Na bratislavskej druhej internej bola ako doma, pretože medicína ju vždy veľmi bavila.
Dodnes tvrdí, že medicína je fascinujúca veda, ktorá zasahuje do mnohých vedných odborov. Speváčka a lekárka MARCELA LAIFEROVÁ svoj vzťah k prírodným liečebným metódam zdedila po mame.
Koľko času tejto sfére venujete dnes?
Študujem ráno o šiestej alebo sa odborným knižkám venujem neskoro večer. Čím viac vedomostí získavam, tým som viac presvedčená, že za jeden ľudský život sa všetko nedá obsiahnuť. V rodine sme síce nemali lekárov, ale bolo tam o to viac právnikov. Moja mama však vyliečila mnohých kamarátov alebo susedov. Často za ňou chodievali z celého okolia s prosbou: poraď nám, máme takýto problém. A mne sa to páčilo. Ona ma vlastne ovplyvnila, pretože naozaj pomáhala iným.
Mali ste aj záhradu?
Pravdaže, mama pestovala liečivé bylinky ako ja teraz. Babské recepty sú dobré na liečenie vírusových ochorení, slúžia ako prevencia či pomáhajú doliečovaniu. Samozrejme, že s istými diagnózami sa nedá obísť klasická medicína. Ale doma sme mali vždy potrebné bylinky. Jedna medicína sa dobre dopĺňa druhou.
Vďaka svojim početným kon-certom poznáte zahraničie. Uznávajú tam lekári prírodné spôsoby liečby?
Uznávajú predovšetkým naturálnu medicínu. Stále si dopĺňajú vzdelanie v rozličných kurzoch. Najmä obvodní lekári idú cestou naturálnej medicíny. Veľa vecí by sa dalo odprednášať aj u nás. Zrejme to však súvisí s fakultou. Takéto prednášky by mali byť však určené iba tým, ktorí o to majú záujem. Od čias Newtona je všetko orientované tak, že matéria je prvotná. U nás to navyše súviselo s preferovaným marxistickým názorom na svet. Takéto vedomie dosť pretrváva u väčšiny ľudí. Veľa záleží od reagovania človeka na svet, od jeho spôsobu stravovania sa
a podobne.
Homeopatiká sa však určite viac predpisujú ako kedysi...
To je jediná vec, ktorá sa na "doškolováku" prednáša. Ja som naturálnu medicínu študovala v Brne, ale dá sa urobiť špecializácia aj tu
v Bratislave. Medicína je veľmi konzervatívna záležitosť. Vyvíjala sa výlučne týmto smerom, akoby sa zabudlo na neviditeľné energie, ktoré tiež ovplyvňujú zdravie človeka a v istom momente sa dajú skvelo využiť pre jeho zlepšenie.
Vy ste si otvorili aj ambulanciu pre alternatívnu medicínu...
Nedávno som s ňou skončila, lebo mi na ňu chýbal čas. Takmer celý ho venujem spevu. Mám vypredané koncerty, spievanie je stále pre mňa ozdravovacím procesom. Mama vravievala, že keď som bola chorá a zaspievala som si, tak mi dokonca klesla teplota. Navyše ma teší, ak urobím ľuďom radosť a z môjho koncertu odchádzajú s dobrou náladou.
O tom ste napísali aj svoju prvú knižku Žiť svoj sen...
Na Slovensku sa hádam každý bojí priznať sa, že sa má dobre. To sa u nás nepatrí. Dokonca, ani moji kolegovia,
o ktorých pozitívne viem, že sa majú dobre, to radšej nepriznávajú. Ak sa ma opýtajú, ako sa mám a ja odvetím, že skvelo, každý sa zháči. Žartuje alebo to myslí naozaj? Ja mám skutočne rovnaké problémy ako iní ľudia, len som sa ich usilovala vyriešiť v tichosti. Od mladosti som spievala, pracovala som cez víkendy,
dokázala som sa presadiť v zahraničí, kde som bola na začiatku ako nepopísaný papier. Prežila som veľa strachu a aj keď som uspela, vždy som ešte si zvažovala, čo by som mohla na sebe vylepšiť. Bolo to v Nemecku, Poľsku, Budapešti,
v Maďarsku, na Malte i v Rio de Janeiro a inde.
Keď ste boli na cestách, pomáhalo vám vaša vyštudovaná špecializácia?
Nielen mne samotnej ale aj celému orchestru, zboru a technikom. Raz som jednému človeku z nášho zájazdu v strednej Ázii doslova zachránila život. Mal prudkú alergickú reakciu, ja som sa nezľakla, nepodľahla som panike a rýchlo konala. Tam hrajú úlohu minúty a ja sa doteraz teším, že sa mi to podarilo. Sama som však s antibiotikami a zápalom pľúc viackrát absolvovala ťažký koncert. To si vyžiadala situácia a fakt, že sme všetci mali podpísané zmluvy. Napríklad v Rige sme boli na Veľkú noc, chlapci z kapely ma pooblievali, aby dodržali veľkonočné zvyky a ja som nato doplatila prudkým zápalom.
Aký je váš recept na zdravý životný štýl?
Som šťastná na svete. Nikdy som sa nekúpala v sebaľútosti. Mnoho ľudí si neporiadok vo vlastnom tele spôsobuje negatívnymi pocitmi a myšlienkami. Nepočítam si roky a nehorekujem nad nimi. Snažím sa starať o svoje telo a pozitívne myslieť. Vylučujem závisť, nenávisť a zášť. Navyše viem, že každý problém je len dočasnou záležitosťou a raz sa vyrieši. Som rada v dámskej spoločnosti, mám okruh viacerých žien, s ktorými sa pravidelne stretávame a rozprávame sa o všetkom na svete. Priateľstvá si udržiavam a ani minútu nemám pocit samoty. Môj pracovný kalendár je stále preplnený. V kultúrnom dome v Dúbravke rozbiehame rozprávania spisovateľov, z ktorých prvý bude hovoriť o kontroverznej osobe európskeho formátu Alžbete Báthoryčke. V Dámskej jazde, ktorá bude v tom istom zariadení, sa zasa teším na podnetné diskusie so zaujímavými ľuďmi, od ktorých sa človek môže mnoho dozvedieť.
V klasickej medicíne sa zabúda na neviditeľnú energiu
Speváčka Marcela Laiferová sa stala v histórii slovenskej populárnej hudby prvou zlatou slávicou, na svojom konte má prvú Zlatú Lýru na Slovensku. Počas svojej kariéry ju ocenili na mnohých medzinárodných hudobných festivaloch. Vyšli jej knihy Žiť svoj sen, Z mojej kuchyne
a CD Dotknúť sa hviezd. Jej posledné CD sa volá Dvadsať naj a speváčka pripravuje ďalšie. Je vdova, má dvoch synov Stanislava a Martina.