Útočník Bayernu Mníchov Roy Makaay, ktorý v sobotu oslávil 32. narodeniny, sa v stredu večer postaral o najrýchlejší gól histórie Ligy majstrov.
Brankára Realu Madrid Ikera Casillasa prekonal už v jedenástej sekunde osemfinálovej odvety. Hneď po výkope prišiel Roberto Carlos o loptu, Hasan Salihamidžič potiahol akciu po pravej strane a na hrote našiel presne holandského legionára.
„Takýto bleskový gól nám uľahčil situáciu. Z mužstva spadol tlak,“ vyhlásil rekordér.
Informácie na presný čas jeho gólu sa rôznia. Niektoré zdroje hovoria, že padol v 10,2 sekundy, španielske médiá píšu o „prekliatej 9,99 sekundy“.
Tak či tak, brazílsky majster sveta Roberto Carlos sa nevyhol tvrdej kritike za chybu. Denník El Mundo Deportivo: „Babrák Roberto Carlos spečatil osud Madridu.“
Ani noviny Cadena Ser Juhoameričana nešetrili: „Mal by radšej podať žiadosť do dôchodku. Táto chyba stála Real milióny.“
Carlos povedal, že na vine bol nekvalitný trávnik. „Lopta mi na tom oranisku odskočila¶. Za gól nemôže zlá koncentrácia, ale hanebný trávnik.“
¶Bayern získal rýchly náskok, ktorý mu stačil na postup. Po druhom góle Lucia sa zdalo všetko jasné. V závere znížil z pokutového kopu Van Nistelrooy a vykresal nádej.
Vo finiši krížna strela Sergia Ramosa skončila v sieti, no slovenský rozhodca správne postrehol, že Španiel si loptu spracoval rukou.
„Víťazstvo je v poriadku, ale zápas sa hrá 90, dnes dokonca 94 minút. Keby rozhodca nevidel ruku, Bayern by vypadol. Nesmie sa stať, aby sme pustili z rúk jasný zápas,“ zlostil sa prezident Bayernu Franz Beckenbauer.
V súčte dali obaja rivali po štyri góly, podľa pravidiel však o postupe rozhodol vyšší počet strelených gólov na ihrisku súpera. Bayern ich dal v Madride dva.
Hororovú sezónu prežíva londýnsky Arsenal. Neuspel vo finále anglického Ligového pohára, vypadol z FA Cupu a v stredu večer opustil Ligu majstrov. Po Barcelone je z hry von i druhý finalista uplynulého ročníka.
Podceňovaný Eindhoven nezlomil na Emirates Stadium ani vlastný gól Brazílčana Alexa. Ten istý hráč totiž skóroval aj do opačnej bránky a PSV je v osmičke.
Tréner Ronald Koeman sa stáva špecialistom na anglické kluby. Vlani vyradil s Benficou Lisabon Liverpool.
„Neuveriteľný výsledok. Pri k. o. systéme je všetko možné. Boli sme trpezliví, čo rozhodlo.“
Sklamaný Arsene Wenger ťažko hľadal príčiny neúspechu. Nezabudol pripomenúť, že mu veľmi chýbal Rosický a Van Persie. I to, že Henry nie je celkom zdravotne fit.
„Bol to ukrutný večer. Mali sme možnosti odskočiť súperovi na rozdiel dvoch gólov. Niektorí hráči nepodali optimálny výkon,“ povedal pre uefa.com.
Gólom, navyše víťazným, sa rozlúčil s Manchestrom United švédsky veterán Henrik Larsson. Už v pondelok sa po krátkom hosťovaní na Old Trafford vracia domov.
Manažér Ferguson: „Nášmu klubu veľmi pomohol.“
Osemfinále – odvety
Bayern Mníchov - Real Madrid 2:1 (1:0), 1. Makaay, 66. Lucio - 83. Van Nistelrooy (z 11 m), rozhodoval Micheľ (SR), 66–tisíc divákov. Prvý zápas 2:3, postúpil Bayern.
Manchester United - OSC Lille 1:0 (0:0), 72. Larsson, rozhodoval Cantalejo (Šp.), 76–tisíc divákov. Prvý zápas 1:0, postúpil Manchester.
Arsenal Londýn - PSV Eindhoven 1:1 (0:0), 58. Alex (vlastný) - 83. Alex, rozhodoval Hamer (Lux.), 60–tisíc divákov. Prvý zápas 0:1, postúpil PSV.
AC Miláno - Celtic Glasgow 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0), 93. Kaká, rozhodoval Plautz (Rak.), 60–tisíc divákov. Prvý zápas 0:0, postúpil AC.
Štvrťfinalisti
FC Liverpool, Chelsea Londýn, Manchester United, AS Rím, AC Miláno, CF Valencia, Bayern Mníchov, PSV Eindhoven.
Dnes vyžrebujú dvojice štvrťfinále.