BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS si nemyslí, že by prezidentská kancelária mala spravovať Masarykov poľovný revír pri Topoľčiankach.
„Minister poľnohospodárstva by mal nad tým rozmýšľať, aby sa pôvodný revír, ktorý takto patril ešte prezidentovi Masarykovi, opäť dostal do správy prezidentskej kancelárie,“ povedal pred niekoľkým dňami prezident Ivan Gašparovič.
„Vnímať veci v tomto historickom zrkadle je troška chybné, pretože za Masaryka, keď sa prevážal na koči v Topoľčiankach, sa strieľalo do ľudí,“ povedal Jureňa. Ako to myslel, nevysvetlil. „My sme sociálno-ľudová vláda, vážim si každého poľovníka, ktorý na Slovensku poľuje. Sú poľovníci, ktorí majú nadštandardný prístup k revírom a sú poľovníci, ktorí ho nemajú vôbec.“
Jureňa sa spýtal, či keď bude prezidentom niekto, kto rád behá ako Mikuláš Dzurinda, dostane bežeckú dráhu. Odmietol, že by jeho odmietnutie súviselo so zlými vzťahmi HZDS s Gašparovičom. „To s tým absolútne nemá nič spoločné.“
Prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že Gašparovič nechcel revír pre seba. „V zahraničí je normálne, že reprezentácia štátu sa robí aj pri spoločenských aktivitách, ako je poľovačka.“ Hovorí, že prezident má dosť pozvánok na poľovačky a nepotrebuje vlastný revír. „Vyjadrenia pána ministra sa nám zdajú zbytočne prehnané.“
Gašparovič podľa Trubača ulovil v rokoch 2005 až 2006 v štátnych lesoch jedného jeleňa, daniela a muflóna. Trofeje aj mäso zostali príslušným združeniam. Na poznámku, či je správne, ak prezident loví za peniaze daňových poplatníkov, Trubač odpovedal: „Tento štát niečo stojí. Pán prezident poľoval v štátnych lesoch na pozvanie generálneho riaditeľa a riaditeľstvo má reprezentačnú rezervu na poľovanie 5 percent.“
Pred časom štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva zo Smeru Marián Záhumenský musel odstúpiť z funkcie práve preto, že ulovil za štátne jeleňa.
Podľa týždenníka Plus 7 dní je Gašparovič častým hosťom aj v revíri Lešť. „Lešť je vojenský výcvikový priestor a pán prezident má právo kedykoľvek ho navštíviť,“ povedal na to Trubač.
Autor: mož