BRATISLAVA. Prácu penzistov štát cez dane príliš nepodporuje. Väčšina pracujúcich penzistov totiž nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, teda takzvané nezdaniteľné minimum. Znamená to, že pracujúci dôchodca môže ročne zaplatiť na daniach až o 17-tisíc korún viac ako jeho kolegovia, ktorí ešte nie sú na penzii.
Dôchodcovia, ktorí ešte pracujú, či už ako živnostníci, alebo sú zamestnancami, však majú viacero možností, ako dane legálne neplatiť, alebo si ich aspoň v rámci zákona čiastočne znížiť.
Až od 2. januára
Na celú sumu nezdaniteľného minima, ktoré bolo vlani 90 816 korún, má nárok penzista, ktorý začal poberať dôchodok oficiálne 2. januára 2006 alebo neskôr. V takomto prípade si môže minuloročný základ dane znížiť o 90 816 korún a bude platiť nižšiu daň. Nezdaniteľné minimum mu mohol zamestnávateľ započítavať už počas minulého roka a v ročnom zúčtovaní dane mu prípadné preplatky alebo nedoplatky zohľadnil. Keď bol penzista živnostníkom alebo zamestnávateľa nepožiadal o ročné zúčtovanie, v daňovom priznaní si môže nezdaniteľnú časť uplatniť. „Ak mu bol dôchodok priznaný k 2. januáru a neskôr, má v danom roku nárok na nezdaniteľné minimum a do daňového priznania nemusí uvádzať údaje o penzii,“ povedala Daniela Miháliková z Daňového riaditeľstva v Bratislave.
Dôchodca, ktorý poberal penziu celý rok, nárok na nezdaniteľné minimum nemá. Výnimkou je, ak má dôchodok nižší ako 90 816 korún. Znamená to, že mesačne dostával zo Sociálnej poisťovne v priemere menej ako 7568 korún. Vianočný príspevok sa do tejto sumy neráta. V takom prípade si daňový základ môže znížiť o rozdiel medzi nezdaniteľnou sumou a jeho penziou. Ak mal dôchodok vlani napríklad 70-tisíc korún, potom si daňový základ môže znížiť o 20 816 korún. Ročne tak ušetrí takmer štyri tisícky.
Pracujúci penzisti podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála zabúdajú, že si „môžu uplatniť odpočet aj na manželku“. Platí to najmä, ak dôchodcova manželka má menšiu penziu, ako je nezdaniteľná časť. Daňovník si môže od základu dane odpočítať rozdiel medzi nezdaniteľnou sumou a jej penziou.
Dane z úrokov im môžu vrátiť
Penzisti si môžu znížiť dane aj o príspevky zaplatené na životnú poistku alebo dobrovoľné sporenie na penziu. Musia si však šetriť viac ako desať rokov. Ďalšia podmienka – dovŕšiť vek 55 rokov – sa ich v drvivej väčšine prípadov netýka.
Dôchodcovia majú šancu získať dane od štátu naspäť, aj keď nepracujú. Napríklad, keď im štát zrazil daň z úrokov na vkladoch v bankách. Musia však podať daňové priznanie. Oplatí sa im to iba vtedy, ak im bol priznaný nárok až v priebehu minulého roka, alebo ich penzia je nižšia ako nezdaniteľné minimum.