BRATISLAVA. Generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Vladimír Wänke hovorí, že nevie, prečo by mal odstúpiť z funkcie.
„Žiadne peniaze som nezobral. Nie som blbec, mentálne retardovaný ani naivný, aby som niekoho vyzýval, aby urobil niečo, čo mi je od srdca protivné,“ povedal včera Wänke na mimoriadnej tlačovke.
Polícia Wänkeho obvinila z korupcie , za čo mu hrozí osemročné väzenie.
Agent Szabo: Nebral prvý raz
Stanislava Szaba, ktorý spolupracoval s políciou ako agent, Wänkeho slová rozčúlili. Pre agentúru SITA povedal: „Úplatok som mu nedal prvý raz, päťtisíc korún dostával bežne. On mal teraz žatvu, robí to stále a pravidelne. Už mi bolo na grcanie, tak som to oznámil polícii.“
Wänke tvrdí, že Szabo mu obálku s peniazmi podhodil. „V zlomku sekundy, ako išiel k stolu a položil tam obálku, zaklopali ľudia z Úradu boja proti korupcii. Na vyzvanie vyšetrovateľa som mu podal obálku, ktorá ležala na stole v kancelárii. Dovtedy som o nej nevedel.“
Podľa informácií SME však Wänke najskôr Szabovi oznámil, že chce 10–tisíc korún. Szabo naňho podal trestné oznámenie a začal spolupracovať s políciou.
Vzápätí si s Wänkem telefonicky dohodol stretnutie na pondelok, Wänke však neskôr termín zmenil s tým, že Szabo má prísť do jeho kancelárie v utorok medzi druhou a treťou popoludní.
Kolky sa Wänkemu nezdali čudné
Keď vstúpil Szabo do Wänkeho kancelárie, po krátkom rozhovore položil na stôl obálku s tým, že priniesol „kolky“.
„Kolkami medzi športovou verejnosťou voláme peniaze. Keď tam ideme, tak sa pýtame: Máš kolky? Bez kolkov ani nechoď. Červený kolok je päťtisícka,“ hovorí Szabo. Wänke sa pozrel na obálku a pokračoval v rozhovore. „Nesprával sa ako človek, ktorého to prekvapilo. Nič sa nepýtal, nič neodmietol,“ povedal SME zdroj, ktorý pozná detailne okolnosti prípadu. Policajti vstúpili do miestnosti omnoho neskôr, lebo čakali, že Wänke sa obálkou bude zaoberať.
Wänkeho ešte pred Szabom navštívil iný funkcionár Močenoku, s ním sa však Wänke nechcel baviť. „Ohradil sa, že chce hovoriť len so Szabom,“ hovorí náš zdroj. „Tú Masarovičovu registračku nám stále nechcel dať. Vo štvrtok bol pre ňu náš manažér. Nepochodil ani v piatok, tak som v utorok išiel vyrovnať tie kolky,“ povedal pre SITA Szabo.
Wänke: Neodstúpim
Polícia nechce Wänkeho slová bližšie komentovať. „Pracujeme s viacerými dôkazmi vrátane obrazového a zvukového záznamu.
„Vyhodnotili sme ich tak, že stačia na vznesenie obvinenia,“ povedal riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar. Polícia vyzvala ľudí, ktorí majú o prípade bližšie informácie, aby ju kontaktovali.
Výkonný výbor SFZ včera pozastavil Wänkemu všetky funkcie v zväze.
Harabin: Agent je cesta do pekla
Minister spravodlivosti Štefan Harabin naďalej trvá na svojej kritike inštitútu policajného agenta aj po úplatkárskej afére vo futbale.
Spomenul prípad sudcu Lipovského, ktorý prokuratúra zastavila, a ktorý podľa neho „doslova varuje, že agent je cesta do pekla“.
Práve v prípade sudcu však polícia agenta nevyužívala - svedok Lipovského priamo obvinil. „My nemôžeme paušálne pristupovať k hodnoteniu agenta. Pod agentom sa skrýva konkrétna osoba,“ hovorí však Harabin. (knm)
Kluby sú prekvapené
Predstavitelia klubov tvrdia, že pri vybavovaní prestupov nemali s Vladimírom Wänkem ako šéfom matričnej komisie problémy.
