Ministerstvo práce podnikateľom odporučilo rokovať priamos odborármi. Sľubuje, že prípadný kompromis o novele Zákonníka práce bude rešpektovať.
BRATISLAVA. Oficiálne spolu zamestnávatelia a odborári nerokovali už tri týždne.
Obe strany včera krátko hostil Úrad vlády, no rokovanie tripartity sa skončilo po niekoľkých minútach. Zamestnávatelia nezniesli, že Zákonník práce nebol zaradený do programu stretnutia. Najbližšiu možnosť spolu hovoriť budú mať všetky tri strany v piatok.
Zamestnávatelia zatiaľ hľadajú podporu na jednotlivých ministerstvách a v politických stranách. Okrem opozičných strán získali ústny prísľub aj od HZDS a SNS .
Dodržanie sľubu, ktorý dala najsilnejšia vládna strana Smer odborárom za ich politickú podporu, je aj preto ohrozené. Vedenie ministerstva práce dokonca prvýkrát pripustilo úpravy v návrhu novely Zákonníka práce. Podmienilo ich dohodou medzi zástupcami podnikateľov a odborárov.
„Ak k takýmto dohodám dôjde, budeme výsledky týchto rokovaní rešpektovať,“ opakuje v oficiálnom stanovisku hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Podľa doterajších vyjadrení sú odborári pripravení na kompromis napríklad v otázke nadčasov. Naopak, líniu danú ministerským návrhom novely mienia brániť v otázke takzvanej závislej práce, teda pri hromadných kontraktoch firiem so živnostníkmi.
Odborári svoj nezáujem rokovať o aktuálnej téme vysvetľovali tým, že aj oni chcú najprv rokovať s ministerstvom v oficiálnom rozporovom konaní. S ministerstvom by sa mali stretnúť v stredu.
Predstavitelia zamestnávateľov o svojich pripomienkach k textu novely rokovali s predstaviteľmi rezortu práce v piatok. Podľa rezortu práce sa na nich podarilo „odstrániť viaceré rozpory“. Zásadnejší posun sa očakáva až potom, čo sa stretnú odborári a zamestnávatelia. Ministerstvo už aj vo svojom oficiálnom stanovisku uvádza, že by takto vzniknuté dohody sociálnych partnerov vzalo na vedomie. „Vo viacerých otázkach vidí ministerstvo priestor na ďalšie rokovania zástupcov zamestnávateľov a odborov, kde je pri viacerých sporných bodoch reálna šanca na dosiahnutie kompromisu. Ak k takým dohodám dôjde, budeme výsledky týchto rokovaní rešpektovať,“ povedala hovorkyňa rezortu práce Oľga Škorecová.
Konkrétny pokrok je malý
Hoci časy, keď navrhovatelia, podporovatelia aj odporcovia novely Zákonníka práce tvrdili, že ustúpiť nie je kam, sú preč, stanoviská jednotlivých strán sú stále výrazne odlišné.
„S ministerstvom práce sme sa zatiaľ nedohodli na žiadnych bodoch. Zatiaľ nebola akceptovaná ani jedna naša pripomienka a rokovania budú pokračovať ďalej,“ povedal Rastislav Machynka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Machynka však aspoň víta ochotu vedenia rezortu práce rokovať o sporných bodoch. To sa podľa neho nedá povedať o predstaviteľoch Konfederácie odborových zväzov. „Odborári viackrát zrušili dohodnuté stretnutia a nie sú ochotní rokovať,“ povedal Machynka.
Rovnako na súčasnú situáciu reaguje aj viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov a partner Penta Group Jozef Špirko. Ten včera s predstaviteľom odborárov rokoval prvýkrát po troch týždňoch. SME ho zastihlo pred budovou Úradu vlády, kde šéfovi odborových vyjednáčov Vladimírovi Mojšovi opakoval: „Na ministerstve povedali, že je len na nás, ako sa dohodneme.“
Stĺpček Konštantína Čikovského
Ústup
Dvaja páni v slušivých oblekoch včera poobede postávali pred Úradom vlády. Ten s taškou od notebooku pôsobil evidentne sebavedomejšie. Tomu s klasickou koženou diplomatkou a fasciklom papierov v ruke tá situácia nebola príjemná. Napriek tomu, že oficiálne sa rokovania o novele Zákonníka práce nikam nepohli ani včera, odborár si už podporou vlády nemohol byť taký istý ako donedávna.
A tak funkcionár zamestnávateľského zväzu a spolumajiteľ Penty Jozef Špirko len opakoval svoje: „Ministerstvo povedalo, že sa máme dohodnúť. Tak sa stretnime. Povedali, že to je na nás.“ Vladimírovi Mojšovi, šéfovi odborových vyjednávačov, ostávalo len sa prizerať. Mohol sa akurát pýtať, ako je možné, že ľudia zo Smeru už dávajú od veci ruky preč. Lebo len tak sa dá rozumieť odkazu: Dohodnite sa.
Konečná verzia novely Zákonníka práce je ešte veľmi ďaleko, emócií a taktizovania si ešte užijeme. Už dnes si však treba pripomenúť, že premiér a jeho ľudia sú ochotní počúvať racionálne argumenty. Ak ich je veľmi veľa, veľmi silných a najlepšie v televízii.
A odborári? Nech skúsia v Banskej Bystrici. Pán primátor na tej dohode neprerobil.