BRATISLAVA. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) môže spoločnosti Vemex, ktorá má povolenie na obchod s plynom na Slovensku, zamedziť prístup do prepravnej siete plynu. Umožňuje mu to paragraf slovenského zákona o energetike. Ten hovorí, že prevádzkovateľ prepravnej siete má právo odmietnuť do nej prístup, ak dodávka plynu je zo štátu, „ktorý neuplatňuje princíp rovnakého zaobchádzania so všetkými účastníkmi trhu s plynom“. Ak by chcel napríklad obchodník s plynom dovážať cez tranzitný plynovod ruský plyn, SPP to nemusí povoliť. Na ruskom trhu totiž neplatí princíp rovnakého zaobchádzania s účastníkmi trhu, teda nikto okrem samotného vlastníka siete do nej prístup nemá.
To je presne prípad spoločnosti Vemex, ktorá je dcérskou firmou ruského plynárenského giganta Gazprom. Je pravdepodobné, že bude nakupovať plyn od Gazpromu, pretože ho ako dcérska firma dostane o niečo lacnejšie ako samotný SPP. Tým, že ide o plyn z Ruska, SPP sa môže odvolať na to, že tam trh nie je liberalizovaný a Vemexu prístup zamietnuť.
NIe je to veľmi reálne
„Je to špekulácia, aj keď to je teoreticky možné. V každom prípade je to na SPP, ako vyhodnotí situáciu a či bude pokladať podmienky tohto pragrafu za splnené,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara. Rezort má v SPP práva 51-percentného akcionára. Podľa odborníkov je to málo pravdepodobné. SPP totiž nakupuje plyn takisto od Gazpromu a v prípade zamietnutia prístupu pre Vemex by riskoval, že mu Gazprom zastaví dodávky. „Sme vždy pripravení poskytnúť prístup do siete tretím stranám, v súlade s podmienkami stanovenými platnou legislatívou,“ sľubuje v mene SPP hovorkyňa Dana Kršáková.
„Ak by sa tak SPP predsa len rozhodol, v spore o povinnosti zabezpečiť prístup do siete by podľa zákona rozhodoval regulačný úrad,“ povedal Zvara.
Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba si myslí, že by v tejto veci mala vláda rokovať s SPP. „Samozrejme, netreba hodiť liberalizáciu trhu cez palubu. Nebolo by však dobré ani to, keby Gazprom cez svoje dcérske firmy ovládol slovenskú distribučnú sieť. To by mohlo trh zdeformovať,“ povedal analytik Duleba.
Vemex už predáva plyn v Česku, kde od dominantnej spoločnosti RWE Transgas prebral dvoch veľkoodberateľov. Zákazu zo strany SPP sa neobáva. „Môžu existovať rôzne klauzuly, musia však zodpovedať princípom liberalizovaného trhu v rámci únie,“ tvrdí viceprezident spoločnosti Hugo Kysilka.
Vemex zatiaľ nechcel potvrdiť, či bude plyn, ktorý chcú predávať, pochádzať z Gazpromu. „To je predčasná otázka. Najdôležitejšie je, že medzi SPP a Gazpromexportom pokračujú rokovania o dlhodobých dodávkach,“ povedal.
Liberalizácia trhov
Od 1. júla 2007 sa otvárajú trhy s energiami aj pre domácnosti. Firmám sa trh s elektrinou otvoril v januári 2005, trh s plynom už v roku 2004. Liberalizácia vyplýva z európskej smernice a má viesť k ukončeniu regulácie cien energií.
Na možnosť výberu dodávateľa si však domácnosti ešte nejaký rok počkajú. „Podľa našich skúseností sa noví obchodníci môžu orientovať najprv na stredných a veľkých odberateľov,“ povedal za Vemex Kysilka.
Napríklad v Nemecku funguje liberalizácia pre domácnosti od roku 1998. Odvtedy zmenilo svojho dodávateľa približne 12 percent obyvateľov.
Paragraf 41 Zákona o energetike
Prevádzkovateľ prepravnej siete má právo odmietnuť do nej prístup v prípade dodávok plynu, ak dodávka plynu je zo štátu, ktorý neuplatňuje princíp rovnakého zaobchádzania so všetkými účastníkmi trhu s plynom.
Čo je liberalizácia
Podobne ako v telekomunikačnom biznise by mal veľký operátor vlastniaci sieť umožniť jej prenájom aj konkurentom. Zákazník si tak môže vybrať dodávateľa podľa ceny a kvality.