäkkou jarnou a tvrdou letnou časťou letokruhov sťažuje obrábanie, najmä brúsenie a leštenie.
Listnaté dreviny
Majú rozdielnejšiu štruktúru a vlastnosti, podľa čoho sa aj mení náročnosť na opracovanie. Mäkké s homogénnou štruktúrou sú lipa, jelša, topoľ a vŕba, tvrdé s rovnorodou štruktúrou sú buk, javor, hruška, čerešňa a orech, tvrdé s nerovnorodou štruktúrou sú dub, jaseň a hrab - ťažšie sa spracúvajú.
Lipa - drevo je svetlé, mäkké, ľahké, dobre spracovateľné aj na sústruženie a najmä na rezbárstvo, menej trvanlivé.
Jelša - drevo je mäkké, ľahké, oranžové, na vzduchu a svetle červenohnedé, dobre spracovateľné a menej trvanlivé.
Topoľ - drevo je svetlé, mäkké, dobre sa opracúva - ale horšie než lipa.
Buk - drevo je tvrdé a ťažké, svetloružové, neskôr na svetle červenohnedé, dobre spracovateľné, musí byť kvalitne vysušené, lebo by praskalo.
Javor - drevo je biele, tvrdé a pomerne ťažké, dobre spracovateľné.
Hruška - má svetloružové, neskôr hnedé až do fialova, husté a tvrdé drevo.
Čerešňa - má červené sfarbenie s výraznejšou kresbou, tvrdá, výraznejšie zosychá a drví sa.
Slivka - má husté a tvrdé drevo s hnedými pásmi, je menej odolné proti drevokazným škodcom.
Orech - drevo máva viac odtieňov svetlohnedej, zelenohnedej až čiernohnedej farby, je výborne opracovateľné.
Dub - drevo je sivohnedé, tvrdé, ťažké a trvanlivé, ručne ťažšie opracovateľné, strojovo pomerne kvalitne spracovateľné.
Jaseň - mechanickými vlastnosťami sa podobá dubu, je však svetlejší, žltý, sfarbený do zlatista.
Hrab - je pevnejší a ťažší než dub, zlatohnedý, odolný proti vlhkosti, odolný proti namáhaniu, skoro ako agát.
Exotické dreviny
Sú drahšie a ťažšie dostupné, pochádzajú zväčša z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie, strednej Afriky a Južnej Ameriky, v poslednom čase sú to aj ihličiny zo Severnej Ameriky. Väčšinou sú tvrdé a so zaujímavými farebnými odtieňmi. Majú menej výrazné rozdiely medzi letokruhmi.
Mahagón - je červenohnedý, výrazne pruhovaný s homogénnou štruktúrou, čím je dobre opracovávateľný, vhodný aj na rezbárske využitie.
Balza - má najľahšie a najmäkšie drevo, ľahko opracovateľné, menej odolné proti mechanickému poškodeniu, využíva sa v leteckom modelárstve.
Eben - je veľmi tvrdý, tmavý až čierny, ťažko opracovateľný, využíva sa na dekoratívne objekty a nábytkové solitéry.