BRATISLAVA. Vyše 53 percent oslovených ľudí je presvedčených, že za vojnového slovenského štátu v krajine nebol, alebo skôr nebol blahobyt.
S názorom súhlasia najmä mladší ľudia, manažéri, obyvatelia Košického a Nitrianskeho kraja. Zo strán najmä priaznivci SDKÚ a SMK.
Prieskum pre denník SME vypracovala agentúra MVK začiatkom marca na vzorke 1104 respondentov.
S názorom, že v rokoch 1939-1945 na Slovensku bol, alebo skôr bol blahobyt, naopak súhlasí takmer 19 percent oslovených.
Ide najmä o veriacich ľudí, nad 70 rokov, so základným vzdelaním, obyvateľov Trenčianskeho a Banskobystrického kraja. Spomedzi strán s názorom súhlasia najmä sympatizanti KDH, nasleduje HZDS a SNS.
Viac ako 28 percent ľudí nevedelo na otázku odpovedať.
Poslanca Daniela Lipšica z KDH výsledok prieskumu, najmä pokiaľ ide o KDH, prekvapil.
Spochybnil však korektnosť položenej otázky. „Nepovažujem za štandardné, keď vychádza z osobného názoru arcibiskupa Sokola,“ povedal Lipšic.
Prieskum tiež ukázal, že dnešní mladí ľudia si Tisa nevážia, o čom denník SME informoval včera. Medzi vyše 16 percentami oslovených, ktorí si Jozefa Tisa vážia, prevažovali tiež veriaci, ľudia nad 60 rokov, so základným vzdelaním, priaznivci KDH, SNS a HZDS.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že postoj priaznivcov KDH, z ktorých si Tisa váži až 40 percent, ovplyvňuje najmä ich náboženské presvedčenie. KDH samotné sa totiž podľa neho na rozdiel od SNS jednoznačne nehlási k vojnovému slovenskému štátu.
Autor: vag