LÁHAUR. Kým budú najlepšie svetové kriketové tímy od utorka bojovať na majstrovstvách sveta na Jamajke, chystajú sa pakistanskí bookmakeri a policajti na vlastný šampionát.
Všetky formy gamblerstva sú síce v krikete posadnutom, prevažne moslimskom Pakistane nelegálne, ale fanúšikovia toh– to športu si nechcú nechať ujsť možnosť staviť. Počas šesťtýždňového šampionátu hodlajú použiť veľké sumy peňazí.
„V Láhaure je hráčom každý,“ hovorí jeden z bookmakerov z tohto východopakistanského mesta. Upravený a dobre oblečený tridsiatnik podniká v malej miestnosti s telefónom v postrannej uličke rušného centra mesta. „V minulých týždňoch sme urobili záťah a prehľadali 75 hráčskych centier. Zatkli sme 431 ľudí, predovšetkým za hranie kariet. Záťahom sme ich aspoň znervóznili. Počas majstrovstiev sveta v krikete budeme v pohotovosti,“ povedal šéf polície Málik Muhammad Ikbál.
Lenže peniaze, ktoré sa točia pri nelegálnom hraní kariet, sú len zlomkom zo súm, ktoré budú lietať pri stávke na kriketové zápasy.
Miestny bookmaker, ktorý nechcel byť menovaný, nemá o zisky z MS strach. Počas bežných medzinárodných kriketových zápasov vraj zarobí približne tisíc dolárov, teraz predpokladá zárobok až 10–tisíc dolárov za zápas. Ďalší z tých, čo majú blízko k stávkarským kruhom hovorí, že veľkí stávkari pokojne môžu staviť aj 10 miliónov pakistanských rupií (viac ako tri milióny korún) na jeden zápas. „Z ruky do ruky prejde mnoho miliónov dolárov.“
A polícia? Bookmakeri tvrdia, že sa policajtov neboja. Aj preto, že im pravidelne platia takmer 700 dolárov mesačne. „Tak prečo by ma mali zatknúť?, pýta sa jeden z nich. „Keby polícia chystala raziu, niekto od nich by mi to určite povedal.“ Šéf polície pripúšťa, že niektorí policajti môžu byť v pokušení prijať úplatok: „Možno je to pravda, ale ja som nikdy žiadne peniaze neprijal. Ak zistím, že niekto neodolal, bude mať problém.“
V juhopakistanskom Karáčí sa už prvé stávky na MS začali prijímať. „Očakávame boom, pretože načasovanie zápasov je také, že nebude naše podnikanie nijako komplikovať,“ hovorí jeden z bookmakerov, ktorý si takisto želal zostať v anonymite. „Prijímame všetky druhy stávok, ústne, osobne alebo telefonicky. Aby na papieri neostali žiadne dôkazy, ktoré by polícia mohla nájsť. Klient sa identifikuje špeciálnym číslom.“
Šéf polície v Karáčí Azhár Alí Farúkí, zdá sa, na kriketovú stávkarskú „epidémiu“ rezignoval. „Robíme kontroly a snažíme sa ľudí odradiť. Lenže kriket je taká vášeň, že je pre ľudí prirodzené staviť si naň.“