BRATISLAVA. Šéfstvo európskej atletiky pritvrdilo. V stredu v Birminghame rozhodlo, že atléta, ktorý dostal dvojročný dištanc za doping, ešte ďalšie dva roky nepripustí na svoje majstrovstvá.
Trest „dva plus dva“, ako pripomína webová stránka európskej asociácie, sa nevzťahuje na medzinárodné či národné mítingy. Exekutíva EAA ho prijala jednomyseľne. Podľa švajčiarskeho predsedu Hansjörga Wirza ide o „historické rozhodnutie“ a „jasný odkaz“. Keby platil už pred víkendovým halovým kontinentálnym šampionátom, nesmel by na ňom štartovať ani slovenský guliar Milan Haborák, ktorému trest vypršal v júli 2006. V Birminghame by bol „len“ ako tréner európskeho šampióna Mikuláša Konopku.
Haborák nenamieta
Haborák napriek tomu voči rozhodnutiu nenamieta: „Som za sprísňovanie, nevidím inú cestu, lebo keď sa človek nebojí, porušuje predpisy ešte častejšie. Malo by však byť zjednotené: ideálne celosvetovo a celošportovo. Zároveň si myslím, že obvinený športovec má slabé manévrovacie možnosti sa brániť. Nie každý vzal zakázanú látku vedome.“
Európa, ako avizuje Wirz, mieni na augustovom kongrese svetovej federácie presadiť podobný paragraf aj do pravidiel IAAF.
Pred štyrmi rokmi v Paríži sa stal majstrom sveta vo vrhu guľou Bielorus Andrej Michnevič v osobnom rekorde 21,69 m iba 17 dní po tom, ako sa mu skončil dvojročný trest za užitie anabolík.
Aj Mračnová súhlasí
„Veľmi to schvaľujem,“ zareagovala šéfka slovenskej atletiky Mária Mračnová. „Nech si atléti rozmyslia, akými vzormi budú pre mládež.“
Podľa šéftrénera Vladimíra Bezdíčka „ide o prvý krok k návratu štvorročného trestu“. V atletike platil až do roku 1997. Keďže sa k nemu okrem plávania nijaký šport nepripojil, znížila dištanc na „štandardné“ dva roky.
Komisia atlétov svetovej federácie na čele s Kubáncom Albertom Juantorenom už vlani avizovala, že mieni navrhnúť jeho zdvojnásobenie.
Dvojročný trest za nízky označila okrem iných aj britská vytrvalkyňa Paula Radcliffová či bahamská šprintérka Debbie Fergussonová.
V prípade, že princíp „dva plus dva“ prijme aj svetová atletická federácia, zvýši sa tlak na Medzinárodný olympijský výbor, aby smerom k hriešnikom prijal reštrikciu: „dva plus olympiáda“.
Vo Veľkej Británii platí ešte tvrdšia „domáca“ norma: „dva a už nikdy olympiáda“.