BRATISLAVA. Región Trnavy očakáva ďalšiu mohutnú investíciu. Výrobca elektroniky Samsung by mal v najbližších hodinách ohlásiť investíciu do závodu na výrobu LCD monitorov do blízkosti obce Voderady ležiacej neďaleko seneckého logistického parku. K oficiálnemu ohláseniu investície malo pôvodne dôjsť už včera na rokovaní medzi investorom a predstaviteľmi štátu. Nestalo sa tak napriek tomu, že vláda už investorovi prisľúbila štátnu pomoc.
Celková predpokladaná výška investície Samsungu vo Voderadoch sa do roku 2010 odhaduje na 400 miliónov eur (13,7 miliardy korún), len piati dodávatelia usídlení na tom istom mieste by mali preinvestovať ďalších približne 200 miliónov eur.
Samsung už má jeden závod pri Galante. Nová fabrika pri Trnave by teda dodávala LCD obrazovky práve tam. Podľa dostupných informácií by malo ísť o náročnú výrobu s vysokou pridanou hodnotou. Výšku štátnej pomoci, ktorá má rozhodujúci vplyv na rozhodnutie juhokórejského manažmentu, vláda včera nezverejnila. Urobí tak až po tom, keď sa Samsung definitívne rozhodne pre Trnavu.
Materiál, ktorý pre vládu pripravila agentúra SARIO, počíta, že v novom závode Samsungu získa postupne prácu približne 1500 ľudí. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera odhadol, že siedmi dodávatelia výroby LCD Samsungu zamestnajú dokonca trojnásobok. Len vo Voderadoch by tak malo celkovo pracovať vyše tritisíc ľudí.Skúsenosti z Galanty presvedčili
Samsung nie je na Slovensku nováčikom. Štartoval v Galante v roku 2002. Juhokórejský koncern tam do podniku v areáli bývalého nábytkárskeho podniku postupne vložil sto miliónov eur a zamestnal tam 3150 ľudí.
Pôvodný výrobný program počítačové monitory Samsung postupne rozšíril o plazmové a LCD televízory a monitory, domáce kiná, MP3 prehrávače a DVD techniku.
Okrem skúseností, ktoré manažéri Samsungu získali v minulých štyroch rokoch z podnikania na Slovensku, rozhodli o umiestnení ďalšieho závodu v lokalite Trnava – Voderady predovšetkým logistické argumenty. Samotná výroba bude neďaleko diaľnice D1, pár kilometrov od seneckého logistického parku, ktorý by Samsung mohol využívať najmä na potreby svojej distribúcie.
„Príchod Samsungu vítame, problém vidíme v ďalšom preťažení diaľnice Bratislava – Trnava,“ reagoval na predbežné informácie hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič. Pripomenul, že Samsung môže získať aj zamestnancov, ktorí pri rušení trnavského závodu Sony neodídu pracovať do jeho novej fabriky v Nitre. Hoci v rádiuse 50 kilometrov žije 900–tisíc ľudí, pracovnej sily je už nedostatok.
„Samsung bude musieť hľadať alternatívy a motivovať zamestnancov, aby ich vôbec získal,“ povedal analytik Tatra banky Juraj Valachy. Myslí si, že prínosom investície bude diverzifikácia slovenskej ekonomiky a zníženie závislosti na automobilovom priemysle. „Výhodou je, že táto investícia prinesie nové technológie. Výroba LCD monitorov má vyššiu pridanú hodnotu ako výroba automobilov,“ povedal Valachy.
Odhaduje, že na HDP by sa mala podieľať jedným percentuálnym bodom. Výšku ponúkanej štátnej pomoci ani jej štruktúru včera ministri nezverejnili s vysvetlením, že o nej najprv informujú investora. Vzhľadom na výšku investície možno očakávať pomoc blížiacu sa k sume 90 miliónov eur.
„Nájsť dostatok vhodných ľudí v trnavskom regióne môže byť v danej situácii problém,“ povedal ekonóm Pavol Kárász.
Vláda včera zároveň schválila návratnú finančnú výpomoc pre prípravu investície vo výške 332 miliónov korún na výkup pozemkov