Kedy bude podpísaný dodatok k zmluve medzi vládou a firmou Kiss, ktorá je hlavným systémovým integrátorom Govnetu?
„V súčasnosti platí zmluvný vzťah uzavretý v roku 1998. Je pripravené nové znenie zmluvy tak ,ako to vyplynulo z uznesenia a požiadavky vlády, ktorým sa odstránili všetky sporné ustanovenia a prepracoval celkový mechanizmus manažmentu projektu. Aktualizoval sa harmonogram, ceny, ako aj spôsob realizácie a financovania. Posledným kamienkom do skladačky je splnenie úlohy ministerstva financií, ktoré má pripravené niekoľko alternatív financovania a zvažuje svoje rozhodnutie v súvislosti s možnosťami štátneho rozpočtu v nasledujúcich rokoch.“
Prenosová kapacita chrbtovej siete Govnetu má byť 155 megabajtov za sekundu (Mbps), čo odborníci považujú za prehnané. Podľa nich najbližších päť rokov nebude táto kapacita využitá ani na 10 percent. Prečo chcete realizovať takýto projekt, keď by na jeho efektívne využitie stačili aj menšie a lacnejšie prenosové kapacity?
„S týmto názorom zásadne nesúhlasím, veď podľa svetových štatistík sa požiadavky na kapacitu sietí zdvojnásobujú v priebehu každých štyroch mesiacov. Skôr sa stretávam s pochybnosťami, či tých 155 Mbps bude stačiť. Investičné nároky na takúto kvalitnú sieť nie sú vôbec väčšie, dokonca sú nižšie než na sieť, ktorá by bola navrhnutá na základe prenájmu prenosových kapacít. Prevádzkové náklady sú nižšie dokonca niekoľkonásobne. Veď na Govnete má bežať drvivá väčšina informačných systémov verejnej správy, projekty štátneho informačného systému, geografické informačné systémy (oblasť katastra, životného prostredia, regionálneho rozvoja a pod.), zbierky právnych predpisov, komunikácia štátnej správy, na rokovanie vlády je predložený projekt elektronizácie knižníc atď.“
Vo vládnych dokumentoch nie sú vyčíslenia potrieb rezortov na prenosové kapacity. Na základe čoho ste dospeli ku kapcite 155 Mbps?
„Je to v súčasnosti maximálne dosiahnuteľná prenosová rýchlosť pri technológiií rádiových sietí. Keďže rozhodnutie o možnosti využitia existujúcich optických infraštruktúr padlo len nedávno, nebolo dovtedy možné reálne uvažovať s ešte vyššých možnosťiach. Pracovná skupina rady na analýzu dátových sietí štátnej správy však jednoznačne odporúča zabezpečiť čo najväčší kapacitný priestor. Všetky vyspelé štáty sveta investujú v súčasnosti do dvoch základných vecí – dostatočnej infraštruktúry a vzdelania. A v prípade infraštruktúr sú to minimálne gigabajtové rýchlosti, teda ešte aspoň 10-násobne väčšie. Na porovnanie – v ČR je prepojenie hlavných centier riešené optickou linkou s rýchlosťou 2,5 gigabajtu za sekundu. Týmto smerom predpokladáme aj ďalší budúci rozvoj Govnetu.“
Budete od spoločnosti Kiss žiadať, aby matematickými metódami vypracovala analýzu reálnych nárokov štátnych orgánov na prenosové kapacity?
„Každý prevádzkovateľ siete musí mať prehľad o tom, ako stúpa jej zaťaženosť, aká je vyváženosť jednotlivých spojení, optimalizovať premávku. To platí aj pre Govnet, takže či už bude Govnet prevádzkovaný priamo štátom, alebo v spolupráci s komerčnými subjektami, musia sa tieto parametre sledovať a reagovať na ich vývoj.“
PETER TÓTH