BRATISLAVA. Priemerný plat sa na Slovensku v poslednom štvrťroku prvýkrát v histórii dostal nad 20-tisíc korún hrubého. Pomohli tomu najmä koncoročné odmeny. Za celý minulý rok ľudia u nás zarábali mesačne v priemere 18 761 korún v hrubom. Je to o osem percent viac ako v roku 2005. Ziskovosť podnikov rástla trikrát rýchlejšie.
Nedostatok odborníkov
Reálne, teda po očistení o infláciu, sa priemerná mzda zvýšila o viac ako tri percentá.
Podľa ekonóma Svetovej banky pre Slovensko Antona Marcinčina je za vyššími mzdami „rast ekonomiky a nedostatok odborníkov v niektorých odvetviach“. Prípadov, keď firmy nemôžu zohnať dostatok kvalifikovaných ľudí, pribúda. Problémy so získaním odborníkov nedávno avizovali strojári z VSS Košice. V žilinskej automobilke Kia stále chýba vyše sto ľudí. „Na pracovnom trhu je nedostatok kvalifikovaných a skúsených pracovníkov, najmä z informačných technológií,“ povedal hovorca Kie Dušan Dvořák.
Vlani rástli reálne platy pomalšie ako v roku 2005. „Nárast platov v roku 2005 do veľkej miery odrážal vysokú infláciu z roku 2004,“ predpokladá Marcinčin. Ľudia si pre vysoký rast cien vyjednali aj vyššie platy. To sa podľa Marcinčina zmenilo minulý rok, keď s nižšou infláciou z roku 2005 dokázali ľudia prijať aj pomalší rast platov. „Svedčí to o tom, že ľudia sa správajú viac podľa zažitej inflácie a menej kladú dôraz na očakávaný rast cien,“ povedalMarcinčin.
Platy nerástli najrýchlejšie v Bratislave, hoci ľudia v hlavnom meste zarábajú oveľa viac ako v ostatných regiónoch. Rýchlejší rast miezd ako Bratislava zaznamenala väčšina krajov. Najviac stúpli platy v Trnavskom kraji, a to o 9,5 percenta. V Bratislave to bolo 7 percent. Najmenší rast miezd bol v Prešovskom a Košickom kraji.
Primát najlepšie platiaceho sektora si udržal finančný. Minulý rok v ňom ľudia dostávali mesačne v priemere viac ako 36-tisíc v hrubom. Najmenšiu oficiálnu mzdu majú zamestnanci hotelov a reštaurácií.
Platy za ziskmi nestačia
Rýchlejšie ako platy stúpajú na Slovensku zisky podnikov. Minulý rok slovenské firmy zarobili spolu viac ako 280 miliárd korún, čo je takmer o 26 percent viac ako v roku 2005. Mzdy rástli trikrát pomalšie. „Umelý a administratívny zásah, ako je pakt o mzdovom raste v tomto roku, ale aj samotný prechod na euro túto tendenciu len posilnia,” povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Pracuje viac ľudí
Oproti roku 2005 pracovalo vlani o 85,2 tisíca ľudí viac. Celkový počet pracujúcich bol vlani na Slovensku 2,301 milióna.
Vzrástol aj počet ľudí, ktorí pracujú v zahraničí. Vlani pracovalo v Česku, Veľkej Británii, Maďarsku či Rakúsku spolu 158– tisíc ľudí zo Slovenska. Oproti roku 2005 je to asi o 33–tisíc viac.
Zo všetkých ľudí vo veku od 15 do 64 rokov pracovalo vlani 59,4 percenta. Ku koncu roka 2006 bolo k dispozícii takmer 18tisíc voľných miest, čo je o 35,2 percenta viac ako v roku 2005. V roku 2006 bola miera nezamestnanosti 13,3 percenta. Ide o najnižší počet ľudí bez práce od roku 1999.
Počet ľudí, ktorí nepracovali jeden rok a dlhšie, klesol vlani o 33tisíc na 258,2 tisíca osôb.
Súčasná opozícia tvrdí, že novela Zákonníka práce, ktorú pripravuje Smer, pôjde práve proti týmto číslam. „Spomalí sa a nakoniec sa aj zastaví pokles nezamestnanosti a rast zamestnanosti. Bude sa tvoriť menej pracovných miest,“ povedal Stanislav Janiš z SDKÚ. Proti niektorým zmenám v zákonníku je HZDS. „V rámci koalície budeme ešte o ňom rokovať,“ povedal podpredseda HZDS Viliam Veteška.
(ik)