"Daňové priznanie musíte podať vtedy, ak by úhrn vašich zdaniteľných príjmov za rok 2006 prevýšil sumu 45 408 Sk. Do úhrnu zdaniteľných príjmov pritom treba započítať aj príjmy dosiahnuté v zahraničí. Suma zárobku v cudzej mene sa musí prepočítať na slovenské koruny.
Vo vašom prípade 30 000 Kč je po prepočítaní priemerným kurzom oboch mien za rok 2006 (1,314 Sk/Kč) suma 39 420 Sk. Nie je to viac, ako 45 408 Sk. Daňové priznanie preto podať nemusíte."
* * *
Ako sa prepočíta na slovenské koruny príjem dosiahnutý v zamestnaní v zahraničí?
"Podľa § 31 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sú štyri možnosti, ako prepočítať príjem, vždy s iným kurzom:
1. Priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem.
2. Kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene.
3. Ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie (za daný rok).
4. Priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie."
* * *
Ako sa prepočíta poistné, zaplatené v zamestnaní v zahraničí a ako sa prepočíta daň zaplatená v zahraničí?
"Poistné zaplatené v cudzej mene v zahraničí sa prepočíta rovnako, ako príjem (pozri odpoveď na predchádzajúcu otázku). Daň sa v súlade s § 31 ods. 4 zákona prepočíta s použitím ročného priemerného kurzu za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie (za daný rok)."
* * *
Som dôchodca. V roku 2006 som pracoval v pracovnom pomere u jediného zamestnávateľa. V niektorých mesiacoch som mal príjem vyšší ako 5000 Sk a daň mi bola zrazená "preddavkovo". Tento príjem bol spolu 36 000 Sk. V iných mesiacoch som mal príjem do 5000 Sk a daň mi bola zrazená "zrážkou". Tento príjem bol spolu 12 000 Sk. Mám nárok na vrátenie dane?
"Ak dôchodca podá daňové priznanie a úhrn jeho zdaniteľných príjmov, uvedených v daňovom priznaní neprevýši 45 408 Sk, v súlade s § 46 zákona sa mu vráti daň, zrazená z príjmov, ktoré uviedol v daňovom priznaní. Pritom treba dodržať tieto zásady:
1. Daňovník musí v daňovom priznaní uviesť celý zdaniteľný príjem, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou, ale bol zdanený "preddavkovo".
2. Daňovník sa môže rozhodnúť, či v daňovom priznaní uvedie aj príjem, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou.
Ak dôchodca podáva daňové priznanie typu A, musí do riadku 32 uviesť všetok zdaniteľný príjem, ktorý dosiahol v zamestnaní, a ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou. Preto do riadku 32 uvedie sumu 36 000 Sk. Dôchodca sa môže rozhodnúť, či do tohto riadku zapíše aj príjem zdanený zrážkovou daňou. To, že ide o príjmy dosiahnuté u jedného zamestnávateľa nehrá nejakú úlohu.
Ak by do daňového priznania dôchodca uviedol aj príjem zdanený zrážkovou daňou, výsledná suma by bola 48 000 Sk, čo je viac, ako 45 408 Sk. Ustanovenie § 46 by sa nemohlo využiť a dôchodca by si v daňovom priznaní vypočítal daň totožnú s úhrnom zaplatených preddavkov a zrážkovej dane - požadovaný efekt - vrátenie časti zaplatenej dane - by sa nedosiahol. Preto odporúčam do daňového priznania v danom prípade uviesť len sumu príjmu zdaneného "preddavkovo", teda sumu 36 000 Sk. Dôchodcovi sa vráti len "preddavková" daň."
* * *
Môže si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane aj dôchodca? Ak áno, ako sa určí nezdaniteľná časť na manželku, ak poberá starobný dôchodok a iné príjmy nemá?
"Áno. Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si môže uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane aj dôchodca. Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa základ dane daňovníka (aj dôchodcu) za rok 2006 znižuje o nezdaniteľnú časť, ktorou je suma 90 816 Sk na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, ak nemá vlastný príjem. Ak má v roku 2006 vlastný príjem, ktorý nie je vyšší ako 90 816 Sk, nezdaniteľnou časťou základu dane je rozdiel medzi 90 816 Sk a vlastným príjmom manželky (manžela).
Do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie. Ak manželka nemá okrem starobného dôchodku iný príjem, vlastným príjmom manželky je len suma jej dôchodku za rok 2006. Keď suma jej dôchodku za celý rok 2006 je 90 816 Sk a viac, nezdaniteľnú časť na manželku si manžel uplatniť nemôže. V prípade, že je to menej, nezdaniteľnú časť na manželku si manžel uplatniť môže, a to vo výške rozdielu 90816 Sk a sumy jej celoročného dôchodku. Ak napríklad suma dôchodku manželky za celý minulý rok je 70 000 Sk, nezdaniteľná časť na manželku je 20 816 Sk."
* * *
Zamestnanec dôchodca dostal vianočný príspevok. Rovnako tento príspevok dostala aj jeho manželka, takisto dôchodkyňa. Započítava sa vianočný príspevok k úhrnu dôchodkov zamestnanca pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka? Započítava sa vianočný príspevok do vlastného príjmu manželky pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti základu dane na manželku?
"Vianočný príspevok sa v decembri 2006 vyplácal poberateľom dôchodkov podľa zákona č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom. Podľa § 1, odsekov 1 a 2 zákona je vianočný príspevok štátna sociálna dávka. Preto sa suma vianočného príspevku nepripočíta k sume dôchodku pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ktorý je k 1. 1. 2006 poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo výsluhového dôchodku. Rovnako sa suma vianočného príspevku nezapočítava do "vlastného príjmu manželky" pri posudzovaní výšky nezdaniteľnej časti základu dane na manželku."
* * *
Som študent. Vlani som dosiahol pomerne vysoké príjmy v zamestnaní na dohodu a z autorských honorárov (tvorba softvéru). Môžem si v daňovom priznaní uplatniť nárok na odpočítateľnú časť na daňovníka 90 816 Sk v plnej výške, keďže som nepracoval po celý rok? Môžem si uplatniť odpočítateľnú časť na manželku a na sumy príspevkov na životné poistenie?
"Aj študent má právo uplatniť si v daňovom priznaní nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v plnej výške 90 816 Sk, a to bez ohľadu, či pracoval, alebo podnikal celý rok alebo len časť roka. Ak študent má manželku, tak si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Daňový základ si môže znížiť aj o sumu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie, ak si platil takéto príspevky. V tomto prípade však najviac 12 000 korún za rok."
Odpovede spracoval: Jozef Mihál