BRATISLAVA. Nový výber koncesionárskych poplatkov, ktorý navrhuje ministerstvo kultúry, kritizujú nielen šéfovia televízie a rozhlasu. Výhrady k nemu majú aj zástupcovia mediálnych rád či ministerstvo financií. Návrh zákona od základov mení doterajšie vnímanie poplatku pre verejnoprávne médiá. Povinnosť platiť sa bude odvodzovať od elektromeru, prípadne od vlastníctva bytu. Nad výberom má dozerať nový úrad so širokými právomocami. Ich rozsah je predmetom najväčšej kritiky.
Silné kompetencie voči platiteľom aj iným úradom
Úrad pre poplatky, ktorý podľa návrhu zriaďuje ministerstvo kultúry, má vyberať a vymáhať poplatky, jeho rozpočet stanovuje minister, no činnosť financuje STV a SRo z poplatkov.
Úrad bude môcť vymáhať poplatky v správnom konaní, čím sa podľa ministra výrazne odbremení súdny systém. Úrad bude mať široké právomoci proti médiám aj poplatníkom. Napríklad poplatník bude povinný úradu na jeho výzvu preukázať potvrdenia o platbe, a to za tri predchádzajúce roky.
Viaceré štátne orgány ako Katastrálny úrad, Sociálna poisťovňa či matrika budú musieť na požiadanie úradu predložiť osobné údaje pre evidenciu poplatníkov. Právnik Milan Galanda hovorí, že spôsob výberu a kontroly platby poplatkov je zásahom do základných práv a slobôd občanov. „Čo to bude za orgán, ktorý môže žiadať osobné informácie, môže vstúpiť do bytu, do domu a žiadať údaje o tom, či platil, alebo neplatil? Dosť ma to udivuje. Normálne je, že na takýto vstup je potrebný súdny príkaz od orgánov v trestnom konaní“, povedal Galanda.
Úrad podľa neho bude „kombináciou daňového úradu a trochu inkvizičného,“ pretože ani prokurátor sám bez nejakého súhlasu nemôže robiť takéto úkony. „V podstate by mal väčšie právomoci ako prokuratúra,“ dodal Galanda.
Médiá o efektivite úradu pochybujú
Podľa ministra by bol úrad efektívnejším nástrojom pre výber, zástupcovia médií o tom pochybujú. Predseda Rozhlasovej rady Vladimír Talian sa obáva, že takýto výber vyvolá značný odpor verejnosti. „Do vzťahu koncesionár-verejnoprávne médium výrazným spôsobom zasiahne štát, čo zmení obraz verejnoprávneho média nezávislého od vládnej exekutíve aj preto, že viac ako 90 percent svojich príjmov a nákladov vynaložených na ich získanie nebudú môcť verejnoprávne médiá prakticky ovplyvniť,“ povedal Talian. On sám má viacero výhrad k návrhu, ktorý podľa neho prináša „jedno z najkontroverznejších riešení“.
Podpredseda Rady STV Peter Malec má najväčšie výhrady k zriadeniu úradu, a to bez akejkoľvek analýzy dosahov. „Návrh takisto nezohľadňuje fakt, že STV vlastní dcérsku spoločnosť Koncesia, ktorá investovala nemalé prostriedky do databáz a softvérov,“ povedal.
„Hoci sa v návrhu netvrdí, že sa zakladá štátny úrad, pravda je taká, že úrad ním vo svojej podstate je,“ uvádza riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková. Pýta sa, či nie je vhodnejšie využiť existujúci mechanizmus výberu iných štátnych poplatkov, respektíve daní, pretože navrhovaný poplatok je vo svojej podstate štátnym poplatkom.
Podľa generálneho riaditeľa STV Radima Hrehu je na takýto výber potrebný širší právny rámec, a to tzv. zmluva vysielateľa so štátom. Dovtedy navrhuje, aby bol úrad nahradený spoločnou agentúrou SRo a STV, ktorá bude zákonom oprávnená tieto poplatky vyberať.
Zákon je zatiaľ v podobe návrhu, pričom minister po výhradách médií očakáva ich návrhy zmien a nevylučuje, že môžu konečnú podobu zákona ovplyvniť.
Maďaričov návrh
Kým v súčasnosti sa poplatky platia dobrovoľne, podľa návrhu by sa platilo povinne, a to podľa odberu elektriny alebo vlastníctva bytu
Niektorí by platili poplatok dokonca viac krát, napríklad tí, ktorí vlastnia viacero bytov, by platili za každý byt
Povinnosť platiť by mali všetci zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú čo i len jednu osobu. Platili by nie podľa počtu prijímačov, ale podľa počtu zamestnaných osôb, a to vrátane napríklad mimovládnych organizácií, ktoré ak niekto vlastní viacero bytov, platil by viackrát. (Ak niekto zamestnáva jednu osobu, platí 280 korún a k tomu ešte 140 za seba ako fyzickú osobu, prípadne viac, ak má viac bytov)
Poplatky za omeškanie by boli väčšie ako v súčasnosti 2000 korún pre fyzické osoby, 10 000 korún pre zamestnávateľov
Platí sa netradične štvrťrok dopredu
Zachováva sa výška poplatku (spolu 140 korún) aj vymedzenie oslobodených a úľavy
Maďarič: Detaily si nechám pre seba
Minister MAREK MAĎARIČ tvrdí, že vymáhanie nedoplatkov bude jednoduchšie, pretože úrad ich bude môcť vymáhať prostredníctvom správneho konania – prirovnal tok stanoveniu pokuty, ako ju dá revízor v električke.
Vaša vláda deklarovala, že chce znižovať počet zamestnancov v štátnej správe. Prečo vy prichádzate v tejto situácii s novým úradom?
„A odkiaľ vy viete, že nedôjde v konečnom dôsledku k zníženiu počtu zamestnancov? Keby bol úrad, nebudú pracovníci v STV a SRo, ktorí sa zaoberajú poplatkami. Nemôže sa to takto mechanicky povedať. Keď sa rušia niektoré neefektívne úrady, to neznamená, že na Slovensku nebude zriadená nejaká nová inštitúcia, nejaký úrad. Navyše, tento úrad môže viac odbremeniť slovenské súdy.“
Koľko bude podľa vás stáť nový úrad?
„Na túto otázku vám neodpoviem, hoci už mám prepočty a predstavu, pretože chcem, aby mi verejnoprávne médiá kvantifikovali, koľko by stál výber pri realizácii ich predstavy.“
A počet zamestnancov, ktorí budú spravovať poplatky miliónov poplatníkov?
„Takisto si to nechám pre seba.“
Prečo ste pri určení platby zamestnávateľov zvolili platby podľa počtu zamestnancov a nie podľa počtu prijímačov? Niektoré organizácie nemusia mať pritom žiaden prijímač?
„To je návrh, vieme ešte o tom diskutovať.“
Máte predstavu, kto by bol riaditeľom úradu?
„Vôbec nie.“