BRATISLAVA. Vyše 60-tisíc deviatakov sa budúci týždeň v utorok podrobí celoštátnemu testovaniu vedomostí z vyučovacieho jazyka a matematiky Monitor 9. Výstup z testovania by mal byť jedným z rozhodujúcich kritérií na prijatie na stredné školy. Výsledky by mali mať známe 28. marca. Podľa riaditeľky odboru masmediálnej politiky ministerstva školstva Heleny Polákovej školské výpočtové strediská ich začnú elektronicky distribuovať školám hneď v ten deň, aby učitelia ešte stihli výsledky zapísať do prihlášky na stredné školy. Do 1. apríla totiž musia deviataci odovzdať riaditeľom prihlášky na stredné školy.
Aj tento rok budú mnohé stredné školy, najmä s učebnými odbormi o študentov bojovať. Lebo kým na gymnáziách záujem prevyšuje možnosti, poľnohospodárske a stavebné učilištia pre nezáujem pomaly zanikajú.
Remeslo akoby sa už nenosilo
V základnej škole Beethovenova v Nitre si deviataci najviac vyberajú gymnáziá a stredné školy ako hotelová a obchodná akadémia, stavebná, poľnohospodárska a potravinárska škola. "Výber škôl sa v posledných rokoch nemení, prevládajú maturitné odbory," povedala výchovná poradkyňa Júlia Kováčová.
Deviataci trnavskej Základnej školy Ivana Krasku sa tiež hlásia najmä na gymnáziá. "Na druhom mieste sú stredné odborné školy technické, najmä štúdium technicko-informačných služieb. Čoraz menej detí sa hlási na učňovky," skonštatovala riaditeľka školy Daniela Pagáčová.
Potvrdzujú to aj poznatky výchovnej poradkyne Základnej školy na Bruselskej ulici v Košiciach Heleny Spišákovej: "Minimálny počet detí v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi chce študovať na stavebných učilištiach, takmer nulový záujem je o strojnícke či poľnohospodárske. Jednoducho - remeslo sa dnes akosi nenosí." Okrem gymnázií žiaci tejto školy preferujú hutnícku a dopravnú priemyslovku a hotelové akadémie.
Nebodujú ani strojári
Miroslava Bačíková, výchovná poradkyňa na Základnej škole v Žarnovici: Aj tento rok sa nám najviac žiakov hlási na gymnáziá, tento trend pretrváva už niekoľko rokov. Záujem je aj o obchodné akadémie či o združené stredné školy. Z učilíšť je záujem predovšetkým o profesie kuchár-čašník, kozmetička a vizážistka u dievčat, elektrotechnické smery zas dominujú u chlapcov. Napriek tomu, že podniky v meste sa v posledných rokoch orientujú na strojárstvo, o tento odbor je malý záujem. Výrazne poklesol v posledných rokoch aj záujem o drevársky odbor hlavne po tom, čo sa v meste drevárska výroba vo veľkom skončila. Pritom v meste je kvalitne vybavené drevárske učilište.
Výročné správy na internete
Rodičia majú tento rok k dispozícii aj úplne nové informácie, výročné správy škôl a školských zariadení, ktoré sú na internetovej stránke každej školy. Dozvedia sa z nich veľa o chode školy, úrovni vzdelávania, možnostiach uplatnenia či už v zamestnaní, alebo na vysokých školách.
JARMILA HORÁKOVÁ
Kde sú informácie
Dôležitými informáciami pri zvažovaní školy je plánovaný počet prijatých a počet hlásiacich sa žiakov. Sú dostupné na internetových stránkach školských výpočtových stredísk podľa regiónov. Priebežne sú tam aktualizované informácie o záujme na jednotlivé stredné školy, možnostiach štúdia podľa odborov a škôl, ako aj kritériá prijímania.
www.svsba.sk - pre školy Bratislavského kraja
www.svspn.sk - pre školy Trnavského a Nitrianského kraja
www.svsbb.sk - pre školy Banskobystrického kraja
www.svslm.sk - pre školy Žilinského a Trenčianskeho kraja
www.svsmi.sk - pre školy Košického a Prešovského kraja
Neúčasť na prijímačkách
Uchádzačovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť na prijímacej skúške v riadnych termínoch, určí riaditeľ strednej školy náhradný termín najneskôr v poslednom augustovom týždni.
Ako sa z deviataka stane stredoškolákPrihlášky sa podávajú riaditeľovi základnej školy do 1. apríla (na školy, kde sa vyžaduje talentová skúška do 15. februára) na tlačive schválenom ministerstvom školstva.
n Žiaci si môžu podať dve prihlášky na dve stredné školy, v prípade, že majú záujem o školu, kde sa vyžaduje talentová skúšky, môžu si podať ďalšiu (tretiu) prihlášku.
n Uchádzač, ktorý má zmenenú pracovnú schopnosť, pripojí k prihláške rozhodnutie príslušnej lekárskej posudkovej komisie o schopnosti študovať zvolený odbor.
n Prijímacie skúšky sa uskutočnia v dvoch termínoch, v tomto roku 2. mája (utorok) a 4. mája (štvrtok). Prijímacie skúšky na školy, kde sa vyžaduje talentová skúška, sa uskutočnia v termíne od 20. marca do 10. apríla, konkrétny deň určí riaditeľ školy.
n Uchádzač si vyznačí na prihláške termín konania skúšky, t. j. na jednej prihláške uvedie 2. mája a na druhej 4. mája.
n Riaditeľ strednej školy pri rozhodovaní o prijatí prihliada na skutočnosť, že uchádzač je úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so zvoleným odborom štúdia a taktiež prihliada na výsledky dosiahnuté v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov základných škôl Monitor 9 (s výnimkou škôl, kde sa vyžaduje talentová skúška).
n Výsledky prijímacích skúšok budú zverejnené na bráne školy do troch pracovných dní od 4. 5. Zoznam obsahuje poradie uchádzačov podľa získaných bodov.
n Stredná škola vykoná zápis prijatých uchádzačov na základe zápisného lístka, ktorým bolo doručené rozhodnutie o prijatí na štúdium na strednú školu. Stredná škola oznámi termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium.
n Zápisný lístok vydá žiakovi príslušná základná škola, a to iba jeden. Zápisný lístok si ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše. Ak je uchádzač úspešný na ďalšej strednej škole a uprednostní štúdium na inej škole, zruší zápis, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho tej strednej škole, na ktorú sa zapíše.
