Robert, Levice
Liga proti rakovine v rámci svojich aktivít rozvíja aj myšlienku pomôcť príbuzným onkologických pacientov, pretože v prípade takéhoto vážneho ochorenia trpí celá rodina. Na začiatku bol iba dobrý úmysel - pomáhať ťažko skúšaným rodinám, nesúcim bremeno rakoviny v tej najťažšej podobe. S onkologicky chorým dieťaťom, ktoré najviac zo všetkého pri svojej diagnóze potrebuje práve lásku, súdržnosť a starostlivosť rodiny. Podarilo sa - 7. septembra 2004 bolo otvorené "Ubytovacie zariadenie pre rodičov detských onkologických pacientov" s deviatimi posteľami na onkologickom oddelení na Kramároch v Bratislave. Rodičia si postupne začali zvykať na prítomnosť takmer domáceho prostredia, možnosť výmeny informácií medzi sebou, celodennú príležitosť pobytu pri deťoch a kľudnejší nočný odpočinok.
V roku 2005 sme existujúce kapacity rozšírili o ďalší trojizbový byt, čím sa počet lôžok zvýšil na 15. Plne vybavené byty, ku ktorým v nasledujúcom roku pribudol ďalší trojizbový a kapacita sa definitívne ustálila na počte lôžok 20, postupne začali slúžiť nielen rodičom, či príbuzným, ale i deťom samotným. Pokiaľ prišli malí pacienti len na ambulantné dvoj-trojdňové vyšetrenie, nemuseli prespať v nemocnici, mali k dispozícii niektorý z bytov a vyšetrenie vnímali istotne inak, ako keby počas čakania museli tráviť hodiny v nemocničnom prostredí. Psychická pohoda, s ktorou potom absolvovali vyšetrenie, bola určite iná po noci strávenej v príjemnom byte podobnom domovu so všetkým, čo k nemu patrí, ako keby boli prenocovali na nemocničnom lôžku. I detskí onkologickí pacienti, pre ktorých sa v dôsledku ich choroby stala nemocnica druhým domov s nadšením uvítali možnosť aspoň počas víkendu opustiť nemocnicu a využiť pohodu a pohodlie "domčeka", kde im mama či babka uvarila chutné domáce jedlo, kde si pozreli filmy na DVD, zahrali sa s novými hračkami, a kde boli ušetrení nemocničnej atmosféry
Dôležité je spomenúť, že za poskytnuté ubytovanie a kompletný servis vo vybavení zariadenia neplatia užívatelia ani korunu. Kompletné náklady na správu, prevádzku a vybavenie znáša Liga proti rakovine a ročne predstavujú asi 1 milión 300 tisíc korún. Pre rodiny je však prínos zariadenia neoceniteľný hlavne z hľadiska psychologického. V neposlednom rade je veľkým prínosom pre rodiny i fakt, že v prípade dlhšieho pobytu ďaleko od svojho skutočného domova, v prípade straty zamestnania či v prípade hmotnej núdze Liga proti rakovine pomáha rodinám i priamou finančnou podporou v podobe jednorázového finančného príspevku vo výške od 5 do 20 tisíc korún.
Tento projekt naštartoval i vážne rozhodnutie pustiť sa do ďalšieho - na Slovensku prvého projektu takého typu, akým bude " Národné centrum pomoci pre onkologických pacientov". Jeho cieľom je zlepšiť kvalitu života postihnutých formou rôznych prístupov: starostlivosťou, poradenstvom, komunikáciou, sociálnou a psychologickou podporou,
prístupom k potrebným adresám, školenými špecialistami v psychologickej pomoci a komunikácii,
podpornými skupinami, pomocou zraniteľným skupinám populácie - nezamestnaným či invalidným
a tiež rehabilitáciou. Brány svojím klientom z celého Slovenska
otvorí toto centrum už v jeseni tohto roku.
Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine SR
Joga vzišla z bohatej indickej kultúry. Základné piliere, stoja už päťtisíc rokov a ešte i dnes si podmaňuje a dobýja celý svet. Veľa ľudí v nej hľadá riešenie svojich zdravotných problémov, no tajomný pojem ukrývajúci sa za štyrmi písmenami, znamená oveľa viac ako iba fyzickú aktivitu spojenú s úľavou od bolesti, či objavenie tajomstva "večnej mladosti". Je to totiž celá veda, ktorej hlavným predmetom je cesta k precíteniu harmónie - telesnej a duševnej rovnováhy.
Jej dosiahnutie spočíva v poznaní a realizácii prepracovaných systémov jogových cvičení. Prostredníctvom nich človek spoznáva samého seba a sám seba aj zdokonaľuje. A práve pre jej pozitívne účinky, ktorými podporuje zdravý životný štýl, stala sa hlavne v posledných desaťročiach vyhľadávanou alternatívou pre život aj vo vyspelých kútoch sveta. Čím ďalej, tým intenzívnejšie preniká najmä do západnej civilizácie, orientovanej skôr na výkon. Joga je odkazom z minulosti o tom, ako žiť dnes i zajtra tak, aby telo i duša zostalo v dobrej kondícii.
