PRAHA. České firmy zaplatia za používanie nelegálneho softvéru ako odškodné priemerne 200–tisíc korún, čo je zhruba polovičná čiastka v porovnaní s priemerom v krajinách Európskej únie. Protipirátska organizácia Business Software Alliance (BSA) uvádza, že kým v únii vlani vzrástla zaplatená čiastka odškodného o 9 percent, v Česku bol medziročný nárast 25 percent.
Český autorský zákon umožňuje poškodeným softvérovým firmám požadovať až dvojnásobok hodnoty nelegálne používaného softvéru. Najviac za pirátsky softvér jednotlivé firmy v Česku zaplatili 420tisíc korún.
„K čiastke 200-tisíc korún je nutné ešte pripočítať náklady za zdĺhavé právne vedenie a získanie legálnych licencií softvéru. Pirátske firmy tak často zaplatia viac než trojnásobok ceny softvéru zriadeného legálnou cestou,“ povedal hovorca BSA v Českej republike Jan Hlaváč.
Mnoho spoločností sa obvykle snaží o mimosúdne vyrovnanie, avšak závažné prípady porušenia autorského práva nakoniec podľa Hlaváča končia na súde. Tam hrozia obžalovaným vysoké peňažné tresty, či dokonca trest odňatia slobody až na päť rokov.
Pokiaľ ide o množstvo prípadov softvérového pirátstva, podľa štatistiky BSA sa na prvom mieste umiestnila Praha so štvrtinovým podielom, nasledovali Juhomoravský kraj s podielom 13 percent a Ústecký kraj s 12 percentami prípadov.
V Česku sa používa zhruba 40 percent softvéru nelegálne. Dosiaľ nameraná miera softvérového pirátstva v Európskej únii dosiahla 36 percent. Hodnoty pre jednotlivé štáty sa pohybujú od 64 percent v Grécku až po najnižšie 26 percent v Rakúsku a Fínsku.