Potrebuje Británia jadrové ponorky? A kto ju vlastne ohrozuje po páde železnej opony? Vášnivo včera diskutovali poslanci vo Westministeri.
Premiér Tony Blair presadzuje stavbu novej generácie ponoriek, ktorá by nahradila súčasnú starnúcu flotilu. V Dolnej komore pre to čelil najsilnejšej rebélii od začiatku irackej vojny. Takmer 80 labouristických poslancov odmieta jeho plány na modernizáciu britského jadrového arzenálu.
Neistá budúcnosť?
„Myslím, že je to dôležité pre našu bezpečnosť v tomto neistom svete,“ argumentoval premiér v Dolnej snemovni. Aj napriek odporu spolustraníkov si mohol byť istý, že jeho plán poslanci podporia. Súhlasia s ním totiž aj opoziční konzervatívci. „Obnova britského nukleárneho systému je jasne v našom národnom záujme. Rozhodnutie treba prijať teraz,“ tvrdil šéf toryovcov David Cameron. Inak známy environmentalista, ktorý v mladosti fajčil marihuanu.
Na obzore žiadny nepriateľ
Mnoho labouristov a liberálnych demokratov je však proti modernizácii a tvrdia, že vláda porušuje zmluvu o nešírení jadrových zbraní.
„Sme v období po studenej vojne, keď na obozore nie je nijaký jadrový nepriateľ. Ministerstvo obrany ani nemôže hovoriť o nejakej hrozbe do budúcnosti, pre ktorú by bolo potrebné mať nukleárne zbrane,“ povedal podľa BBC bývalý minister životného prostredia Michael Meacher. Mnohí labouristi považujú americký obranný systém Trident za nákladný a zastaraný prežitok z čias súperenia so Sovietskym zväzom.
Ministerstvo obrany pripúšťa, že po skončení studenej vojny je ťažké špecifikovať, proti komu sa potrebuje Británia brániť. Tvrdí však, že svet je neistý a Irán a Severnú Kóreu môžu nasledovať aj iné štáty. Podľa vojenských špičiek preto musí byť Londýn pružný a pripraviť sa na všetky možnosti.
Obrovské náklady
Podľa vlády by mali daňoví poplatníci za nové ponorky zaplatiť 20 miliárd libier. Opozícii sa táto cena nepozdáva. Liberáli odhadli, že stavba a štyridsať ročná prevádzka flotily bude stáť až 70 miliárd libier.
Británia má teraz štyri jadrové ponorky a každá môže mať na palube 16 rakiet Trident. Je to najmenší arzenál medzi členmi jadrového klubu.
Životnosť ponoriek by sa mala skončiť v roku 2024.
Odporcovia kritizujú, prečo sa o tom diskutuje tak skoro. Vláda argumentuje, že vývoj a stavba nových ponoriek bude trvať až 17 rokov a preto je o tom potrebné rozhodnúť už teraz.
V uliciach Londýna a po celej krajine medzitým protestovali desiatky odporcov. Členovia Greenpeace sa ešte v utorok vyšplhali na žeriav zakotvený pri Temži a vo výške 60 metrov rozvinuli transparent s nápisom „Blair miluje zbrane hromadného ničenia“. Niekoľko demonštrantov sa vyškriabalo aj na strechu škótskeho parlamentu v Edinburghu a polícia zatkla dvoch ľudí.

Autor: hud