BRATISLAVA. Pozostalí po obetiach výbuchu v Novákoch dostanú podľa premiéra Roberta Fica z vládnej rezervy odškodné vo výške jedného milióna korún. Pôjde však iba o zamestnancov, ktorí mali manžela, manželku alebo vyživované deti.
Pokiaľ ide o nezvestných, s vyplatením sa podľa premiéra počká, až kým nebudú vyhlásení za mŕtvych. Podľa predsedu vlády sa bude posudzovať aj prípad mladého muža, ktorý bol ženatý a bezdetný a zahynul pri explózii - jeho rodičia by mohli dostať odškodné, pokiaľ sa s jeho rodinou ukáže aj „sociálne prepojenie“.
Otázkou je aj prípadné odškodnenie ďalšieho mladíka, ktorý je v kritickom stave. Jeho prípadom sa podľa Fica kabinet ešte bude zaoberať a pripúšťa, že ho vyplatí, pokiaľ by mužovi výbuch spôsobil trvalé následky.
Odškodní aj ministerstvo
Podľa ministra obrany Františka Kašického navyše pozostalí dostanú po 100-tisíc od ministerstva obrany, ktoré je jediným akcionárom Vojenského opravárenského podniku Nováky (VOP). Túto sumu dostanú bez toho, že bude rezort zisťovať rodinný stav pozostalých a ešte predtým, než ich súdy vyhlásia za mŕtvych.
Slovenský odborový zväz zamestnancov obrany poskytne príbuzným po 50-tisíc a ďalších 25-tisíc dostanú od ministerstva práce. „Kým vôbec dôjde k odškodňovaniu, o ktorom hovoríme z úrovne vlády, každá táto rodina dostane na prekonanie tejto ťaživej situácie 175-tisíc.“
Odškodňovať sa budú aj pracovné úrazy. Ťažšie budú zmierňované sumou do 50-tisíc, ľahšie do sumy 25-tisíc.
Samostatne bude odškodňovať aj Sociálna poisťovňa. Pôjde o jednorazové odškodné pre manžela, manželku a nezaopatrené deti z úrazového poistenia. To by podľa nevysokých platov vo firme mohlo byť rádovo v státisícoch korún. Poisťovňa bude hradiť aj náklady spojené s pohrebom.
Okrem jednorazového odškodného budú pozostalí poberať vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky, ktoré sa tiež odvodzujú najmä od ich príjmov.
Vláda o miliónovom odškodnení rozhodla aj v prípade nešťastia v Bani Nováky. Tu však išlo o odškodnenie zamestnancov súkromnej firmy, zatiaľ čo VOP Nováky boli akciovka so 100-percentnou účasťou štátu.
Budúcnosť VOP je neistá
Kašický povedal, že sa zatiaľ nenašlo riešenie budúcnosti VOP. Komisia ministerstva sa snaží hľadať možnosti, ako by VOP mohol fungovať ďalej. „Časť zamestnancov vieme využiť pri likvidačných prácach - to už aj prebieha.“ Podľa ministra je určite záujem obnoviť časť výroby, ktorá nesúvisela s likvidáciou výbušnín.
„Vzhľadom na to, že treba urobiť pyroasanáciu vrátane budov, bude to trošku zložitejšia otázka,“ povedal o budúcnosti firmy. Časť zamestnancov je momentálne doma a dostáva zníženú mzdu.