NOVÁKY. Ani dva týždne po tragédii vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch sa nevie, čo bolo príčinou výbuchu.
S pribúdajúcim časom zamestnanci otvorenejšie kritizujú vedenie podniku. Nedodržiavalo podľa nich prísne normy pri rozoberaní munície a delaboračná hala vraj skôr pripomínala sklad. Pracovníci tvrdia, že na to vedenie často upozorňovali, no nik nebral ich varovania vážne. Vedenie to popiera.
Otázka času
Medzi tromi nezvestnými je dcéra Antona Vačka zo Zemianskych Kostolian. „Norika vždy hovorila, že jedného dňa sa to zle skončí. Priamo v hale i v jej blízkosti sa skladovali komponenty, ktoré mali byť prísne oddelené. Skladovať sa tam nemali vôbec, len prinášať na prácu pre jednu zmenu,“ hovorí otec.
Vedenie sa nemôže vyhovárať, že išlo o dočasný stav a že o ňom nemali od vedúcich zmien dosť informácií, potvrdzuje zamestnankyňa podniku. „Presne vedeli, koľko sa čoho nedovolene skladuje a aké môžu byť dôsledky.“
Jozef Vida, ktorý má medzi nezvestnými syna, pracoval v opravárenskom podniku viac ako dvadsať rokov. „Kedysi bolo nemysliteľné, aby sa blízko seba skladovali výbušky, tritol a takzvaný čierny prach. Podľa mojich informácií tam boli uskladnené aj rakety typu Grad s dostrelom dvanásť kilometrov.“
Problémy so skladmi
Problémy so skladovaním munície a rozobratých častí sa začali po roku 1989, keď vznikol štátny podnik, hovorí Vida. Sklady prešli pod ministerstvo obrany a podnik ich už nemohol využívať. Situácia sa zhoršila po vzniku akciovej spoločnosti. Hromadili sa zákazky a muníciu nebolo kam dať. „Iba stenou boli oddelené priestory, kde sa nachádzal tritol a kde boli výbušky. To mohla byť vražedná kombinácia.“
Tritol je trhavina, ktorá sama od seba nevybuchne. V jej blízkosti nesmie byť žiaden iniciátor. V tomto prípade mohol výbuchy trhaviny spôsobiť aj menší výbuch v sklade výbušiek. Za normálnych okolností sa nemusel skončiť tak tragicky - ak by bolo výbušiek v pracovnom procese iba toľko, koľko prikazuje norma.
Čierny prach
Hala bola rozdelená do menších miestností, kde pracovalo iba niekoľko zamestnancov. Základná zásada bola, že munície tam malo byť iba toľko, aby ju dokázali zamestnanci v jednej zmene spracovať.
Pri dodržaní bezpečnostných pravidiel by výbuch spred dvoch týždňov bol zrejme len malý. Mohol by poškodiť miestnosť, kde sa pracovalo, susedné priestory by zrejme nepoškodil. „Tu však prišlo evidentne k reťazovej reakcii, čo je dôkazom skladovania veľkého množstva komponentov, ktoré nesmú byť uložené blízko seba,“ tvrdí Jozef Vida.
K tragédii mohlo prispieť aj skladovanie veľkého množstva čierneho prachu. „V minulosti sa s ním pracovalo veľmi opatrne a hneď sa umiestňoval do takzvaného prachového oddelenia. Prísne sa oddeľoval od ostatných súčastí rozobratej munície, pretože za určitých okolností tiež treba počítať s nebezpečnými účinkami,“ hovorí Vida. Niekoľko posledných rokov sa však skladoval v hale, prípadne v jej blízkosti.
Ministerstvo obrany problémy so skladovacími priestormi popiera, hoci priznáva, že transformáciou podniku na akciovú spoločnosť došlo k oddeleniu muničných skladov od podniku. „Vojenský podnik však mal naďalej v nájme budovu, ktorú využíval na uskladnenie munície,“ povedal hovorca ministerstva Vladimír Gemela.
Pracovali v bavlne
Na rozdiel od laxného dodržiavania noriem pri uskladňovaní munície sa vraj prísne dbalo, aby pracovníci nosili správny pracovný odev, bez akýchkoľvek syntetických prímesí.
Viacerí potvrdili, že väčšinu odevov z čistej bavlny dostávali v podniku - montérky, flanelové košele, bavlnené tričká, antistatickú obuv či bavlnené ponožky. „Aj spodnú bielizeň sme museli mať z čistej bavlny. Hoci sa spodný odev prísnejšie nekontroloval, opakovane nás o tom informovali a za nedodržanie pravidla by hrozili sankcie. Každý to aj dodržiaval, lebo išlo v konečnom dôsledku o naše životy,“ povedala jedna z pracovníčok.
S výmenou starého odevu, prípadne poškodenej obuvi vraj nebýval problém. Sklad pracovného odevu pravidelne dopĺňali.
Okolnosti tragédie vyšetruje krajská polícia v Trenčíne a dozoruje trenčianska krajská prokuratúra, ktorej prípad v piatok odovzdal hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký.
Kašický odvolal riaditeľa Beráka
NOVÁKY. Minister obrany František Kašický odvolal predsedu predstavenstva Vojenského opravárenského podniku a jeho riaditeľa Jozefa Beráka, lebo stratil jeho dôveru. Za nového riaditeľa a predsedu jednočlenného predstavenstva vymenoval technického námestníka podniku Jána Lasaba. (tasr)
Znečistenie v Novákoch bolo jednorazové
BRATISLAVA. Znečistenie povrchových vôd, ktoré zistili vo vzorkách odobratých 3. marca, deň po výbuchu munície vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky, bolo jednorazové, išlo o tzv. havarijnú vlnu, povedal hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.
Inšpektori odobrali 9. marca spolu so vzorkami povrchovej vody z potoka Trebianka pri Novákoch aj štyri vzorky dnových sedimentov a vzorku pôdy v blízkosti epicentra výbuchu. Výsledky analýzy ukázali, že obsah ťažkých kovov neprekročil limity.(tasr)
Opozícia má hovoriť o Kašickom
BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda chce v piatok na stretnutí opozície konzultovať postup voči ministrovi obrany Františkovi Kašickému. „Z informácií, ktoré máme a považujeme za dôveryhodné, vážne vyplýva, že minister Kašický zanedbal vážnym spôsobom viaceré povinnosti,“ povedal.
Zdôraznil, že odvolanie Kašického nie je primárny cieľ. Kľúčové pre SDKÚ je poznať pravdu o príčinách tragédie v Novákoch.
(sita)
Hala v Novákoch deň po výbuchu.
FOTO – TASR, ČTK
Autor: mp