Zdroj: Moderná škola
Čo robiť pri neúspechu na prijímačkách
n Ak v prvom kole žiak neuspel ani na jednej strednej škole, má možnosť si podať ďalšiu prihlášku do druhého kola. Rovnako to môže urobiť, ak bol prijatý len na jednu z dvoch vybraných stredných škôl.
n Rodič si vyzdvihne v základnej škole ďalšiu prihlášku a základná školu ju musí potvrdiť.
n Rodič môže po neprijatí svojho dieťaťa podať aj odvolanie.
n Keďže druhé kolo vypisujú riaditelia len tých škôl, ktoré v prvom kole nenaplnili triedy na plánovaný počet žiakov, na výber je nižší počet škôl. Predpísaný termín druhého kola je 13. júna 2007.
Zdroj: Moderná škola
Školy Monitor zohľadňujú rôzne
Podľa údajov krajských školských úradov v minulom školskom roku približne 72 percent stredných škôl uznalo ako dôležité kritérium prijatia výsledky z celoslovenského testovania deviatakov Monitor 9. Každá stredná škola má stanovené kritériá podľa svojich potrieb a výsledky z Monitora zohľadňuje rozdielne.
Až 51 percent gymnázií, o ktoré je najväčší záujem, okrem výsledkov z Monitora robí aj prijímacie skúšky alebo berie do úvahy aj študijné výsledky dosiahnuté v základnej škole. Stredné odborné učilištia prijímajú bez ohľadu na úspešnosť v Monitore.
S čím si nevedia poradiť uchádzači o stredné školyMoja dcéra študuje v prvom ročníku gymnázia, ale škola ju nebaví. Chcela by ísť radšej na hotelovú akadémiu. Ako máme postupovať? Má podať prihlášku, tak akoby vychádzala z deviatej triedy?
Odpoveď vyberáme z publikácie Sprievodca výberom strednej školy a prijímacím konaním:
Keďže ide už o študentku strednej školy, na inú strednú školu môže len prestúpiť, pričom o podmienkach prestupu poskytne informácie riaditeľ strednej školy, na ktorú by chcela ísť.
Náš syn si podal prihlášku na konzervatórium. Kolegovia ma strašia, že ak ho nezoberú, nemôže si dať už prihlášku na inú strednú školu, na ktorej nie sú talentové skúšky. Ako to je?
Odpovedá Jarmila Braunová zo Štátnej školskej inšpekcie:
Uchádzač alebo jeho zákonný zástupca môže podať dve prihlášky na štúdium na dve stredné školy alebo na dva študijné odbory tej istej školy. Ak má žiak okrem toho záujem aj o školu, na ktorej sa konajú tzv. talentové skúšky, podáva si až tri prihlášky.
Som žiakom 9. ročníka a chcel by som študovať v Čechách, konkrétne na Strednej škole vinárskej vo Valticiach. Ako mám postupovať?
Odpovedá Jarmila Braunová zo Štátnej školskej inšpekcie:
Pre zahraničných študentov z krajín únie, ktorí chcú študovať na stredných školách v Česku, platia tie isté podmienky ako pre študentov z Čiech. Štúdium je bezplatné. Potrebujete však formulár prihlášky platný v Česku, preto oň požiadajte školu, aby vám ho poštou zaslala. Prihlášku je potrebné poslať do 15. marca. Na Strednú školu vinársku vo Valticiach prijímajú bez prijímacích skúšok len na základe študijných výsledkov z prechádzajúcich ročníkov základnej školy. Viac informácií o tejto strednej škole nájdete na internetovej stránke www.svsv.cz
Ako má postupovať uchádzač o strednú školu, ktorý už nie je žiakom základnej školy?
Ak uchádzač nie je žiakom základnej školy, podáva prihlášku priamo na strednú školu. Predtým si ju však nechá potvrdiť na svojej základnej škole. Ak to nie je možné, k prihláške pripojí svoje vysvedčenia zo základnej školy alebo ich úradne overené kópie.
Podávam si dve prihlášky na odborné školy. Ak ma náhodou nezoberú a budem musieť ísť na prijímačky v druhom kole, znamená to, že si budem musieť podať ďalšiu prihlášku?
Áno, ak by žiak nebol prijatý počas prvých májových termínov, musí vyplniť a podať si ďalšiu prihlášku a zúčastní sa na prijímacích skúškach v júnovom termíne na tých stredných školách, ktoré nenaplnili svoje kapacity.
Zaujíma ma, či študent osemročného cirkevného gymnázia môže po ukončení kvarty prestúpiť na štátne štvorročné gymnázium, alebo v priebehu kvinty do prvého ročníka, prípadne po jej ukončení do druhého ročníka.
Odpovedá Jarmila Braunová zo Štátnej školskej inšpekcie:
Prestup je možný len po kvinte. Prestup nesúvisí s učebnými plánmi, ale s plnením povinnej školskej dochádzky. Zdroj: Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť