Na priznanie dane zostáva ľuďom a firmám ešte 19 dní. V pondelok 2. apríla je posledný deň, keď môžu priznať daň bez toho, aby platili pokutu. Zvyčajne to býva do konca marca. Tento rok to pripadlo na sobotu, termín sa posunul na najbližší pracovný deň.
Dane môžu priznávať už od začiatku januára. Majú na to teda tri mesiace. Najväčší nápor však napriek tomu úrady zaznamenávajú každoročne až tesne pred koncom marca.
V riadnom termíne musia ľudia daň nielen priznať, ale ak majú nedoplatok, aj ho zaplatiť. Daňové priznanie podávajú fyzické osoby na daňový úrad v mieste svojho trvalého bydliska. Daň možno priznať cez internet, osobne alebo ho poslať poštou.
Prípadný nedoplatok uhrádzajú daňovníci prevodom v banke alebo poštovou poukážkou. Platiť priamo na daňovom úrade sa nedá. Zaplatiť treba najneskôr do 2. apríla. Pri bankovom prevode daňové úrady za termín úhrady dane považujú deň, keď peniaze odídu z účtu, a nie keď daňovník zadal príkaz na platbu.
Výnimočne môže daňovník priznať daň aj po 2. apríli. Musí však na to mať vážne dôvody. Napríklad, ak náhle ochorie a ide na dlhší čas ležať do nemocnice. Dôvodom môže byť aj nečakaný odchod do zahraničia alebo ak polícia či iné vyšetrovacie orgány zadržia doklady, bez ktorých nemôže korektne daň vyrátať. Žiadosť o predĺženie lehoty na priznanie dane musí daňovník podať písomne u svojho správcu dane, a to najneskôr 15 dní pred posledným termínom na podanie daňového priznania. Tento rok teda do 19. marca. Daňový úrad však nemá predpísané pravidlá, kedy môže vyhovieť a kedy nie. Posudzuje každú žiadosť individuálne. Lehotu na podanie priznania môže úrad predĺžiť najviac o tri mesiace, teda do konca júna. Opäť aj tento termín pripadne na víkend. Preto sa posunie na pondelok 2. júla.
Pri priznávaní dane z príjmov zo zahraničia sa dá lehota natiahnuť o šesť mesiacov, teda do konca septembra. Aj v tomto prípade je to cez víkend. Posledným dňom pre priznanie po prípadnom predĺžení lehoty je 1. október. Ak správca daňovníkovi vyhovie, predĺži sa aj čas, dokedy treba daň zaplatiť.
Na odklad
treba zálohu
Daňovník sa môže ocitnúť v situácii, že podá daňové priznanie načas, ale nebude mať peniaze na zaplatenie prípadného nedoplatku. Napríklad, ak mu prírodný živel zničil časť bývania a všetky voľné financie mu pohltila likvidácia škôd. Podá žiadosť
o odklad na zaplatenie dane. Správca dane môže žiadosti vyhovieť, ak uzná dôvody
a zároveň daňovník zabezpečí dlžnú suma záložným právom na časť svojho majetku. Odklad môže úrad povoliť najdlhšie na rok. K dani jednotlivec priplatí aj úroky vo výške trojnásobku základnej sadzby Národnej banky Slovenska. V súčasnosti je sadzba
4,75 percenta.