BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič mal včera odôvodniť na výbore pre zdravotníctvo správu o rušení lôžok. Na otázky poslancov týkajúcich sa zlého výberu metodiky a neaktuálnych čísel priamo neodpovedal. Poslanci opozičných strán nesúhlasili s návrhom ministerstva zdravotníctva, ktoré plánuje zrušiť na Slovensku viac ako 6-tisíc lôžok. Z celkového počtu viac ako 37-tisíc lôžok je to vyše 16-percentný pokles oproti stavu z roku 2005.
Výbor pre zdravotníctvo napriek tomu zobral včera správu na vedomie a odporučil ju na rokovanie parlamentu. Návrhy opozície, aby bol návrh dopracovaný, neprešiel. Ministerstvo tvrdí, že materiál ešte nie je definitívny. Vláda pritom vzala správu ministerstva na vedomie už 21. februára.
Počty lôžok sú neaktuálne
Poslanec za SDKÚ a predseda výboru Viliam Novotný považuje správu za veľmi hypotetickú a čísla v nej za absurdné. „Potreba redukcie lôžok je, ale myslím si, že nie je jasná predstava,“ povedal. Ministerstvo uvažuje podľa neho nad tým, že materiál vydá ako nariadenie vlády o minimálnej sieti.
Návrh počíta s tým, že v zdravotníckych zariadeniach, na ktoré nemá ministerstvo dosah, by sa počet lôžok mal znížiť prostredníctvom zdravotných poisťovní. Novotný sa obáva, že ministerstvo dá štátnym zdravotným poisťovniam príkaz, s ktorými zdravotníckymi zariadeniami nemajú uzavrieť zmluvy . „Považujem to za neprimeraný štátny diktát a najhoršiu formu reštrukturalizácie,“ povedal.
Peter Markovič z SDKÚ tlmočil názory samosprávnych krajov, ktoré nesúhlasia s navrhovanou redukciou. Ich počty sa vo väčšine prípadov líšia oproti predstavám ministerstva.
Podľa krajov už niektoré zdravotnícke zariadenia prešli reštrukturalizáciou a počet lôžok je nižší, ako uvádza správa ministerstva. Tá totiž vychádza z údajov z roku 2005.
Metodika je zlá
Za nereálnu označila správu aj poslankyňa za KDH Mária Sabolová. „Celá filozofia a metodika, ako ju zvolilo ministerstvo, je nereálna. Svedčí to o bezradnosti ministerstva,“ povedala poslankyňa.
Poslanci vo výbore sa nevedeli zhodnúť ani na regionálnych rozdieloch a dochádzaní pacientov za zdravotnou starostlivosťou. Koaliční poslanci Milan Urbáni z HZDS a Štefan Zelník z SNS navrhujú vznik sociálnych lôžok, ktoré by mali spadať pod pôsobnosť ministerstva práce.
Sabolová nepredpokladá, žeby redukcia lôžok mohla byť schválená skôr ako v najbližšom polroku.