BRATISLAVA. Súboj o predsedu Strany maďarskej koalície stále nie je vylúčený. Okresná organizácia v Nových Zámkoch navrhla na čelo strany nielen Bélu Bugára, ale aj Pála Csákyho, a ten kandidatúru definitívne nevylúčil. Strana je navyše v opozícii, a maďarskú menšinu znepokojuje, ako na ňu štát bude finančne prispievať.
„Aj keď sme boli v koalícii, SMK bola v menšinových otázkach vždy v opozícii,“ povedal predseda SMK Béla Bugár.
Bugár: Vzniká to v hlavách novinárov
Bugár si nemyslí, že by súčasná situácia strany posilňovala krídlo Miklósa Duraya, ktorý vyzval Csákyho, aby kandidoval. „To vzniká len v hlavách novinárov. O tom, čo budeme presadzovať, rozhodne jednoznačne len programová konferencia - nikto iný,“ myslí si. Konferenciu zvolá až nové vedenie.
„Situácia má aj ďalšie dimenzie, je však ťažké odhadnúť, ktorá zaváži. V strane sú rôzne typy nespokojnosti. Niektoré vyplývajú z toho, že sa dostala do opozície, iné z toho, ako pôsobila vo vláde,“ myslí si politológ László Öllős. Jedna časť strany mala podľa neho z vládnutia výhody, kým druhá nie, nespokojnosť je však aj s budovaním SMK. „Za to sú zodpovedné rôzne skupiny vedenia, nielen jedna.“
Problémom je podľa Öllősa aj to, že strana nebola pripravená ísť do opozície. „V strane s tým takmer nikto nerátal,“ povedal. SMK dopadla horšie, ako očakávala, aj v župných voľbách 2005 a v komunálnych 2006.
O vnútrostraníckej nespokojnosti hovorí aj Csáky, podľa ktorého majú stranícke organizácie z východu a zo stredu krajiny pocit, že sú zanedbávané a spomenul aj „napätie v niektorých regiónoch medzi ekonomicky a politicky vplyvnými ľuďmi“. Bugár však nepovažuje kritiku regiónov za opodstatnenú a tvrdí, že majú možnosť vyjadriť sa na predsedníctve, na ktorom sa zúčastňujú aj krajskí predsedovia strany.
Očakávajú sa zmeny
Viacerí vplyvní členovia strany tvrdia, že nech zvíťazí ktokoľvek, bude musieť v strane urobiť výrazné zmeny. Vo vedení strany sa hovorí, že aj keď má Bugár „opticky“ väčšiu podporu, ani Csáky nie je bez šance. Mohla by to preňho navyše byť jedna z posledných šancí stať sa predsedom, keďže v roku 2009 chce kandidovať za europoslanca, ktorým by bol ďalšie štyri roky bez toho, aby mal čas aktívne sa zapájať do straníckej práce. To vraj pre Csákyho znamená veľkú výzvu, zároveň však chce kandidatúru prijať, až keď pocíti reálnu šancu.