Teraz na Západe
Odpoveď na to, prečo súčastný západný svet inklinuje k joge je úplne zrozumiteľná - ponúka riešenie v podobe "dva v jednom". Pomocou jogových cvičení sa totiž dá elegantne upokojiť rozbúrená myseľ i telo cválajúce rýchlym tempom za statkami.
Joga pomáha uvedomiť si, že práve matéria nie je vždy rozhodujúcou podstatou života. Obľúbenou a žiadanou sa stáva najmä hathajoga, ktorá kladie dôraz na zjednotenie tela a ducha, pričom telo vníma ako prostriedok k rozvoju ducha. Využíva na to statické telesné pozície - ásany a dychové techniky - pranájamy. Hathajoga zdôrazňuje potrebu disciplíny. Prekážkmi na ceste k oslobodeniu sú podľa nej sebeckosť, nenávisť, či chamtivosť. Vďaka týmto svojim prístupom sa stala atraktívnejšou než v minulosti preferované džňana a radža joga a postupne ich zo širokého spektra odrôd jogy vytlačila.
Západ oslovuje aj Iyengarova
joga, ktorá zdôrazňuje opakovanie ásan a až po ich zvládnutí sa prechádza na pranájamu. Vyhľadávaným je aj systém známy ako aštangajoga, ktorý si ale vyžaduje lepšiu kondíciu a fyzickú pripravenosť.
Vzájomná koordinácia pohybu a dychu, spolu s meditáciou za
spievania mantier, sú zasa hlavnými črtami tzv. kundalinijogy.
Liek bez lekárskeho predpisu
Joga ako celok, ako sústava telesných cvičení, môže pomôcť pri riešení zdravotných problémov rôzneho druhu, napríklad porúch koncentrácie alebo pamäte. Tiež je
silným spojencom pri odbúravaní stresu, dobrým pomocníkom
pri zmierňovaní svalového napätia, posilňovaní ochabnutého svalstva
a nápomocná je aj pri zvyšovaní energie pomocou správneho dýchania. O technikách využívaných
v joge sa tvrdí, že posilňujú imunitný systém, čo súvisí s ich schopnosťou zbaviť organizmus toxínov. Rovnako, ako pri snahe o dosiahnutie akéhokoľvek úspechu, aj
v joge platia dve základné pravidlá - VYTRVALOSŤ a TRPEZLIVOSŤ! Ani pozitívne účinky jogy na organizmus sa totiž nedostavia okamžite.
Cesta na celý život
Hoci jogu vyhľadávajú zväčša dospelí v aktívnom veku, môže človeka sprevádzať od detstva až po starobu. Cvičenia pod odborným vedením realizované hravou formou zvládnu aj deti. Význam má zvlášť pre tie hyperaktívnejšie. Jogové cvičenia totiž prispievajú k rozvoju schopnosti sústrediť sa. Tento proces je však pomalý a vyžaduje si istý čas. Niektoré telesné cvičenia pôsobia aj na pamäťové schopnosti, čo je zasa veľká výzva pre seniorov so záujmom o uchovanie dobrého stavu pamäte čo najdlhšie. Podmienkou je však cvičiť pravidelne. Čím je človek uvoľnenejší a pokojnejší, tým viac sa mu za to jeho pamäť odvďačí. Špeciálne dychové cvičenia na "povzbudenie" pamäte sú obsiahnuté v technike kapalabháti. Úspech ale zaručuje iba poctivosť a aj v tomto prípade platí, že cvičeniam sa treba venovať denne najmenej dvadsať minút až pol hodinu. Aby cviky viedli k sľubovanému účinku, vyžadujú si aj širší postoj vo vedomí cvičiaceho.
Patandžaliho osem stupňov
K synchronizovanej obrode ducha a tela vo veľkej miere prispieva tzv. aštanga, alebo osemstupňová joga, ktorej autorom je jeden z hlavných predstaviteľov jogy - Patandžali. Práve oných osem stuňov je totiž cestou
k ovládnutiu mysle a emócií. Veľký Patandžali zhrnul základy modernej jogy vo svojom spise Jogasútra, ktorú možno považovať za Bibliu jogínov. V širšom zmysle
v nej opísal zákonitosti spoločnosti a cestu k oslobodeniu. Definitívne oslobodenie však podľa neho môže človek nadobudnúť len prostredníctvom učiteľa, tzv. guru. Prvý krok však musí spraviť každý sám. Rozhodnúť sa pre jogu je často celoživotným rozhodnutím. Jej pozitívne účinky už presvedčili mnohých.
Silvia Pňačková