POPRAD. Mesto Poprad si nevie poradiť s kolóniou havrana čierneho v parku pri železničnej stanici. Povolenie na zhadzovanie havraních hniezd má len do 15. marca.
„Vzhľadom na to, že ide o chránený druh, udelilo ministerstvo životného prostredia Popradu výnimku. Na jej základe možno obmedziť počet hniezdiacich havranov zhadzovaním hniezd v mimohniezdnom období. Hniezda však musia byť bez vajec,“ informoval Juraj Švajda zo Správy TANAP-u.
V týchto dňoch si havrany stavajú hniezda. Pri ich likvidácii by mal byť prítomný pracovník Správy TANAP-u.
V posledných rokoch sa havrany uhniezďujú aj pred Podtatranským múzeom či v parku pri Obchodnej akadémii, ale aj v ďalších lokalitách mesta.
Definitívnemu riešeniu problému by podľa Švajdu pomohla rekonštrukcia parku. V rámci nej by mali odborne orezať koruny stromov nad chodníkmi a tiež vyčleniť plochy, kde havrany nebudú spôsobovať problémy.
Jedným z prijatých opatrení je aj dôsledné čistenie parku, aby tu havrany nenachádzali materiál na výstavbu hniezd.