BRATISLAVA. V apríli Slovensko stratí právo blokovať predaj 49 percent akcií ropného prepravcu Transpetrol tretej osobe. Vláda by právo veta chcela predĺžiť. Akcie vlastní Yukos Finance B.V., holandská dcéra skrachovaného ruského ropného gigantu Jukos. Ministerstvo hospodárstva, ktoré vlastní 51-percent akcií, sa snaží zvyšný podiel v Transpetrole odkúpiť. Akcie sú však zablokované holandským súdom. „Táto kauza bude trvať dlhšie. Na obchodnom súde chceme preto získať prebežné opatrenie, ktoré právo veta predĺži,“ povedal včera minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Je to právo veta?
Podľa právneho zástupcu ministerstva Martina Kriváka však právo veta nie je podstatné. „Nikto nedoriešil možnosť, keby vláda súhlas nedala, ale Yukos by akcie previedol. Myslím, že prevod by nebol právne neplatný,“ povedal. Väčšiu váhu má podľa neho hlas štátu ako 51-percentného akcionára na valnom zhromaždení. „Štát musí vstup nového akcionára odsúhlasiť. Ak to neurobí, akcie sa nemôžu predávať,“ povedal.
Na túto podmienku vyplývajúcu z akcionárskej zmluvy sa spolieha aj minister Jahnátek, a preto verí, že aj po apríli bude Slovensko schopné rozhodovať, kto vstúpi do Transpetrolu. „Naštastie, tá zmluva má niektoré nedostatky aj smerom k Jukosu. Dokázali by sme dlhodobo blokovať vstup nového akcionára, bez nášho súhlasu nemôže byť ani zvolané valné zhromaždenie,“ povedal.
Hoci má vláda v Transpetrole 51–percentný podiel, firma je pod manažérskou kontrolou zahraničného akcionára.
Slovensko sa snaží získať pod kontrolu Transpetrol preto, aby zahraničný akcionár nemohol blokovať prepravu kaspickej ropy cez ropovod Družba.
Akcie zú zablokované
Problém s akciami vznikol po tom, čo ruské úrady obvinili materskú spoločnosť Jukos z daňových únikov a tá skrachovala. Manažéri Yukos Finance predtým previedli zahraničné aktíva firmy vrátane akcií Transpetrolu do špeciálneho fondu v Holandsku. Tým ich chránili pred veriteľmi Jukosu.
Minister Jahnátek sa na spätnom odkupe už dohodol s bývalým vedením Yukosu Bruceom Misamorom a Davidom Godfreyom. Správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun ich však onedlho, 13. augusta 2006, odvolal. Holandský súd to však neuznal. V Yukose tak nastalo dvojvládie, pričom ani jedna zo strán nemôže konať bez súhlasu druhej strany. Také je rozhodnutie holandského súdu.
Dvojvládie sa ukázalo aj na nedávnom valnom zhromaždení Transpetrolu, keď rezort hospodárstva chcel vymeniť zástupcov štátu. Predstaviteľom Yukosu chvíľu trvalo, kým sa dohodli, ako budú na stretnutí akcionárov postupovať.
„Situácia sa ešte viac skomplikovala, lebo medzitým už existuje trestné oznámenie na pôvodných konateľov pre presun akcií Transpetrolu na špeciálny fond,“ povedal Jahnátek.
Posun v tejto veci podľa neho nastane, keď dôjde k reálnemu odpredaju podielov Jukosu. „V apríli už niektoré aktíva budú predmetom dražieb. Tam sa budeme veľmi aktívne uchádzať o podiel v Transpetrole.“ Ak by Rebgun prijal nejaké rozhodnutie bez súhlasu slovenskej strany, ministerstvo to bude bojkotovať, povedal Jahnátek.