BRATISLAVA. Podmienky na získanie štátneho občianstva by mali byť zložitejšie.
Podľa návrhu novely zákona o štátnom občianstve, ktorý včera odporučila vláde schváliť legislatívna rada, by cudzinci museli na Slovensku nepretržite žiť až osem rokov. Dnes je to päť.
Návrh sprísňuje aj podmienky bezúhonnosti, ovládania slovenského jazyka a pokuty za priestupky. Návrh predkladá ministerstvo vnútra.
Žiadatelia o azyl, ktorí chcú u nás získať občianstvo, budú musieť na Slovensku žiť najmenej štyri roky. Doteraz mohli o občianstvo požiadať hneď, ako získali štatút utečenca.
U zahraničných Slovákov sa má dĺžka nepretržitého pobytu predĺžiť z dnešných dvoch na tri roky.
Vedúci Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku Peter Kresák hovorí, že sprísňovanie je nepochopiteľné a Slovensko ním porušuje medzinárodné záväzky.
Ministerstvo sprísnenia zdôvodňuje „dôkladnejším preverovaním žiadateľov vzhľadom na narastajúce nebezpečenstvo organizovaného zločinu a medzinárodného terorizmu“.
Kresák tvrdí, že ministerstvo malo úrad informovať. Slovensko sa podľa neho ako zmluvná strana viacerých dohovorov zaviazalo o utečeneckej legislatíve úrad informovať a tiež „prístup k štátnemu občianstvu uľahčovať, ako je to len možné“.
Kresák upozorňuje aj na nízky počet utečencov, ktorí získali občianstvo. V roku 2006 ich bolo len päť, rok predtým len dvaja. Za posledných 15 rokov získalo občianstvo celkovo 182 azylantov.
Zdôvodnenie návrhu sa nepozdáva ani predsedovi parlamentného výboru pre ľudské práva Lászlóovi Nagyovi. „Nepoznám žiadne okolnosti, ktoré by hovorili o tom, že by Slovensku hrozilo nebezpečenstvo hromadnej infiltrácie osôb s teroristickým pozadím. Títo ľudia by o štátne občianstvo ani nestáli,“ hovorí.
Predseda SNS Ján Slota naopak iniciatívu ministerstva schvaľuje, „ak nechceme skončiť ako v Kosove, že nakoniec tu bude tiež Albánska republika a o 20 alebo 50 rokov budeme všetci chodiť s turbanmi na hlave,“ povedal.
Sprísnenie víta aj poslanec KDH Vladimír Palko. Slovensko by podľa neho malo navyše pri žiadateľoch o občianstvo rozlišovať, odkiaľ pochádzajú, aby sa zabránilo civilizačným napätiam. „Mali by sme mať právo povedať, že chceme skôr Ukrajincov alebo Rusov ako ľudí z moslimských krajín, pochádzajúcich z úplne odlišnej kultúry,“ mieni.