ctvom tematických celkov vo vyučovacích predmetoch Prvouka, Pracovné vyučovanie, Vlastiveda a Ochrana človeka a prírody.
Na II. stupni sa dopravnej výchove venujú na telesnej výchove a cvičeniach ochrana človeka a prírody. Dopravnú výchovu majú so žiakmi preberať učitelia na triednických hodinách v 5. - 9. ročníku základných škôl.
Ministerstvo podľa Viery Trpišovej v roku 2006 pripravilo novú Koncepciu vyučovania dopravnej výchovy na základných školách v Slovenskej republike.
V súlade s ňou sú do osnov pre ZŠ zapracované nové ciele výchovy a vzdelávania v oblasti dopravnej výchovy žiakov.
Na základe konkurzu, budú vypracované nové učebnice Dopravnej výchovy pre ZŠ. Štátny pedagogický ústav bude iniciovať tvorbu učebných pomôcok pre výučbu dopravnej výchovy na ZŠ s dôrazom na využívanie informačných a komunikačných technológií.
V rámci ďalšieho vzdelávania sa učiteľom budú poskytovať všeobecné informácie z oblasti dopravnej výchovy a praktického výcviku žiakov v oblasti zvyšovania bezpečnosti žiakov v premávke na pozemných komunikáciách.
Od septembra 2007 začnú v metodicko-pedagogických centrách v Slovenskej republike pracovať metodici pre oblasť dopravnej výchovy žiakov, ktorí zabezpečia pomoc pre riaditeľov, koordinátorov dopravnej výchovy a učiteľov.
Dopravná výchova je súčasťou povinného obsahu vzdelávania žiakov na ZŠ. Financuje ju štát. V súčasnosti ešte nie sú vytvorené podmienky na praktický výcvik celej populácie žiakov ZŠ na dopravných ihriskách. Cieľom MŠ SR je zabezpečiť praktický výcvik celej populácie žiakov do roku 2010."