BRATISLAVA. Polícia eviduje čoraz vyšší počet trestných činov motivovaných rasovou, národnostnou alebo inou neznášanlivosťou. Za posledné desaťročie sa počet oznámení zdesaťnásobil.
V roku 1997 ľudia ohlásili 19 útokov extrémistov, vlani 188. Podľa mimovládnych organizácii však ľudia stále hlásia iba zlomok prípadov, ku ktorým u nás v skutočnosti dôjde.
Obeťami útokov extrémistov sa na Slovensku stávajú najmä Afroameričania, Ázijčania, Rómovia, maďarská menšina, niekedy aj alternatívna mládež, homosexuáli alebo bezdomovci. Polícia však štatistiky o napadnutých skupinách nevedie.
Martin Korch z Policajného prezídia hovorí, že nárast oznámení nemusí nutne znamenať, že sa aj v skutočnosti stalo viac útokov. „Najmä v minulosti bolo veľa prípadov, keď si ich ľudia nechali pre seba.“ V poslednom čase obete podľa neho napadnutia hlásia častejšie a skôr. „Polícia vyzýva všetkých svedkov rasových útokov, aby nám ich ihneď ohlásili,“ hovorí.
Mária Candráková z iniciatívy Ľudia proti rasizmu upozorňuje, že množstvo prepadnutí obete nehlásia aj pre nedôveru v políciu. „Často sa o napadnutí cudzinca dozvieme anonymne a obeť útoku dodatočne vyhľadávame,“ hovorí. Najmä pri Rómoch sa vraj stávajú prípady, keď polícia napadnutie neposúdi ako rasovo motivovaný útok, ale iba ako výtržnosť.
Sociologička Centra pre výskum etnicity a kultúry Elena Gallová Kriglerová hovorí, že rasových útokov môže pribúdať. „Súvisí to najmä so zvýšenou migráciou, keď je aj u nás čoraz viac cudzincov,“ tvrdí. Cudzinci podľa nej Slovensko stále nepovažujú za príliš atraktívnu krajinu, a to aj pre obavy o bezpečnosť. Atmosféra v krajine sa podľa nej navyše zhoršila po vstupe SNS do vlády. Výroky jej predsedu Jána Slotu „akoby legitimizovali extrémistické správanie“.
Slota nedávno napríklad varoval pred udeľovaním štátneho občianstva cudzincom, ak „nechceme skončiť ako v Kosove, že nakoniec tu bude tiež Albánska republika a o 20 alebo 50 rokov budeme všetci chodiť s turbanmi na hlave“. Podľa Kriglerovej by si v spoločensky vyspelejších krajinách takéto výroky nemohol dovoliť „takmer nikto a nie ešte vysoký vládny činiteľ“.
Extrémisti na Slovensku
V roku 1997 polícia evidovala iba 19 rasovo motivovaných útokov, v roku 2005 to bolo 121 a vlani 188.
Polícia vlani objasnila 107 trestných činov motivovaných rasovou, národnostnou alebo inou neznášanlivosťou, objasnenosť je teda takmer 57 percent.
Na Slovensku pôsobia extrémisticke skupiny: Slovakia Hammer Skins, Blood and Honour Slovakia, Blood and Honour Cassovia a Slovakia - Rebel klan Engerau.
Skupiny extrémistov označovaných ako skinheads pôsobia v mestách: Bratislava, Trnava, Nitra, Prievidza, Žilina, Prešov, Košice, ale aj v menších mestách ako Malacky, Stupava, Veľký Krtíš alebo Rožňava.
Najviac rasovo motivovaných útokov sa vlani stalo v Bratislavskom kraji (38), najmenej v Prešovskom a Košickom kraji (zhodne po 11).
Zdroj: polícia