BRATISLAVA. Elektrinu z Ukrajiny, ktorá by nahradila očakávaný nedostatok produkcie z vlastných zdrojov, by Slovensko mohlo začať dovážať najskôr o dva až tri roky. Včera to uviedli členovia manažmentu Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ktorá v krajine prevádzkuje vysokonapäťové prenosové vedenia.
Slovensko sa po odstavení druhého bloku jadrovej elektrárne V 1 v Jaslovských Bohuniciach stane od roku 2009 závislé od dovozu elektriny. „Projekt možno uskutočniť najskôr o dva roky. Podstatné budú politické dohody,“ povedal člen predstavenstva SEPS Rudolf Kvetán. O dovoze elektriny z Ukrajiny nedávno rokoval predseda vlády Robert Fico s ukrajinským premiérom Viktorom Janukovyčom.
Brusel môže presvedčiť odstavenie elektrárne V 1
O ukrajinskú elektrinu sa okrem Slovenska zaujímajú aj ďalšie štáty. S jej dovozom by musel súhlasiť aj Brusel, keďže Ukrajina s výnimkou takzvaného „Burštynského ostrova“ nie je pripojená na európsku sieť. „Slovensko by mohlo dostať prednosť vzhľadom na to, že dobrovoľne odstaví jadrovú elektráreň V 1,“ povedal Kvetán. Vyradenie bohunickej elektrárne V 1 bolo podmienkou vstupu Slovenska do Európskej únie.
Viaceré odstavené slovenské elektrárne by mal zhruba o päť rokov nahradiť tretí a štvrtý blok atómovej elektrárne v Mochovciach. Väčšinový vlastník Slovenských elektrární, taliansky Enel, chce do projektu investovať približne 63 miliárd korún. Vo výstavbe, ktorá bola prerušená pred 15 rokmi pre nedostatok peňazí, by sa mohlo pokračovať do konca tohto roka.
Okrem Enelu zvažuje výstavbu nových elektrární aj slovenská vláda, ktorá chce staviť najmä na jadrové elektrárne. Podľa rezortu hospodárstva by ďalšie elektrárne mohli vyrásť v Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach alebo na východe krajiny v Kecerovciach.
Spotreba elektriny sa vlani pokryla z domácich zdrojov
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek asi pred mesiacom naznačil, že v Mochovciach by mohol stáť v budúcnosti aj piaty blok jadrovej elektrárne. O účasť na projektoch už podľa neho prejavili záujem aj zahraniční investori.
Podľa SEPS sa Slovensku vlani ešte podarilo pokryť spotrebu elektriny z domácich zdrojov. Krajina spotrebovala spolu 29,19 terrawatthodiny (TWh) elektriny pri domácej produkcii 30,94 TWh. Podľa odhadu člena predstavenstva SEPS Miroslava Rapšíka by naša spotreba mohla rásť asi o dve percentá ročne.
Dominantným výrobcom elektriny na Slovensku sú Slovenské elektrárne. Podstatnú časť elektriny vyrábajú jadrové elektrárne, okrem toho prevádzkujú aj tepelné a viaceré vodné elektrárne.
Slovensko má dnes s Ukrajinou jedno prepojenie prenosovej sústavy. Dovoz elektriny je však obmedzený kapacitou tepelnej elektrárne na ukrajinskej strane, ako aj potrebami tamojšieho trhu.