BRATISLAVA. Na Slovensku je v podstate jedinou možnosťou, ako si nárokovať odškodnenie vo vyšších sumách, v podobných prípadoch ako bol výbuch vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP), žaloba na ochranu osobnosti.
V minulosti už ľudia peniaze vysúdili
„Strata blízkej osoby, ku ktorej máte vytvorený citový vzťah, je v zásade ujmou, ktorá sa odrazí vo sfére osobnosti. Fyzická osoba má v takomto prípade právo žalovať o náhradu morálnej aj finančnej satisfakcie,“ myslí si právnik Marek Benedik, ktorý zastupoval vlastníkov pozemkov pod fabrikou KIA pri Žiline. Podľa advokáta v podobných kauzách existuje viacero rozsudkov, keď pozostalí uspeli. Z krajín s podobným právnym systémom išlo najmä o Česko a napríklad o spory pri pochybeniach lekárov alebo nešťastiach na stavbách. Úspešné žaloby však podľa Benedika boli aj u nás.
Podmienkou na úspech v procese by však podľa advokáta bolo preukázať, že VOP porušil zákony alebo bezpečnostné predpisy, súvislosť medzi výbuchom a vznikom ujmy a rozsah a intenzitu ujmy. „Musia presvedčiť súd, že ujma je hodná satisfakcie.“ Žaloba v prípade výbuchu v Novákoch podľa Benedika „nie je vopred odsúdená na neúspech“ a považuje ju za prostriedok, ktorým by sa dalo dosiahnuť ďalšie odškodnenie.
Odškodnenie nie je prekážkou na podanie žaloby
Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV si myslí, že ani odškodnenie obetí im neuberá právo podať žalobu na súd, pokiaľ by to napríklad nebolo súčasťou dohody o urovnaní. Požadovaná suma v spore na ochranu osobnosti podľa právnika môže byť neobmedzená, o jej výške a o nároku rozhoduje až súd. Vozár však pripomína, že na Slovensku sa vyššie sumy dajú vysúdiť v prípade trvalého poškodenia zdravia ako úmrtia.
„Pri invalidite sa vychádza z toho, že sa musíte o toho človeka starať a že si na seba nezarobí. U mŕtveho sa to berie ako jednorazový proces.“
Pozostalým obetí by podľa ministra obrany Františka Kašického malo byť vyplatené vyššie ako bežné odškodné. „Prvý balík peňazí by mal ísť z prostriedkov VOP Nováky.“ Podľa ministra by mali odškodňovať aj odbory, Sociálna poisťovňa na základe úrazového poistenia. Ďalšími zdrojmi by mohli byť aj ministerstvo práce, Odborový zväz civilných zamestnancov armády, ale aj niektoré banky a poisťovne, ktoré ponúkli pomoc.
Ide o najväčšiu poistnú udalosť
BRATISLAVA. Explózia vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch je podľa hovorkyne poisťovne Allianz Lucie Muthovej najväčšou poistnou udalosťou v slovenskej histórii. Jej poisťovňa už rokuje s ministerstvom obrany a Vojenským opravárenským podnikom o plnení poistného.
V poisťovni sa podľa Muthovej zatiaľ neuvažuje, že by plnenie nebolo v plnej výške.
Podľa informácií SME by mohlo ísť o niekoľko stoviek miliónov a len preddavková platba pre VOP, ktorú spoločnosť žiada, by mohla byť v desiatkach miliónov. Poisťovňa pritom bude pravdepodobne vychádzať zo súčasných cien budov, a tak by to pre opravovne mohlo byť čiastočným riešením ich situácie.
(knm)
Ed Fagan: Hľadám takéto prípady
Hovorili sme s americkým právnikom EDOM FAGANOM, ktorý sa špecializuje na vymáhanie odškodnenia aj v Európe.
Aké by boli po takejto udalosti reakcie v Spojených štátoch? Podali by ľudia žaloby?
„Keby sa niečo také stalo v Amerike, právnici by do 24 hodín, odkedy by ich obeť oslovila, podali žaloby na súd. No tiež by im muselo byť jasné, že robia správnu vec. To, že niečo vybuchlo, neznamená, že niekto musí zaplatiť.“
A kedy musí niekto zaplatiť?
„Nesmie sa na to hľadieť ako na muníciu, ale ako na niečo veľmi, veľmi nebezpečné, o čom každý vie, že je to nebezpečné - aj tí, ktorí ju vyrábajú, aj tí, ktorí ju prepravujú a likvidujú. Všetci sú zodpovední, nielen tí, ktorí ju skladovali. Výrobcovia a prepravcovia musia ľudí na konci informovať o nebezpečenstvách, a ako s ňou majú zaobchádzať.“
Podľa našich informácií munícia prichádzala do Novák od rôznych klientov, napríklad súkromných firiem ako SMS Dubnica nad Váhom, aj od štátov ako Česko, Poľsko a USA. Ako by mala postupovať slovenská obeť, ak chce satisfakciu?
„Povedzme, že zastupujem rodinu človeka, ktorý zomrel, a chcem, aby za to niekto zaplatil. Problém je, že ak slovenský občan zažaluje slovenskú vládu, asi neuspeje, lebo vláda má ako väčšina vlád imunitu (doktrína, že vláda nemôže spôsobiť zlo), a teda ju nemožno žalovať, okrem prípadov hrubej nedbalosti, niečoho veľmi, veľmi zlého. Musia hľadať inú cestu. Klienti, ktorí si objednali služby v závode, musia povedať, ako s konkrétnym typom munície zaobchádzať, a varovať, že ak to zamestnanci nedodržia, niekto môže zomrieť. Treba teda nájsť firmu alebo človeka, ktorý bude žalobu jasne odmietať, a tak do hry zatiahnuť vládu. Míny vyrába veľa podnikov, a je ťažké identifikovať jednu zodpovednú firmu. No slovenskí občania by mohli napríklad zažalovať americkú vládu, ak išlo o jej muníciu, a tvrdiť, že mala poslať inštrukcie, ako ju likvidovať.“
Čo ľudia, ktorí neboli priamo na mieste, ale napríklad stratili psa, rozbilo sa im okno alebo dostali šok?
„Každý, kto utrpí v dôsledku výbuchu fyzickú alebo mentálnu ujmu, napríklad stratí milovanú osobu, môže žalovať.“
Keby ste boli tu, brali by ste takýto prípad?
„V Spojených štátoch hľadám presne takéto prípady. Nemôžem nič urobiť pre osem ľudí, ktorí zomreli, prípadne ich príbuzných, ale mohol by som urobiť niečo pre mesto, najmä ak utrpelo nejaké majetkové škody. Keď budem vo Viedni, budem sa zaujímať o tento prípad.“
Americký právnik Ed Fagan (na snímke), sa špecializuje na vymáhanie škôd po celom svete. Zastupoval napríklad príbuzných obetí po požiari v rakúskom Kaprune. Fagan je vnímaný ako kontroverzná osobnosť. FOTO ARCHÍV – ČTK |
Tom Nicholson