BRATISLAVA. Koruna má nový rekord. Včera sa prvýkrát dostala pod hranicu 34 korún za jedno euro. Stalo sa tak potom, ako štyri londýnske banky začali intenzívne nakupovať našu menu. Proti korune včera zasiahla aj Národná banka tým, že na trhu nakupovala eurá. Mena sa potom znova dostala tesne nad 34 korún.
Koruna sa prakticky bez prestávky posilňuje už od polovice júla 2006. Odvtedy spevnela o vyše desať percent. Ľudia si tak napríklad na dovolenke v zahraničí budú môcť dovoliť viac.
Dovolenky v cestovných kanceláriách však nemusia zlacnieť v rovnakom rozsahu, ako sa posilnila koruna. Ceny pobytov totiž závisia aj od dopytu ľudí.
Silná koruna je dobrou správou aj pre dovozcov. Za tovary a služby zo zahraničia zaplatia v prepočte na koruny menej. Pre silnú menu by mali zlacnieť aj zahraničné potraviny a iné tovary v našich obchodoch.
Zo spevňovania koruny nemajú radosť vývozcovia. Ukrajuje im to z ich ziskov. Za rovnakú sumu zahraničnej meny, ktorú dostanú za predaj tovarov v zahraničí, totiž získavajú čoraz menej korún.
Niektorí dokonca hovoria, že budú musieť pre silnú korunu prepúšťať.
Mena sa v priebehu dňa dostala k historickému rekordu 33,80 koruny za euro. Pri tejto úrovni, tesne po 16. hodine, zasiahla proti korune Národná banka Slovenska. Po zásahu sa mena znova dostala tesne nad 34 korún. Proti posilňovaniu koruny banka intervenovala naposledy koncom decembra, keď sa mena na dosah priblížila k 34 korunám za euro. Už vtedy povedala, že kurz považuje za prisilný.
Pod nový rekord sa podľa analytikov a obchodníkov podpísali silný rast ekonomiky, investícia Samsung a stabilita v regióne. Samsung podľa neoficiálnych informácií plánuje do roku 2010 preinvestovať na Slovensku vyše 400 miliónov eur, čo je vyše 13,5 miliardy korún. „To je privysoká suma, aby sa to na korune neprejavilo,“ povedal analytik Allianz-Slovenská DSS Mário Blaščák. K rekordu prispel aj nečakane vysoký nárast priemyselnej produkcie, ktorá medziročne stúpla o 17,5 percenta. Analytici očakávali, že to bude zhruba desať percent.
Vplyv regiónu je menší
Donedávna sa hovorilo, že korunu ovplyvňuje predovšetkým to, ako sa vyvíjajú meny v okolitých štátoch. Už to tak celkom neplatí. Koruna sa posilňuje napriek tomu, že niektoré meny v regióne sa občas oslabia. „V ostatných týždňoch dosť cítiť, že sa odtrhla od regiónu, lebo rast ekonomiky je dostatočne silný a koruna nereaguje na krátkodobé oslabenie ostatných mien,“ povedal devízový obchodník UniBanky Patrik Malec. Koruna však podľa neho závislosť od regiónu úplne nestratila. Ak by sa začala výrazne oslabovať niektorá z okolitých mien, poznačilo by to negatívne aj našu menu.
Podľa Blaščáka má región stále veľký vplyv. „Koruna sa čiastočne odchýlila, ale neznamená to zásadné odtrhnutie sa od regiónu. Ak by poľský zlotý napríklad padol o 10 percent, uvidíme aj zvrat pri korune,“ povedal Blaščák.
Zákonník korune neprekáža
Koruna sa posilňuje už niekoľko mesiacov. Tesne pred voľbami a krátko po nich mala „čierne“ obdobie. Neistota, ktorá súvisela s obavami, čo sa stane, ak sa k moci dostane Robert Fico, oslabila korunu až do takej miery, že Národná banka musela zatiahnuť záchrannú brzdu a intervenovať proti prepadu meny. Od polovice júla však nastal obrat. Premiér Fico sa vtedy stretol s guvernérom Národnej banky Ivanom Šramkom. Po stretnutí vyhlásil, že vláda bude presadzovať pôvodný plán banky a predchádzajúcej vlády, aby Slovensko zaviedlo euro v januári 2009. Dovtedy sa k euru jasne neprihlásil.
Od polovice júla naša mena spevnela o vyše 12 percent. Na korunu v posledných mesiacoch nemala vplyv ani avizovaná zmena Zákonníka práce a snaha ministerstva zdravotníctva zamedziť tomu, aby zdravotné poisťovne mohli podnikať so ziskom a obmedziť pre ľudí slobodu pri výbere poisťovní. „Zatiaľ to investori nevnímajú ako zásadné riziko, ktoré by mohlo zastaviť rast ekonomiky,“ povedal Malec. Očakáva, že mena sa bude v nasledujúcich týždňoch naďalej posilňovať.
Stĺpček Konštantína Čikovského
34 za euro
Akoby dve rôzne krajiny. Premiér tej škaredšej je komunista, ktorého ministerka práce ešte menej ako on rozumie, že ľudia sa o plate, dovolenkách, očeerkách, prémiách a pracovnom čase dohodnú sami najlepšie. Lepšie, akoby im to niekto prikazoval. Druhý príbeh je o krajine s ekonomikou, v ktorej rastie všetko, čo má rásť – mzdy, HDP, produktivita, počet investorov. A klesá, čo má klesať, kurz koruny oproti euru, nezamestnanosť – prvýkrát už aj tá dlhodobá!
Vysvetlenie je prosté. Trhy sú cynické. Pamätajú si napríklad povolebné leto minulý rok. Dovtedy hrdý premiér zrazu musel pred novinármi verklíkovať, čo ho pred pár minútami naučil naspamäť guvernér Národnej banky – že pravidlá pre euro budú vláde sväté. A musel dúfať, že mu tí drzí tridsiatnici v bankách (to oni sú ten trh) uveria. Aby sa nestalo to, čo mu na mnohých slajdoch dlhé minúty predtým trpezlivo vysvetľoval guvernér. Ten istý ponížený Fico už môže tárať, čo chce. Zožne za to kritiku, zvýši si popularitu, ale hrozby z guvernérových slajdov nehrozia. Lebo trhy už neveria, že väčšine premiérových slov treba veriť úplne.