BRATISLAVA. Dostať sa k spisu príslušníka ŠtB je komplikovanejšie ako k spisu jeho agenta. Spis príslušníka zverejní ÚPN len vtedy, ak si ho vyžiada niekto, kto sa v ňom spomína. Spis agenta však zverejnia aj bez tejto podmienky.
„Je veľká pravdepodobnosť, že by sa to mohlo zmeniť,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. SNS pripravuje novelu zákona o pamäti národa. Chce upraviť aj postavenie predsedu správnej rady ústavu a spresniť časové obdobia, ktorými sa má ústav zaoberať.
Podpredsedníčka výboru pre ľudské práva Darina Gabániová zo Smeru tiež hovorí, že dnešná prax nie je správna. „Pozriem sa na to.“
„Je to proti zdravému rozumu,“ povedal Ján Kovarčík z HZDS.
Ústav pamäti národa kedysi sprístupňoval aj personálne spisy príslušníkov ŠtB, denníku SME napríklad spis rozviedčika Miroslava Mojžitu, ktorý je naším veľvyslancom v Sarajeve, alebo spis príslušníka ŠtB Emila Chuchúta, ktorý pracoval na Úrade vlády.
Prvý spis, ktorý odmietol sprístupniť, bol spis šéfa hokejového zväzu Juraja Širokého, ktorý tiež pracoval pre rozviedku.
Podpredseda správnej rady ústavu Ján Ondriaš vtedy na otázku, prečo zmenili názor, povedal: „Vybavovanie tejto agendy si vyhradil predseda správnej rady Ján Langoš.“
Včera ústav na otázky SME, či by boli za novelizáciu zákona a či dnešný prístup pokladá za spravodlivý, odmietol odpovedať. Tlačový tajomník ústavu Michal Dzurjanin povedal, že keďže ešte neodpovedali na žiadosť o sprístupnenie spisu Svätoslava Monsbergera, ktorý riadil arcibiskupa Sokola, nebudú odpovedať ani na ďalšie otázky.
Monsberger sa k svojmu vzťahu so Sokolom odmieta vyjadriť.
Podľa záznamov ÚPN sa stretávali v konšpiračnom byte a Monsberger Sokolovi za spoluprácu buď platil, alebo ho obdarúval.
Agent na úrade
Arcibiskup Ján Sokol spoluprácu s ŠtB odmieta. V arcibiskupskom úrade ale po revolúcii ako hlavného vyjednávača v cirkevných majetkových otázkach zamestnal Štefana Náhlika, ktorého ŠtB tiež evidovala ako agenta. Podľa televízie JOJ ŠtB na základe Náhlikových informácií odštartovala akciu Vír. Náhlik s krycím menom Rubens robil kedysi šoféra a jeho informácie pomohli rozvracať rehoľu františkánov.