Palestínčania sa dohodli na zložení vlády národnej jednoty. Včera to oznámili zástupcovia budúcich koaličných partnerov, doteraz rivalov, hnutí Hamas a Fatah. Vláda bude mať 15 členov, deväť za doteraz vládnuci Hamas, šesť za Fatah.
Hádka o ministra vnútra
Mená nových ministrov včera večer ešte neboli známe, pričom stále chýbala dohoda o obsadení citlivého postu ministra vnútra. Ten zodpovedá za bezpečnostné sily, ktoré sú v značnom rozklade a ich členovia sú lojálnejším k militantným skupinám ako k vláde. O osobe ministra vnútra mali ešte včera večer rokovať palestínsky premiér a líder Hamasu Ismail Haníja a šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. Ministra vnútra - nestraníka mal navrhnúť Hamas, lenže Abbás má právo veta, ktoré podľa palestínskych médií využíval hojne, čo skomplikovalo a predĺžilo zostavovanie vlády.
Vládu by mal potvrdiť v sobotu parlament hlasovaním o dôvere. Keďže Hamas a Fatah sú najsilnejšími palestínskymi zoskupeniami, nemal by s tým byť problém.
Tým sa však bezproblémové obdobie pre novú palestínsku vládu, od ktorej sa očakáva predovšetkým normalizácia ekonomických a bezpečnostných pomerov v pásme Gazy a na západnom brehu, nekončí.
Nový palestínsky kabinet v najbližšom čase nemieni nikto uznať. Palestínska vláda sa totiž nechystá pristúpiť na požiadavky medzinárodného spoločenstva. To chce, aby Palestínčania uznali právo Izraela na existenciu, vzdali sa násilia a zaviazali sa dodržiavať doterajšie izraelsko-palestínske dohody.
Nechcú uznať Izrael
V dokumente z Mekky, ktorý je základom pre vznik vlády národnej jednoty, o uznaní Izraela nepadlo ani slovo a doterajšie dohody chcú Palestínčania len „rešpektovať, ak to bude v súlade so záujmami palestínskeho ľudu“. Takáto formulácia je však príliš vágna a vládu prakticky k ničomu nezaväzuje.
Palestínčania však potrebujú, aby sa skončila ich politická a ekonomická blokáda, spôsobená neochotou vyhovieť požiadavkám Kvarteta (EÚ, USA, Rusko, OSN).
Pre to sa v nasledujúcich týždňoch očakáva silný lobing smerom ku kľúčovým hráčom. Palestínčania sa ich budú snažiť presvedčiť, že blokáda je neúnosná a spôsobuje len utrpenie ich ľudí.
Izraelčania sa budú naopak usilovať o to, aby Kvarteto zostalo verné svojim predchádzajúcim postojom.
To však bude komplikované, lebo Rusko a niektoré európske krajiny si myslia, že tlak na Palestínčanov je neprimeraný a k ničomu nevedie.
Autor: Jana Shemesh Tel Aviv