Ľudia z okolia Radovana Karadžiča, bývalého prezidenta Republiky Srbskej (RS) v Bosne a hľadaného vojnového zločinca, nelegálne obchodujú so zbraňami a zásobovali napríklad Pravú IRA v Severnom Írsku a baskických separatistov z ETA. Španielska televízia Antena 3 odvysielala reportáž štábu El Mundo TV, ktorého reportéri takmer „nakúpili“ v Bosne zbrane. Novinári nafilmovali priekupníkov priamo v akcii. V Bosne zaisťuje bezpečnosť vojenská misia SFOR, hranice sú však strážené veľmi slabo a krajina je rajom pašerákov najrôznejších komodít.
Na čele skupiny obchodníkov údajne stojí istý Veljko Borovina. Novinárov s jeho gangom zoznámil istý Lario, pôvodom Chorvát. Prvé stretnutie sa odohralo v Budapešti. Reportéri sa predstavili ako sprostredkovatelia kolumbijskej gerily a Lario ako obchodník s drogami. Na ďalšie „obchodné rokovania“ navrhol Lario Republiku Srbskú.
„Existuje viacero možností pre obchod so zbraňami. Najlepšie nakúpite na srbskom území. Jeden z obchodníkov je synom Radovana Karadžiča a je absolútne dôveryhodný. Iba nedávno sa mu podarilo predať zbrane IRA cez Nemecko,“ dodal Lario. „Budú vás rešpektovať. No pozor, príliš nerozmýšľajte. Pri najmenšom podozrení vás odstrelia,“ uzavrel.
Nasledujúce stretnutie sa odohralo o 15 dní v Sarajeve. Odtiaľ ich Lario previezol do bosnianskochorvátskeho mesta Kiseljak. Pripravil večeru s najznámejšími „firmami“ v oblasti. Do reštaurácie prišli Srbi, Chorváti a Moslimovia. „Počas vojny sa všetci navzájom mlátili. Teraz sú pre nich zákonom peniaze,“ upozornil novinárov.
V reštaurácii mali všetci zbrane. Objavil sa medzi nimi istý Marinko, dôverník Veljka Borovinu. Ďalšie rokovanie sa uskutočnilo už iba s Marinkom o deň neskôr o 7.00 ráno. Reportérov presunuli do dediny Sokolac v Republike Srbskej, kde sa stretli s Veljkom a istým Krokom.
Rokuje sa o preprave tovaru a o cene. Jeden kalašnikov za približne 25-tisíc slovenských korún, samopal M-84 za 52-tisíc korún. Menej ako polovica skutočnej hodnoty. Platbu vyžadujú na 50 percent v hotovosti a zvyšnú časť v drogách a bielom mäse.
Uzavrela sa sa prvá časť obchodu. Zoznam: 200 kalašnikovov, 500 pištolí, 75 samopalov M-84, tisíc škatúľ s muníciou, pol tony trinitrotoluénu, 50 snajperských pušiek a päťtisíc granátov. Nasledovala skúška zbraní v neďalekom lese. Na vojenských dekách Veljko a Kroka rozložili všetky druhy zbraní, samopaly, bomby, zariadenie pre nočné videnie, míny, muníciu, dokonca medzinárodne zakázané trieštivé projektily. Nechýbali ani chemické zbrane.
Španielskym novinárom obchodníci ponúkli i vrtuľníky a bojové vozidlá. To by však do obchodu vstúpila i juhoslovanská armáda a Armáda RS.
Raketový útok na budovu britskej rozviedky MI6 v Londýne vlani v septembri uskutočnila Pravá IRA údajne pomocou zbraní dovezených z Bosny, pripomína v tejto súvislosti britský The Guardian. Vlani v júli odhalila chorvátska polícia skrýšu s 10 granátometmi v meste Dobranje na hranici s Republikou Srbskou a podobný úkryt našli i v Slovinsku. Aj tam išlo o zásielku určenú Pravej IRA. (taa, bj, čtk)