BELFAST. Severnému Írsku by mali po včerajších parlamentných voľbách do mesiaca vládnuť dva znepriatelené tábory.
Nech spočítavanie hlasov dopadne akokoľvek, kabinet musia zostaviť protestanti spolu s katolíkmi v tandeme. Tak to vyplýva z britsko-írskej dohody.
Návrat k samospráve má obmedziť vplyv Británie. Väčšina voličov si želá jej posilnenie, voči sformovaniu vlády sú však skeptickí.
Politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA) Sinn Féin do volieb vedie tvrdý nacionalista Gerry Adams a v novej vláde by mal sedieť jeho zástupca Martin McGuinness. Ním však líder unionistov pastor Ian Paisley opovrhuje a označuje ho za radikála. Vízia, že spolu vydržia v jednom vládnom kabinete, je takmer nepredstaviteľná.
Podľa posledných predvolebných prieskumov budú výsledky tesné. Unionisti majú získať 22 percent hlasov a iba o dve percentá menej predpovedali republikánom. Zvyšné hlasy si rozdelia menšie strany.
Tábory rebelov
Z oboch hlavných politických skupín sa ozývajú hlasy nespokojných členov. Svojich lídrov obviňujú z ústupu od základných princípov.
Aj keď IRA pred dvomi rokmi súhlasila s odzbrojením, tvrdé jadro unionistov spoluprácu so Sinn Féin odmieta ako „delenie moci s teroristami“. Niektorí republikáni sú na druhej strane proti akejkoľvek spolupráci s Britániou, ktorú označujú za okupanta.
Pozorovatelia sa zase obávajú, že voliči budú radšej pozerať európsky futbal alebo iný televízny program, ako by mali prísť k urnám.
Nepokoj v spoločnosti sa prejavil aj večer pred voľbami. BBC informovala o incidente v známom odbojnom meste Londonderry, kde skupina mladých ľudí hádzala zápalné bomby a kamene na policajné autá. Pri útoku nik neutrpel zranenia.
Neschopnosť dohodnúť sa
Severné Írsko k voľbám nasmerovali rokovania britského premiéra Tonyho Blaira a írskeho predsedu vlády Bertie Aherna, ktorého tento rok tiež čakajú parlamentné voľby.
Unionisti a katolícki zástancovia zjednoteného Írska dosiahli dohodu o spoločnej správe krajiny už v roku 1998. Nasledovali dlhé a bezvýsledné rokovania. V roku 2002 obvinili IRA z využívania špionážnej siete v snemovni. Vyšetrovanie však neprinieslo žiadne konkrétne výsledky.
Posledný parlament zvolený v roku 2003 sa ani nedokázal zísť a krajinu znovu priamo ovládla Británia. Po deklarovanom odzbrojení IRA nasledovalo vyhlásenie prímeria.
Sinn Féin v januári tohto roka vykročila k zmiereniu aj podporou polície, ktorá vždy reprezentovala opačnú stranu barikád. Unionistom však prekáža odpor niektorých republikánov k oficiálnym úradom.
Autor: jk