„Odkedy pracujem v Slovane, všetko bežalo normálne. Nemal som nikdy pocit, že by pán Wänke alebo futbalový zväz vyžadoval čosi navyše,“ tvrdí generálny riaditeľ Slovana Bratislava Ján Švehlík. Podobne hovorí aj manažér Artmedie Bratislava Petr Kašpar. „Vždy to šlo v poriadku. Som prekvapený, veď sme s tými ľuďmi v pravidelnom kontakte,“ hovorí.
Riaditeľ MŠK Žilina Pavol Holeščák nechcel veriť, že by Wänke vzal úplatok. „Nejde mi to do hlavy. Ku mne sa vždy správal férovo. Občas aj nakričal, keď niečo nesedelo, ale to sa skôr stávalo menším klubom. V profesionálnych kluboch to bolo výnimočné a keď už, tak to bolo k veci. A v prospech futbalu či litery noriem. On na tom zväze takmer spával,“ čudoval sa.
Aj športového riaditeľa Dubnice Petra Gergelyho správa o Wänkeho obvinení zaskočila. Dokonca aj bývalého ligového futbalistu Petržalky či Slovana Bratislava Martina Karnasa zarazilo, že zadržali práve zastupujúceho generálneho sekretára SFZ. „Mal som pocit, že je to seriózny človek. Je dobre, že sa niečo udialo. Vnímam to ako vysoko zdvihnutý prst pre všetkých, ktorí chcú ovplyvňovať zápasy. Prekvapuje ma i to, že sa to celé medializovalo.“
Karnas je jediný z futbalistov, ktorý otvorene a neanonymne pre SME hovoril o korupcii v slovenskom futbale.
Čo je preregistrácia?
Ak sa kluby dohodnú na prestupe hráča a aj on súhlasí, musí klub podať matričnej komisii Slovenského futbalového zväzu žiadosť o prestup. Matrika potom, čo dostane dokumenty o zaplatení poplatku, prestup schváli. Pri prestupe profesionálneho futbalistu je poplatok za prestup 2-tisíc korún, pri prestupe prvoligového tisíc.
Matrika rieši za rok stovky prestupov - najvyššiu súťaž, prvo i druholigové výmeny. Všetky v celorepublikových žiackych, dorasteneckých i ženských súťažiach.
Registračná lehota, počas ktorej nie je možné podať žiadosť o prestup, je šesť mesiacov od schválenia predchádzajúceho prestupu. Ak vzniká určitý priestor korumpovať zamestnanca matriky, tak zrejme práve v tomto prípade. Ak by matrika prestup schválila v kratšom termíne a hráč by nastúpil, riskuje klub, ktorý ho poslal do hry, disciplinárne konanie. Ďalšou z možností, ako prísť k úplatkom, je vybaviť prestup hráča po prestupovom termíne. (rh)
Rastislav Hríbik
Wänke, rodený funkcionár
Rodený Bratislavčan Vladimír Wänke (18. februára 1946) vyrástol v takzvanom malom mestskom futbale. Odtiaľ sa odrazil až na najvyššie poschodia nášho futbalu.
Wänke je právnik so špecializáciou na sociálnu problematiku.
Na rozdiel od uhladene diplomatického šéfa zväzu Laurinca je zhovorčivý. Javy zvykne komentovať a v médiách sa objavoval veľmi často. Vo futbalovom hnutí bol skôr obľúbený, hoci niektoré jeho názory pôsobili kontroverzne. Pôsobí zavše až nezdravo autoritatívne.
Na zväze je rozhodne najskúsenejší aj najvyťaženejší. Okrem matriky je dlhoročným šéfom ligovej komisie, športovým riaditeľom SFZ i členom predstavenstva akciovky Národný futbalový štadión. Od 3. januára tohto roku je po odchode Dušana Tittela zastupujúcim generálnym sekretárom SFZ. Táto funkcia je v profesionálnom aparáte zväzu šéfovská. Ako hráč začínal v prípravke Slovana, Červenej hviez¬de, Vinohradoch, Polygrafe, Pravde. Stále ho často vídať na malých žiackych a dorasteneckých zápasoch či turnajoch. Tam sa vždy cítil doma.
V mestskom futbale začal aj funkcionárčiť. Do Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa dostal z Vinohradov, mužstva, kde začínal aj Peter Dubovský, hráč, ktorý to dotiahol až do madridského Realu.
Hneď od začiatku bol šéfom matriky, členom zmierovacej komisie i vedúcim družstva do 21 rokov. To sú vo futbalovom svete funkcie, ktoré sú pre kluby veľmi dôležité. Byť zadobre s Wänkem sa oplatilo.
(pf)