VYSOKÉ TATRY. V Tatrách by mali ostať len tri liečebné zariadenia - pre dospelých vo Vyšných Hágoch, pre deti v Dolnom Smokovci a pre vojakov v Novej Polianke. Ostatné by mali zaniknúť.
Ministerstvo zdravotníctva plánuje na Slovensku zrušiť celkovo 6000 lôžok, z toho 1421 pľúcnych. V Prešovskom kraji by ich malo zaniknúť 1129, väčšina z nich práve vo Vysokých Tatrách.
Odborníci z liečebných zariadení, samospráva mesta a pacienti s návrhom ministerstva zásadne nesúhlasia. Podľa ich vyjadrenia administratívne rozhodnutie sa zrodilo od stola, bez znalosti reality a potrieb chorých, ktorí sú odkázaní na klimatickú liečbu. Napríklad v liečebniach v Tatranskej Polianke, Tatranskej Kotline a v Novom Smokovci, ktoré by mali zaniknúť, sa ročne lieči 3500 pacientov, každý z nich strávi v Tatrách priemerne 20 dní. Navyše, počet pľúcnych a alergických ochorení z roka na rok rastie.
Zástupcovia zariadení a mestskej samosprávy vo Vysokých Tatrách v otvorenom liste ministrovi žiadajú prehodnotiť rozhodnutie a otvoriť diskusiu so špecialistami.
„Vysoké Tatry majú ideálne podmienky na klimatickú liečbu, v strednej Európe jednoznačne najlepšie, čo potvrdzujú skúsenosti pacientov. Myslím si, že jedinečné prostredie by sme mali ešte viac a efektívnejšie využívať,“ povedal včera primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.
Podľa jeho názoru zrušením dvoch tretín lôžok prídu o miesta desiatky lekárov – špecialistov a zdravotný personál, ktorý sa na Slovensku len ťažko uplatní.
„Myslím si, že naše malé veľhory by si mali zachovať kúpeľný charakter a namiesto administratívneho rušenia lôžok by sme mali viac investovať do modernizácie zariadení, aby ich kapacity mohli ešte viac využívať nielen naši, ale aj zahraniční hostia,“ zdôraznil Mokoš.
Ako povedal, v súvislosti s plánovaným rušením lôžok sa už pokúšal zorganizovať stretnutie tatranských špecialistov s ministrom zdravotníctva, doteraz sa mu to nepodarilo.