Ak ľudia nepodajú priznanie načas, teda najneskôr do 2. apríla, hrozia im sankcie. Za každý deň navyše im daňový úrad vyrubí pokutu 0,2 percenta z dane, uvedenej v daňovom priznaní, najmenej však dve tisícky. Pokuta nesmie byť vyššia ako desať percent z dane, zároveň nemôže presiahnuť milión korún.
Ak niekomu vyšla daň za minulý rok 50-tisíc korún a daňové priznanie podá napríklad až o dva mesiace bez toho, aby dostal povolenie na odklad od daňového úradu, bude musieť zaplatiť pokutu 6000 korún, keďže denná taxa mu vyšla na 100 korún.
Pokutu platia aj tí, ktorým z daňového priznania nevyvstali žiadne finančné povinnosti voči štátu. "V prípade, že daňovníkovi nevznikla za zdaňovacie obdobie daňová povinnosť, ale daňové priznanie podal oneskorene, uloží mu správca dane pokutu dve tisíc korún," povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Adriana Plešková. Táto pokuta mu hrozí aj v prípade, ak sa s podaním daňového priznania oneskorí čo len jeden deň.
Ak daňovník úplne zabudne na daňové priznanie, alebo ho zámerne nepodá, pokuty sú vyššie. V takomto prípade sa už nerátajú percentom z vyrubenej dane. Sankcia závisí od rozhodnutia príslušného úradu. Najmenej je ale desať tisíc korún pre fyzické osoby a 50-tisíc pre firmy. Zákon v tomto prípade umožňuje uložiť najvyššiu pokutu až pol druha milióna korún.
Pokuty číhajú na ľudí aj vtedy, ak načas nezaplatia daň, ktorá im vyšla v daňovom priznaní. Alebo ak zaplatia menej, ako majú. "Výška sankčného úroku sa vypočíta z dlžnej sumy ako 4-násobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, platnej v deň vzniku daňového nedoplatku," povedala Plešková. Sankčný úrok vyrubí správca dane za každý den omeškania. Dni sa začínajú odratávať hneď po termíne splatnosti. "Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň nepresiahne 500 korún."
Daň sa nevyrubí
n ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne viac ako 500 korún
n celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za minulý rok nepresiahli polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, teda nie sú vyššie ako 45 408 korún.
Predchádzajúce výnimky neplatia, ak:
n daňovník uplatňuje daňový bonus
n daň sa vyberá zrážkou z príjmov
n zamestnávateľ zráža preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti
n zrážajú sa preddavky na zabezpečenie dane
Bude otvorené o čosi dlhšie
Daňové úrady budú posledný týždeň pre záverečným termínom na priznanie dane pracovať dlhšie, ako obvykle. Zvyčajne mávajú otvorené len dvakrát do týždňa, a to v pondelok a stredu od ôsmej od štvrtej. Posledný marcový týždeň a samozrejme aj 2. apríla, keď vyprší čas na podanie daňového priznania, bude stránkovým každý deň. Minulý rok boli daňové úrady otvorené už od pol ôsmej do piatej, niekde až do šiestej.Stránkové hodiny budú závisieť od potrieb daňovníkov a veľkosti daňového obvodu.
Akých chýb sa ľudia dopúšťajú
Pri podávaní daňových priznaní ľudia najčastejšie zabúdajú napísať rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo. Daňovníci zabúdajú aj na základné údaje o partnerovi, ak si naňho uplatňujú nezdaniteľnú časť základu dane. "Ide o nedostatočné identifikačné údaje partnera alebo neuvedú jeho vlastné príjmy," povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Adriana Plešková. Do vlastného príjmu manželky sa napríklad započítava materské. Rodičovský príspevok však medzi vlastné príjmy manželky nepatrí.
Mimoriadne častým a závažným nedostatkom je, že daňovník zabudne priznanie podpísať. "Podpisom daňový subjekt preberá zodpovednosť za údaje uvedené v daňovom priznaní, bez podpisu nemožno priznanie považovať za účinne podané," povedala Plešková.
Manželka, ktorá nepracuje, šetrí dane
Daňovník si môže na manželku, ktorá nepracuje a nemá vlastný príjem, odpísať z daňového základu nezdaniteľnú časť 90 816 korún. Za celý rok tak na dani ušetrí vyše 17-tisíc korún. Ak mala vlani manželka vlastný príjem, ktorý je nižší ako 90 816 korún, môže si daňovník od základu dane odrátať rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a partnerovým hrubým príjmom. Nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť má daňovník v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem a koľko mesiacov pracoval.
Do vlastného príjmu manželky
sa nezapočítava
1. daňový bonus,
2. zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
3. štipendium pri príprave na povolanie.
4. štátne sociálne dávky a to:
rodičovský príspevok | ||
príspevok pri narodení dieťaťa | ||
zaopatrovací príspevok | ||
príspevok na pohreb |
príspevky pestúnskej starostlivosti
prídavok na dieťa
vianočný príspevok