Merkelová, Gyurcsány i Sarkozy. Všetci objavili internet a na webe pravidelne zverejňujú svoje posolstvá národu.
Blogy sa stali za posledné roky vplyvnou súčasťou médií a získavajú si väčší rešpekt aj u politikov, ktorí takto priamo oslovujú voličov. No nie vždy sa im za moderný prístup dostane pochvaly.
Naposledy si kritici zgustli na švédskom šéfovi diplomacie Carlovi Bildtovi. A to za jeho „ukecanosť na blogu“ . Na internete vraj zverejňuje príliš veľa informácií. Každý deň napíše aj tri - štyri príbehy, v ktorých komentuje aktuálne politické dianie, svoje stretnutia i to, ako sa cíti.
Včera napríklad písal o tom, ako Kuba podráždene reagovala na jeho vystúpenie, keď kritizoval stav demokracie na ostrove.
Minulý týždeň zase analyzoval situáciu na Blízkom východe a spomenul aj slovíčka občianska vojna a choas.
Čo možno prezradiť?
Podľa mediálnych odborníkov sa Bildt správa v rozpore s tradičným poslaním diplomacie a mal by sa vyhýbať súkromným komentárom.
„Nemôže sa tváriť ako súkromná osoba, keď hovorí o otázkach, ktoré sa týkajú jeho práce,“ tvrdí profesor žurnalistiky Kent Asp z Univerzity v Göteburgu pre AFP. Podľa neho je problém, že z Bildtovho blogu nie je jasné, či ho píše so súkromným, alebo oficiálnym pohľadom na vec.
„Člen vlády nie je iba obyčajný chatujúci,“ pustil sa do ministra novinár Bertil Torekull na stránkach najväčšieho denníka Dagens Nyheter. Navrhuje, aby sa minister radšej sústredil na prácu v parlamentných výboroch a na tradičné priame kontakty s médiami.
Šéf diplomacie však kritiku odmieta. „Som to ja. Som osoba, ktorá je zároveň aj ministrom zahraničných vecí,“ povedal. Obraňuje sa aj tým, že podobné blogy majú premiéri a ministri zahraničných vecí vo Fínsku či Estónsku.
Bežní Švédi však Bildtovu otvorenosť oceňujú. Stránku navštívilo už 400–tisíc ľudí a na jeho názory každý deň reagujú desiatky diskutérov.
Virtuálni prezidenti
Veľký rozmach zažívajú aj videoblogy. Američania Barack Obama i Hillary Clintonová ohlásili, že idú do boja o demokratickú nomináciu v prezidentských voľbách práve na internete.
Na vlastnú propagáciu využívajú internet aj prezidentskí rivali vo Francúzsku. Na stránku pravicového kandidáta Sarkozyho sa nalogovali desaťtisíce Francúzov. Mnohí prišli aj preto, aby sa pobavili na popovej pesničke Sarko, oh!
Digitálna Angela
Priekopníčkou digitálnej demokracie je nemecká kancelárka Angela Merkelová. Najsilnejšia žena planéty je známa tým, že dokáže rýchlo esemeskovať.
Vlani krátko pred začiatkom futbalových majstrovstiev sveta sa stala prvou šéfkou vlády, ktorá sa prihovára národu cez internetový videozáznam. Fanúšikom sa na úvod zdôverila, že má futbal veľmi rada a že si upravila pracovný program tak, aby mohla vidieť všetky zápasy nemeckého tímu.
Posledný mesiac hovorí Merkelová najmä o boji proti klimatickým zmenám a tento týždeň pozýva Nemcov aj na oslavy 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv, ktoré odštartovali vznik Európskej únie.
„Pri Brandenburskej bráne bude veľký koncert, vystúpi Gianna Nannini a Joe Cocker,“ hovorí a pokúša sa o úsmev. Pred kamerou stále nie je stopercentne sebaistá.