Budapešť včera zažila po celkom pokojnom dni rušný večer pripomínajúci jesenné zrážky demonštrantov s políciou. Asi dvetisíc prevažne mladých radikálov hádzalo na policajtov kamene a fľašky. Polícia odpovedala vodným delom striekajúcim namodro zafarbenú vodu. Farba pomáha neskoršej identifikácii zasiahnutých demonštrantov. Tí používali podobnú taktiku ako na jeseň. Pred postupujúcim radom policajných ťažkoodencov a salvami granátov so slzotvorným plynom sa rozutekali, aby sa o kus ďalej opäť zhromaždili. Postup policajtov sa snažili sťažiť barikádami z nahromadených odpadkových košov a lavičiek.
Až do siedmej večer pritom protivládne demonštrácie prebiehali vcelku pokojne. Zmena nastala, keď sa rozkríklo, že polícia zatkla dvoch hlavných extrémistov. Jeden z nich sa skrýval už od jesene.
Orbán: Nie som demagóg
Až do večera bol hlavnou udalosťou dňa míting opozičného Fideszu. Líder strany Viktor Orbán na ňom v reči plnej historických paralel prirovnal boj prítomných ku každoročnému súboju zimy a jari.
„My Maďari sme národ zrodený k víťazstvu,“ povzbudzoval Orbán svojich prívržencov. Vládu obvinil, že vedie vojnu proti vlastnému národu, ničí jeho zdravie a pľundruje školy.
Veľa úsilia Orbán venoval popieraniu toho, žeby bol populista a demagóg. „Demokracia je tam, kde je ľud. Ak je ľud na ulici, tak tam,“ vysvetľoval.
Radikálni demonštranti sa cez deň zamerali na rušenie oficiálnych osláv. Najvážnejšie vyzerala situácia na spomienkovej akcii menšej koaličnej strany liberálov, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko členov vlády vrátane premiéra s manželkou. Tam ešte policajti nemuseli zasiahnuť napriek tomu, že radikáli zvalili kordón a hádzali po politikoch vajíčka. Trafili aj hlavného rečníka, liberálneho primátora Budapešti Gábora Demszkého.
Video (C) SME - Eugen Korda.
Neustálym pískaním a pokrikovaním dosiahli, že takmer nebolo rozumieť jeho prejavu. Najviac ich pobúrili primátorove slová o tom, že deväťdesiat percent krajiny je na strane tých, ktorí chcú pokoj a poriadok.
Popierač holokaustu
Pozornosť vyvolal aj míting Strany maďarskej spravodlivosti a života. Jej líder István Csurka zaistil hviezdu. Na jeho pódiu si zarečnil najznámejší popierač holokaustu David Irving. „Možno nastane doba, keď budú musieť Angličania ako ja hľadať svoju slobodu v Maďarsku,“ hovoril anglický historik.
Posťažoval sa im, ako musel stráviť viac ako rok v samotke v rakúskom väzení. Zavreli ho tam práve za popieranie holokustu. Podľa Irvinga sú však popierači holokaustu americký prezident Bush a britský premiér Blair, keď zapierajú zločiny, ktoré páchajú v Iraku.
Sviatok 15. marca
Revolúciu vraj začal Petőfi
Pätnásty marec je jedným z troch najvýznamnejších maďarských sviatkov. Považuje sa za začiatok revolúcie v rokoch 1848 a 1849. Slávny básnik Sándor Petőfi ju mal začať prečítaním vlastnej básne Povstaň, Maďar na schodoch budovy Národného múzea. Potom so svojimi druhmi, prezývanými „marcoví mladíci“, zabrali tlačiareň a vytlačili zoznam 12 požiadaviek národa vrátane slobody tlače.
Schodisko múzea je preto miestom hlavných osláv, vystupujú tu ľudové súbory a predvádzajú sa scénky pripomínajúce revolúciu.
Aj keď už historici dokázali, že Petőfiho recitácia je iba legendou.
Sviatok dnes väčšina obyvateľov vníma hlavne ako deň voľna a oddychu.
Ďalšími sviatkami Maďarov sú deň zakladateľa štátu svätého Štefana 20. augusta a začiatok revolúcie v roku 1956, ktorý sa koná 23. októbra. Naozaj ľudovým sviatkom je však z nich iba 20. august. To sa konajú veselice, púte, náboženské procesie, sprievody a ohňostroje.
(pm)
FOTO – TIBOR SOMOGYI