BRATISLAVA. Štát mieni opäť robiť rozdiel medzi rodičom „na plný úväzok“ a takým, ktorý zarába. Ministerstvo sociálnych vecí chce, aby ľuďom, ktorí sa o dieťa v útlom veku starajú osobne a celý deň, patril vyšší rodičovský príspevok.
Náhrada za jeden príjem
Ministerka Viera Tomanová úmysel odôvodnila náhradou „straty jedného príjmu v rodine“, a to do takej miery, aby príspevok bol najmenej vo výške minimálnej mesačnej mzdy. Podobný návrh obsahoval aj program HZDS pre minuloročné parlamentné voľby. Zvýšenie príspevku na úroveň minimálnej mzdy sa strana zaviazala navrhnúť „v prípade druhonarodeného dieťaťa“.
Rovnaký príspevok pre všetkých štát poskytuje od 1. júla 2005. KDH, ktoré sa vtedy podieľalo na vláde, s tým najskôr nesúhlasilo, napokon sa však podvolilo. Od minulého 1. septembra je príspevok 4440 korún.
Miroslav Beblavý, predchádzajúci štátny tajomník ministerstva za SDKÚ, pripomenul, že rodiča aj niečo stojí zabezpečiť kvalifikovanú starostlivosť o dieťa, ak sám chodí do práce. Matky, ktoré zostanú doma, sú podľa neho zvýhodnené tak, že štát za ne platí poistné na dôchodkové poistenie.
Ministerstvo píše, že zmena by mohla „pozitívne ovplyvniť využívanie flexibilných foriem práce a zamestnanosť“. Sociologička Magdaléna Piscová nedávno povedala, že návrh „nie je v súlade s koncepciami Európskej únie o zvyšovaní zamestnanosti žien“. Po zvýšení príspevku pre tie, ktoré ostanú pri dieťati, sa im totiž môže prestať oplatiť pracovať.
Opozícia zatiaľ nekritizuje
Poslankyňa Klára Sárközy z SMK návrh nekritizuje. Viac by jej prekážalo, keby rodičovi, ktorý dá dieťa do škôlky, patril rovnako vysoký príspevok ako tomu, ktorý sa o dieťa stará sám. Napríklad obecná škôlka je financovaná aj podľa počtu detí, čo znamená, že štát na dieťa už prispieva. Keby to robil dva razy, čiže aj cez príspevok, podľa Sárközy by to bola „pozitívna diskriminácia“.
Autor: joč