NOVÁKY. Po piatkovom výbuchu je situácia v Novákoch a okolitých obciach pokojná. Mimoriadnu udalosť v uliciach mesta pripomína už iba dlhý rad áut pred jediným sklenárstvom. V tom sa od nešťastného večera prakticky nezastavili.
„Mysleli sme si, že ľudí bude postupne ubúdať, ale je toho stále veľa,“ hovorí Anastázia Hagarová.
Ceny skla sa by sa zvýšiť nemali
Okenné rámy zatarasili celý malý dvor. Niektorí ľudia sú netrpezliví, okno by chceli mať zasklené za jeden deň. Po výbuchu sa však čakacie lehoty predĺžili. Už teraz v sklenárstve odhadujú, že za pár dní minuli také zásoby skla, ako inokedy za celý rok. „Radi by sme ľudí uspokojili hneď, ale to sa nedá. Musia počkať do druhého dňa,“ dodáva Hagarová. Dodala, že ceny dvíhať nebudú. „Kto by chcel zarábať na takom nešťastí? S cenami by sme pohli iba v prípade, ak ich zdvihnú veľkosklady,“ hovorí. V sklenárstve už mali aj pána, ktorý sa dal na dvore sám do vybíjania zvyškov skiel, len aby to išlo rýchlejšie.
Život so strachom
Banícka tragédia vlani v novembri a výbuch v delaboračnej dielni ešte pridali obyvateľom mesta na nepretržitom strachu. Viacerí nám potvrdili, že sa s ním museli naučiť za dlhé roky žiť. Jozef Pavkeje (65) býva v bezprostrednej blízkosti Nováckych chemických závodov, kde odpracoval tridsať rokov. „Ten strach je podvedome v nás. Kým sa však nestane niečo také ako minulý týždeň, nepripúšťame si ho,“ povedal Plavkeje. Dodal, že najviac sa ľudia vždy báli chemičky a keď sa v piatok ozval výbuch, hneď si pomysleli, že to buchlo tam.
„Opravárenský podnik bol predsa len za kopcami, takže sme ho mnohí až tak nevnímali,“ dodal. Je spokojný, že primátor mesta rozbehol iniciatívu za to, aby boli Nováky bezpečnejšie. „V chemičke sa síce ekologické parametre zlepšili, ale stále to nie je dobré.“
Sneh v Novákoch nevydrží biely
Sneh v Novákoch vraj nevydrží biely a parapetné dosky treba ustavične utierať. Pán Pavkeje má obavy aj z toho, že ak by ešte prišlo k akémukoľvek nešťastiu, ľudia na to nie sú pripravení. „V piatok vypadli mobilné telefóny, pevné linky aj elektrina. Ak by prišlo v chemičke k úniku chemikálií, nik nevie, ako sa správať,“ dodal. Podľa neho sa podceňujú školenia ľudí v oblasti civilnej ochrany. Kedysi každý vedel, akým smerom napríklad pri úniku chemikálií bežať, kde hľadať kryty a podobne.
Mnohí už sadia iba kvety
Mária Benešová a Gabriela Jančichová tiež hovoria, že na život v meste, ktoré je tak priemyselne zaťažené ako Nováky, si treba dlho zvykať. „Všade okolo nás sú nebezpečné podniky a väčšinou sú veľmi blízko mesta. My dovidíme z okien priamo na chemičku,“ hovoria.
Niektorí obyvatelia Novák už prestali sadiť zeleninu a radšej si ju kúpia. Aj zelenina z veľkých hypermarketov je podľa nich zdravšia ako tá z nováckej zeme. Do záhrad radšej sadia kvety, ktorým znečistené životné prostredie neprekáža. Mnohí si ešte pamätajú únik chlóru z chemičky v 60. rokoch minulého storočia, keď ľudia radšej nechali zeleninu v zemi. Dodnes presne nevedia, čo všetko pôda v okolí ich mesta obsahuje.