BRATISLAVA. Obžalovaný podnikateľ Jozef Majský mal záujem na predaji Horizontu a BMG. Pred Špeciálnym súdom, kde pokračuje hlavné pojednávanie v kauze tunelovania oboch nebankových subjektov, to potvrdil právnik Martin Bognár. Pre konateľa Horizontu a BMG Vladimíra Fruniho pripravoval zmluvy o predaji oboch spoločností americkým firmám Commodore a Cavalier.
Majský pritom doteraz tvrdil, že s predajom nebankových spoločností nemal nič spoločné.
Majský bol na stretnutiach, kde sa hovorilo o predaji
Bognár však včera povedal, že si pamätá na dve alebo tri stretnutia, kde sa hovorilo o predaji a bol na nich aj Majský. Obchodu mal vraj dodať vážnosť. Dôkazom o jednom zo stretnutí je aj kniha návštev z bratislavskej reštaurácie Steam & Coffee, do ktorej sa Majský zapísal.
„V príjemnom prostredí, v pracovnej nálade, perfektnej obsluhe a pre mňa iste i v pamätnom dni ďakuje Jozef Majský.“ Pod jeho podpisom je dátum a tlačenými písmenami napísané Horizont.
Zmluvy o predaji, ktoré Bognár pripravil, vraj potom niekto zmenil a niektoré aj antidatoval. Inak si nevie vysvetliť, ako je možné, že pripravil zmluvu na predaj BMG za 707 miliónov korún, ale firmu nakoniec predali za korunu.
Bognárova sestra Eva, ktorá tiež pripravovala niektoré zmluvy, zase potvrdila, že Majský chcel pri obchode využiť aj bianko notárske zápisnice. Vraj tejto poznámke nevenovala veľkú pozornosť. „Beriem ho ako človeka, ktorý má velikášske reči.“
Bognár tiež potvrdil, že po podpísané zmluvy ho vo februári poslal Fruni do Sipoxu, čo je Majského firma. Jeho dcéra Eva mu vraj povedala, že zmluvy mu nedá, lebo sú v trezore v Prahe.
Boli tam vraj preto, lebo vtedajší šéf vyšetrovateľov Jozef Šátek už začal konať a všetkým hrozilo trestné stíhanie. Bognára vraj žiadala, aby si z počítača vymazal všetky údaje. Právnik povedal, že to neurobil a dôkazy potom poskytol polícii.
V pozadí vraj bol Koch
Majský podľa Bognára síce mal záujem na predaji Horizontu a BMG, ale nevie, čo „ho hnalo do tohto obchodu“. V pozadí podľa neho stál František Koch, blízky priateľ Evy Majskej. Jej otec mu vraj slepo dôveroval.
Koch mal včera tiež vypovedať, opäť však na súd neprišiel. Kde sa zdržiava, nie je známe. V Česku ho medzičasom súdili za tunelovanie Ekoagrobanky a stíhaný je aj na Slovensku. Naposledy s novinármi komunikoval z Malty.
Bognár v kauze takáčovci
Právnik Martin Bognár bol jedným z obvinených v kauze členov tzv. skupiny takáčovcov, ktorí boli podozriví, že vyberajú od podnikateľov výpalné. Bognár vraj vypracoval zmluvy o poskytovaní ochrany, ktoré majitelia bratislavských reštaurácií podpisovali s bezpečnostnými službami takáčovcov. Prokuratúra neskôr obvinenie zrušila.
(r)
Súd bude opäť bez Majského
BRATISLAVA. Hlavné pojednávanie v kauze tunelovania Horizontu a BMG sa bude opäť konať v neprítomnosti obžalovaného podnikateľa Jozefa Majského.
Včera Špeciálny súd znovu požiadal, aby sa nemusel zúčastňovať na pojednávaní, a ten mu vyhovel.
Majský je ochotný vypovedať.
Doteraz sa na verejných pojednávaniach Majský odmietal k obžalobe vyjadriť. Po prvý raz tak urobil nedávno pred Najvyšším súdom, ktorý rozhodoval o jeho zotrvaní vo väzbe.
Poprel všetky obvinenia a povedal, že z nebankových subjektov nevybral ani korunu. S ich konateľmi sa stretol, lebo mal „skôr politické záujmy“.
Senát sudcu Vladimíra Peteju vytýčil pojednávanie na desať dní. Počas nich chce vypočuť 42 svedkov.
Dnes by mal vypovedať konateľ nebankových subjektov Vladimír Fruni.
V kauze tunelovania sú spolu s Majským obžalovaní aj Patrik Pachinger a David Brtva.
Trojica z Horizontu a BMG podľa obžaloby previedla pomocou fiktívnych zmlúv vyše 800 miliónov korún.
(vev)