BRATISLAVA. Tlačová agentúra SR skončila aj v minulom roku so stratou, vyplýva to zo správy o hospodárení agentúry za posledný polrok, ktorou sa dnes bude zaoberať parlamentný mediány výbor. Pri minuloročnej štátnej dotácii viac než 47 miliónov korún, v druhom polroku skončila so stratou približne 1,2 milióna korún. Oproti prvému polroku je to zlepšenie o 7,4 milióna.
Opakuje sa tak pravidelný scenár o záporných číslach agentúry, ktorá žije zo štátnej dotácie a komerčných príjmov. A opakuje sa aj to, že dotácia stúpa a ostatné príjmy klesajú. Dôvodom je pokračujúci výpadok príjmov z prenájmov a spravodajského servisu. Hlavný artikel agentúry, ktorým je spravodajský servis pre médiá, totiž v minulom roku viaceré médiá prestali od TASR preberať. Niektoré médiá zanikli, no viaceré ho odhlásili aj preto, že im stačí servis od súkromnej agentúry SITA a zahraničných agentúr. Urobili tak aj STV a Markíza. Po odchode Richarda Rybníčka z STV sa televízia k servisu TASR vrátila. Tento výpadok v príjmoch sa snažila agentúra eliminovať úspornými opatreniami, ktoré však „nepriaznivo ovplyvnili kvalitu činností poskytovaných agentúrou“.
Fungovanie TASR v súčasnosti nevyhovuje ani samotnej TASR, ani konkurencii na trhu. Je totiž štátnou agentúrou, ktorá je financovaná zo štátneho rozpočtu, zároveň pôsobí v konkurencií so súkromnou agentúrou a žije aj zo ziskov z komerčnej sféry, na čo každoročne upozorňuje Protimonopolný úrad.
„Každý rok dostávam rovnaké informácie, že táto inštitúcia vyrába straty a nehospodári tak, ako by sa patrilo hospodáriť s verejnými financiami,“ povedal pre SME Tomáš Galbavý, poslanec SDKÚ, ktorý je v mediálnom výbore spravodajcom predloženej správy. Podľa neho je na mieste otvoriť diskusiu o transformácii TASR do inej podoby, napríklad verejnoprávnej, a zmeniť formu jej financovania.
Transformáciu TASR si do svojho programového vyhlásenia dali už viaceré vlády, ani jedna ju však nerealizovala.
Autor: hr