BRATISLAVA. Bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG a Horizont Vladimír Fruni včera pred Špeciálnym súdom vypovedal v kauze tunelovania oboch spoločností v prospech trojice obžalovaných. V inej kauze nebankoviek Fruniho súd v januári odsúdil na 11,5 roka za to, že spolu s ďalšími konateľmi podviedli vyše 120–tisíc ľudí a spôsobili im škodu takmer 14 miliárd korún.
Fruni sa necíti poškodený
Fruni povedal, že Patrikovi Pachingerovi a Davidovi Brtvovi, ktorí vystupovali v mene amerických spoločností Cavalier a Commodore predal svoje spoločnosti legálne. Necíti sa byť nimi poškodený. Zároveň potvrdil, že Jozef Majský sa na obchode vôbec nezúčastnil.
Fruniho dôveryhodnosť je spochybnená
Fruni sa tak dostal do rozporu so svojou výpoveďou z prípravného konania spred piatich rokov. O Majskom vtedy povedal, že hral úlohu „akéhosi pomocníka oboch amerických firiem“. Predložené listiny a zmluvy označil za nereálne a falošné. Pri jednej z nich tvrdil, že obžalovaným už zrejme došli strany s jeho podpisom.
Na niektorých stranách sa totiž uvádzali zmluvné strany ako „postupník“ a „postupujúci“ a na iných zase ako „predávajúci“ a kupujúci“. On vraj takto pojmy nikdy nemiešal.
Rozpor vo svojich výpovediach Fruni nevysvetlil. Pred piatimi rokmi bol údajne pod veľkým psychickým tlakom. Podľa dozorujúceho špeciálneho prokurátora Jána Šantu sa včerajšou výpoveďou tak Fruniho dôveryhodnosť spochybnila. „Žiaden kľúčový svedok však nebol stratený.“ Podľa Šantu je dôležité, že Fruni nepoprel svoju výpoveď z roku 2002.
Majského obhajca Peter Filip zase považuje za pravdivú včerajšiu Fruniho výpoveď. „Nemám dôvod ju spochybňovať.“
Nahrávku Fruni nekomentoval
Fruni priznal, že si počas svojho pobytu v Chorvátsku vo februári 2002 nahral telefonát s Majským. Mala slúžiť na jeho vnútorné uspokojenie. Keďže ju vraj nikomu neodovzdal, nepovažuje za dôležité sa k nej vyjadrovať. Nahrávka je pritom jeden z dôležitých dôkazov proti Majskému, lebo jeho meno sa neuvádza ani na jednej zo zmlúv.
Počas rozhovoru žiadal Fruni od Majského zmluvy o predaji svojich spoločností. „No prečo je problém teda mať na jednej strane obchodníka zmluvy a na druhej nie,“ povedal Fruni. Majský mu na to odpovedal: „Tvoje už neni nič.“
Majský žiada o prepustenie za milión korún
Na záver včerajšieho pojednávania požiadal Filip o prepustenie Majského z väzby. Rovnako ako v januári aj tentoraz ponúkol kauciu. Zvýšil ju z pol milióna na milión. Špeciálny súd o tejto žiadosti rozhodne do konca vytýčeného pojednávania, ktoré je naplánované do budúceho piatka.
Majský, Pachinger a Brtva sú obžalovaní z podvodu a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny s cieľom preniknúť do BMG a Horizontu a získať ich majetok.
Z nebankových subjektov mali pomocou fiktívnych zmlúv previesť vyše 800 miliónov korún. Majskému, ktorý mal stáť v pozadí týchto obchodov, hrozí trest do 12 rokov.
Fruni: Zločincami sú politici
BRATISLAVA. Bývalý majiteľ BMG a Horizontu Vladimír Fruni včera podržal pred Špeciálnym súdom obžalovaných, naopak ako zločincov označil politikov na čele s exministrom spravodlivosti Jánom Čarnogurským.
Hovoril, že vo februári 2002 zaregistroval na svoje spoločnosti útok zo strany organizovanej skupiny.
„Predpokladám, že jej vedúcim bol Ján Čarnogurský starší, Daniel Lipšic, Vladimír Palko a Ivan Šimko.“ Keďže skupina bola vraj prepojená na políciu a justíciu, tak sa o nej dá povedať, že je „mafiánska“.
Čarnogurský pre agentúru ČTK pripustil jediný svoj podiel na zločine. „Spočíva v tom, že pobočky BMG a Horizontu boli zavreté príliš neskoro a trestné stíhanie proti obžalovanému Frunimu a spol. sa malo začať skôr.“
(vev)